فلج اطفال به پاکستان برگشت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پاکستان یکی از سه کشور جهان است که هنوز هم فلج اطفال در آن شایع است

حدود ده سال پیش پاکستان به ریشه کن کردن بیماری فلج اطفال نزدیک شد. اما فرضیه های توطئه، افزایش قدرت طالبان و کشتن کارمندان مبارزه با فلج اطفال پیشرفت های گذشته پاکستان در این زمینه را تضعیف کرده و این روند معکوس شده است.

الیاس خان خبرنگار بی بی سی از خط مقدم مبارزه حکومت پاکستان با این ویروس و جنگ گروههای مسلح اسلام گرا علیه کارمندان اداره مبارزه با فلج اطفال گزارش می دهد.

فلک ناز یکی از کارکنان اداره ریشه کنی فلج اطفال وابسته به سازمان بهداشت جهانی که در شمال غربی پاکستان کار می کند، شرایط خطرناک و دشواری دارد. او می گوید: "قبلا هم در این منطقه به کارمندان مبارزه با فلج اطفال تیراندازی شده بود ولی ما هرگز فکر نمی کردیم که این اتفاق برای ما هم بیافتد."

من در یکی از بیمارستانهای منطقه با فلک ناز دیدار کردم که همسر و چند نفر دیگر از اعضای خانواده او در آن جا بستری هستند. همه آنها در اوایل ماه آوریل امسال بر اثر حمله با نارنجک دستی به منزل آنها به شدت مجروح شدند.

او می گوید:"من هیچگاه تصور نمی کردم که همسر و اعضای خانواده ام مورد حمله قرار گرفته و کار ما به بیمارستان بکشد. به این خاطر آلان مجبور شده ام به شهر پیشاور بیایم. ولی ما امکانات مالی لازم برای زندگی در این شهر را نداریم. از طرف دیگر نمی توانیم به روستای خود برگردیم چون در آنجا نه تنها امنیت نداریم بلکه خانه کوچک ما بر اثر آن حمله به کلی ویران شده است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فلک ناز پس از حمله مسلحانه به خانه او در روستای چارصدا دیگر جایی برای زندگی ندارد

حمله به منزل فلک ناز دومین مورد از حملات مسلحانه به خانه و خانواده کارمندان مبارزه با فلج کودکان بود. گروهایی نظیر طالبان در گذشته معمولا از روش تیراندازی به این افراد در سطح خیابانها و یا جادههای منطقه استفاده می کردند.

تئوری توطئه

پاکستان یکی از سه کشور جهان است که بیماری فلج اطفال هنور در آن شیوع دارد. سازمان بهداشت جهانی نیز اخیرا در مورد شیوع مجدد این بیماری در نقاط مختلف جهان هشدار داده است. یکی از دلایل شیوع فلج اطفال در پاکستان این است که ادارت مسئول هنوز هم نمی توانند تمامی کودکان را در مناطق آسیب پذیر واکسینه کنند.

خشونت در این مناطق بسیار شدید است و می توان گفت که دلیل این حملات خشونت آمیز در حقیقت مخالفت طالبان پاکستان با اجرای برنامه های واکسینه کردن کودکان است. همزمان با افزایش تعداد کارمندانی که در این حملات کشته می شوند موارد بروز و شیوع ویروس فلج اطفال نیز دقیقا در همان مناطق افزایش می یابد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمنه رحمان قصد دارد کار خود به عنوان یک کارمند بهزیستی را ادامه دهد

در چهار ماه اول سال جاری در پاکستان ۵۹ مورد از ابتلا به ویروس فلج اطفال گزارش شده است که برای این فصل از سال که معمولا انتقال این ویروس بسیار ضعیف تر از ماههای دیگر است رقم بسیار زیادی است. ۴۲ مورد از این مجموعه فقط مربوط به مناطق قبیله ای وزیرستان شمالی است.

دکتر امتیاز علی شاه رییس اداره نظارت بر بیماری فلج اطفال در ناحیه خیبر پختون خوا می گوید دلیل عدم موفقیت پاکستان در ریشه کن کردن فلج اطفال دقیقا همین وضعیت است.

او می افزاید:"ویروس فلج اطفال در سایر نقاط کشور تقریبا تحت کنترل است. موارد فلج اطفال که در ناحیه خیبر و یا حتی در کراچی روی می دهند در حقیقت از شیوع این ویروس در ناحیه وزیرستان سرچشمه می گیرند. در وزیرستان گروههای مسلح محلی اجازه نمی دهند که برنامه های واکسیناسیون اجرا شود. این یک معضل سیاسی است که ادارات و کارمندان بهزیستی نمی توانند آن را حل کنند."

