کشف جدید در ارتباط با علت شیوع بیشتر ام.اس در زنان

حق نشر عکس NA
Image caption هنوز درمانی برای بیماری ام.اس. پیدا نشده است

دانشمندان میزان تجمع نوعی پروتئینی را درمغز زنان مبتلا به ام.اس. کشف کرده‌اند که امیداورند علت شیوع بیشتر این اختلال در میان زنان را توضیح دهد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن آمریکا می‌گویند با تحقیق بر مغز موش‌های ماده و جسد زنانی که در هنگام حیات ام.اس. داشته‌اند، دریافته‌اند که نوعی پروتئین به نام "اس۱پی‌آر۲" به میزان چشمگیری در زنان مبتلا به ام.اس. بیشتر از مردان بوده است.

کارشناسان علوم پزشکی این یافته جدید را "بسیار جالب توجه" ارزیابی کرده‌اند.

به طور متوسط، تعداد زنانی که بیماری ام.اس. در آنها تشخیص داده می‌شود چهار برابر مردان است.

در بیماری ام.اس. (مولتیپل اسکلروز) سیستم دفاعی بدن بنا به دلایلی که هنوز کاملا شناخته شده نیست به پروتئین‌های موجود در غلاف اعصاب سیستم عصبی مرکزی و پیرامونی (مغز و ستون فقرات) حمله می‌کند و در نتیجه موجب ایجاد اختلال در حرکت ماهیچه‌ها، عضلات و همچنین اختلال در حفظ تعادل و بینایی می‌شود.

هنوز درمانی برای بیماری ام.اس. (فلج چندگانه) پیدا نشده است اما با پیشرفت‌های علم پزشکی راه‌هایی برای جلوگیری از پیشرفت این اختلال در مراحل اولیه بروز آن وجود دارد.

دانشمندان در میزوری آمریکا در تحقیقی به بررسی میزان پروتئین مغز موش‌های سالم و موش‌هایی که ام.اس داشتند پرداختند و همزمان بافت‌های مغز ۲۰ بیمار ام.اس را پس از مرگشان مورد بررسی قرار دادند.

نتایج تحقیق نشان داد که در مناطقی از مغز که ام.اس. بیشتر بر آنها تاثیر گذاشته بود پروتئین "اس۱پی‌آر۲" چه در موش‌های ماده و چه در زنان بیمار بیشتر بود.

پروفسور رابین کلین از دانشگاه واشنگتن می‌گوید: "ما از یافتن این مولکول بسیار هیجان زده شدیم چرا که مدت‌هاست به دنبال راهی برای درمان ام.اس. می‌گردیم که در آن به سیستم دفاعی بدن کاری نداشته باشیم و بتوانیم بر عاملی دیگر متمرکز شویم."

همزمان دکتر اِما گری از انجمن ام.اس. بریتانیا می‌گوید: "ما هنوز به ظور کامل نمی‌دانیم چرا زنان بیشتر از مردان به ام.اس. دچار می‌شوند. نظریه‌های گوناگونی مطرح بوده نظیر نقش ژنتیک و تاثیر هورمون‌ها، اما این یافته جدید ما را با یکی دیگر از عوامل مرتبط با ژنتیک آشنا می‌کند که بسیار جالب توجه است."

به گفته این محقق، یافتن علت بروز ام.اس. الویت اول انجمن ام.اس. بریتانیاست. در بریتانیا حدود ۱۰۰ هزار بیمار ام.اس. زندگی می‌کنند که سه چهارم آنها را زنان تشکیل می‌دهند.

مطالب مرتبط