هواپیمای جاسوسی در ترافیک هوایی آمریکا اختلال ایجاد کرد

Image caption هواپیماهای U-2 در دوران جنگ سرد برای ماموریت های اکتشافی و جاسوسی مورد استفاده قرار می‌گرفتند

به گفته مقامات اداره هواپیمایی فدرال آمریکا، دلیل بروز اختلال در ترافیک هوایی ایالت های غربی این کشور که هفته پیش روی داد، عبور یک هواپیمای نظامی جاسوسی از نزدیکی مسیر پروازهای غیرنظامی بوده است.

کامپیوترهای مراکز کنترل پرواز نمی توانستند مسیر حرکت این هواپیمای جاسوسی را دقیقا تشخیص دهند و بنابراین محاسبات آنها دچار آشفتگی شد. به هم ریختگی در سیستم کامپیوتری مراکز کنترل پرواز به حدی بود که احتمال داده می شد این هواپیما ممکن است با تعدادی از هواپیماهای مسافربری تصادف کند.

سیستم کامپیوتری مراکز کنترل پرواز در ایالت های غربی آمریکا در واکنش به این شرایط اضطراری، تلاش کرد تا مسیرهای جدیدی بیابد تا از وقوع تصادف جلوگیری شود. حجم این محاسبات چنان سنگین شد که شبکه کامپیوتری این مراکز تقریبا از کار افتاد.

پرواز صدها هواپیمای مسافربری در فرودگاه بین المللی لس آنجلس متوقف شد و در فرودگاههای کوچک ایالتی نیز بسیاری از پروازهای محلی مختل شدند.

عملیات آموزشی

لین لونسفورد سخنگوی اداره هواپیمایی فدرال آمریکا در این زمینه گفت: "سیستم های کنترل پرواز این اداره در روز ۳۰ آوریل اطلاعاتی را در مورد پرواز یک هواپیمای U-2 در ارتفاعات بسیار زیاد و برفراز مسیر رفت و آمد پروازهای غیرنظامی کسب کردند."

به گفته او، کامپیوترهای مراکز کنترل پرواز در تشخیص ارتفاع پرواز این هواپیما دچار اشتباه شده و نتیجه گیری کردند که از مسیر پروازهای مسافربری عبور می کند. این اشتباه محاسبه در مورد ارتفاع هواپیمای جاسوسی باعث شد که سیستم کامپیوتری مراکز کنترل پرواز برای یافتن یک مسیر جدید و جلوگیری از تصادف به شدت تحت فشار قرار بگیرند و برای مدتی کار آنها مختل شود.

این سخنگو افزود:" اداره هواپیمایی فدرال آمریکا ظرف یک ساعت این مشکل را برطرف کرد و به سرعت سیستم جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی برای مسیرهای پرواز را به شکلی تغییر داد که از این پس ارتفاع هر هواپیما در اطلاعات موجود در سیستم گنجانده خواهد شد."

این نهاد اعلام کرده که اکنون ظرفیت حافظه کامپیوترها برای بررسی و محاسبه اطلاعات مربوط به هر پرواز را افزایش داده است.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا نیز این نکته را تایید کرد که یک فروند هواپیمای U-2 در آن محدوده هوایی مشغول انجام ماموریت های آموزشی بوده است.

هواپیماهای U-2 در دوران جنگ سرد برای ماموریت های اکتشافی و جاسوسی مورد استفاده قرار می گرفتند و قرار است طی چند سال آینده آنها از دور خارج شوند.