'آثار گرمایش زمین از هم اکنون در آمریکا مشهود است'

آتش سوزی طبیعی در غرب آمریکا حق نشر عکس AP
Image caption گزارش تازه می گوید که رویدادهای شدید آب و هوایی مثل آتش سوزی های طبیعی درحال افزایش است

براساس یک گزارش تازه درباره تغییرات آب و هوایی در آمریکا، آثار قابل توجه گرمایش از حالا در زمینه های مختلف در این کشور از جمله مالی، اکولوژی و سلامتی مشهود است.

سومین گزارش موسوم به "ارزیابی ملی آب و هوا" که از سوی کاخ سفید منتشر شده حاکیست که موارد و شدت رویدادهای شدید آب و هوایی در ۵۰ سال گذشته در این کشور افزایش یافته است. دو ارزیابی قبلی در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون و جورج بوش منتشر شده بود.

براساس این گزارش بالا آمدن سطح دریاها، بارندگی شدید و بروز موارد بیشتر موج حرارت، به تاسیسات زیربنایی کشور آسیب زده و این آثار در دهه های آتی بدتر خواهد شد.

این گزارش درست پس از انتشار گزارش های سه گانه هیات میان دولتی تغییرات آب و هوایی (آی پی سی سی وابسته به سازمان ملل) منتشر می شود و مؤید این یافته است که تغییرات اقلیمی واقعی و "عمدتا ناشی از فعالیت انسانی است."

یک عنصر مهم در نتیجه گیری تازه تحقیقات دولت آمریکا مشاهده رویدادهای شدید آب و هوایی مثل باران های سیل آسا در این کشور است.

گزارش می گوید که بین سال های ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۲، میزان بارندگی در بارش های بسیار سنگین در ایالت های شمال شرقی آمریکا ۷۱ درصد افزایش یافت درحالی که در غرب آمریکا که خشک است فقط ۵ درصد افزایش یافت.

پروفسور گری یوهه از دانشگاه وسلیان گفت: "ابهامی در کار نیست. اساسا سرعت مشاهده رویدادهای شدید آب و هوایی است که روشن می کند این وضعیت ناشی از نوسان های عادی در طبیعت نیست."

این گزارش می گوید که فقط رویدادهای همراه با بارندگی نیست که در حال افزایش است و نفوذ بشر در شرایط اقلیمی "احتمال بروز رویدادهای آب و هوایی که با گرمای شدید همراه است را تقریبا دو برابر کرده."

نویسندگان گزارش از جمله به شکسته شدن رکورد دما در روزهای تابستان ۲۰۱۱ در تگزاس و اوکلاهما اشاره می کنند که دما حتی در ساعات شب هم افزایش یافت.

اسیدی شدن دریاها

این گزارش همچنین تهدید آتش سوزی های طبیعی در غرب آمریکا و اینکه گرمایش چگونه در نهایت به کاهش تولیدات کشاورزی منجر خواهد شد را پررنگ می کند.

این گزارش اخطار می دهد که همچنین میلیون ها انسان و ملک در معرض خطر بالا آمدن سطح دریاها هستند. پنج میلیون نفر در آمریکا در نواحی ای زندگی می کنند که فقط ۱.۲ متر بالاتر از سطح آب در زمان جزر است.

دکتر درو هارول از دانشگاه کورنل که از دیگر نویسندگان اصلی این گزارش است می گوید که اسیدی شدن بیشتر اقیانوس ها در اثر گرمایش زمین نیز هم اکنون تاثیری مالی به جا گذاشته است.

او گفت که به خصوص در شمال غربی آمریکا در سواحل اقیانوس آرام مراکز پرورش ماهی صدفی با مشکل مالی روبرو شده اند.

به گفته او علت این است که آب اسیدی شده است و در نتیجه بعضی از این مراکز پرورش از ناحیه رخت بر بسته اند.

تلاش ناکافی

در ارزیابی تازه هشدار داده شده است که تلاش های جاری برای کاهش تصاعد گازهای گلخانه ای و تطبیق پذیری "برای پرهیز از پیامدهای بیش از پیش منفی اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی آن کافی نیست."

نویسندگان این گزارش بر این باورند که توجیه کافی در اختیار باراک اوباما رئیس جمهور این کشور برای اعمال محدودیت بیشتر بر گازهای گلخانه ای قرار داده اند.

آقای اوباما که برای وضع قانون در زمینه کنترل گازهای گلخانه ای به سد کنگره برخورد کرده سال گذشته "طرح عمل آب و هوا" را با تکیه بر اختیارات ریاست جمهوری علنی کرد که مقررات تازه ای بر تصاعد کربن از نیروگاه های برق اعمال می کند.

نویسندگان گزارش تازه می گویند که بسیاری از طبقات اجتماعی و حرفه ای آمریکا آثار گرمایش را می بینند و خواستار اطلاعات بیشتر هستند.

دیوید وولف از نویسندگان گفت: "وضعیت کلافه کننده ای است اما من فکر می کنم می توان امیدوار بود."

مطالب مرتبط