کوکاکولا یکی از مواد اولیه بعضی نوشابه‌های خود را حذف می‌کند

حق نشر عکس Getty
Image caption شرکت نوشابه سازی کوکا کولا گفته ماده ای که قرار است حذف شود خطری برای سلامت انسان ندارد اما با این همه این ماده را به طور تدریجی از محصولاتش حدف می کند

شرکت کوکاکولا تصمیم گرفته‌ روغن نباتی برومینات‌دار را که موضوع جمع آوری امضا توسط یک دختر نوجوان آمریکایی بوده است از محصولات خود حذف کند هر چند گفته‌که مصرف این روغن زیان بهداشتی خاصی ندارد.

ماده‌ای که قرار است از محصولات کوکاکولا حذف شود روغن گیاهی برومینات‌دار است که در تعدادی از محصولات این شرکت، به کار می‌رود. پپسی سال گذشته این ماده را از تولیدات خود حذف کرده بود.

تصمیم به حذف این ماده حاصل مبارزه یک دختر نوجوان آمریکایی به نام سارا کاوانا است که با استفاده از وبسایت change.org توانست تا سال گذشته میلادی، بیش از دویست هزار امضا حاوی درخواست حذف این ماده از نوشابه‌ها را به دست آورد.

روغن گیاهی برومینات‌دار در نوشابه‌های با طعم مرکبات به کار می‌رود و استفاده از آن از دهه ۱۹۳۰ در ایالات متحده رواج داشته است.

اداره نظارت بر مواد خوراکی و دارو در آمریکا استفاده مقدار معینی از روغن برومینات‌دار را برای سلامتی انسان زیانبار ندانسته اما کاربرد خوراکی این ماده در اتحادیه اروپا، ژاپن و چند کشور دیگر ممنوع است. شرکت کوکاکولا ضمن وعده بررسی حذف روغن برومینات‌دار همچنان تاکید داشته‌ که این ماده خطری برای سلامتی انسان ندارد.

حق نشر عکس AP
Image caption از روغن برومینات‌دار در برخی نوشابه‌ها استفاده می‌شود

سارا کاوانا، هفده ساله، در متنی که برای جمع آوری امضا در وبسایت change.org منتشر کرد گفت که در کشورهایی که مصرف خوراکی روغن برومینات‌دار را ممنوع کرده اند، تولیدکنندگان توانسته‌اند مواد سالم‌تری را جایگزین آن کنند و شرکت‌های آمریکایی هم می‌توانند به همین ترتیب عمل کنند.

شرکت کوکاکولا با اعلام تصمیم به بررسی حذف این ماده، گفته است که در نظر دارد ماده دیگری را که از حدود چهارده سال پیش در نوشابه‌سازی در برخی کشورها رواج داشته به کار گیرد.

حذف این ماده از نوشابه‌های این شرکت به طور تدریجی صورت خواهدگرفت.

وبسایت change.org در سال ۲۰۰۷ با هدف اعلام شده "تواناسازی مردم در سراسر جهان برای ایجاد تغییرات مورد نظر خود" راه‌اندازی شد و امکان آن را در اختیار کاربران قرار داد تا از طریق این وبسایت، به جلب حمایت از دیدگاه‌های خود مبادرت ورزند.

موسسان این وبسایت آن را یک نهاد غیرانتفاعی و غیرسیاسی توصیف کرده‌اند. این وبسایت از جمله مورد استفاده برخی نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است.

در سال‌های اخیر، از change.org برای جلب حمایت از خواسته‌هایی در چند کشور جهان استفاده شده و گفته می‌شود که به همین دلیل، در چند مورد این وبسایت هدف هکرهای مظنون به ارتباط با برخی دولت‌ها قرار گرفته است.