در سال ۲۰۰۵ پاکستان به ریشه کن کردن کامل فلج اطفال نزدیک شده بود. در آن سال در مجموع فقط ۲۸ مورد از بروز این بیماری ثبت شده بود. دکتر علی شاه می گوید اگر این مشکلات سیاسی وجود نداشت ظرف چند ماه می شد فلج اطفال را ریشه کن کرد.

در سال ۲۰۰۵ گروههای مسلح اسلام گرا که در دره سوات و نواحی هم مرز با افغانستان مستقر بودند تصمیم گرفتند که با اقدامات مربوط به ریشه کن کردن فلج اطفال مقابله کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ترور فرزانا رحمان نقطه آغاز موج جدیدی از حملات مسلحانه به کارمندان مبارزه با فلج اطفال بود

این گروهها با پخش سخنرانی های مذهبی خود از طریق امواج رادیویی اف ام فضای مخالفت با واکسیناسیون را به وجود آورده و آن را توطئه دولت آمریکا برای اخته کردن کودکان و در نتیجه سلطه بر مسلمین توصیف می کردند.

در سالهای بعد حملات به کارمندان ادارات مبارزه با فلج اطفال شروع شد. تعدادی از آنها مورد حمله قرار گرفته، تعدادی ربوده شده و برخی نیز به قتل رسیدند. از سال ۲۰۱۱ که خبر همکاری یک پزشک پاکستانی با دولت آمریکا در پوشش یک برنامه واکسینه کردن ساختگی برای یافتن محل اختفای اسامه بن لادن افشا شد، مبارزه گروههای مسلح اسلام گرا با واکسینه کردن کودکان تشدید شده است.

دکتر علی شاه می گوید افزایش چشمگیر در موارد بروز بیماری فلج اطفال با تصمیم گروههای مسلح در وزیرستان در سال ۲۰۱۲ برای ممنوع کردن واکسیناسیون ارتباط مستقیم دارد.

خواهرم را کشتند

در دسامبر ۲۰۱۲ گروههای تیرانداز آموزش دیده که معمولا سوار بر اتومبیل و یاموتور سیکلت به اهداف خود تیراندازی می کنند اولین قربانی خود را گرفتند.

فرزانا رحمان دانش آموز ۱۶ ساله ای که جزو کارکنان برنامه واکسیناسیون بود در شهر پیشاور به ضرب گلوله کشته شد. آمنه رحمان خواهر ۲۰ ساله و همکار فرزانا، هنوز هم آن روز را دقیقا به خاطر می آورد. او می گوید: "ما چند سالی بود که برای نهادهای وابسیته به سازمان بهداشت جهانی به شکل داوطلبانه کار می کردیم چون هر دو ما می خواستیم در آینده در رشته های بهزیستی کار کنیم. آن روز ما مثل همیشه در یک گروه دو نفره کار می کردیم. فرزانا قطره های فلج اطفال را به کودکان می داد و من هم درب خانه هایی را که ما به آنجا سرکشی می کردیم برای ثبت اطلاعات علامت گذاری می کردم."

فرزانا دادن قطره به دو کودک را تمام کرد و آمنه نیز داشت با رنگ در آن خانه را علامت گذاری می کرد که یکباره صدای شلیک گلوله را شنید.

آمنه رحمان می افزاید: "صدای خیلی ناگهانی و خشکی بود، مثل صدای یک ترقه و یا صدای سیلی زدن به صورت یک نفر. وقتی که برگشتم دیدم فرزانا روی زمین و درست جلوی در خانه نشسته. یک مردی به سرعت از محلی که ما بودیم دور شد و پرید روی یک موتور سیکلت و همراه با راننده از محل فرار کردند. زنی که چند لحظه پیش فرزندان او را واکسینه کرده بودیم، به سرعت در خانه خود را بست. انگشت های فرزانا لای درگیر کرده بود. ولی او نه ناله ای کرد و نه تکانی خورد."

آمنه که به شدت خشمگین شده بود ابتدا بر سر زن صاحبخانه فراید کشید و بعد خواهرش را که فکر می کرد به خاطر صدای یک ترقه ترسیده و روی زمین نشسته مسخره کرد.

آمنه رحمان می گوید:"اما خواهرم هیچ جوابی نمی داد. بعد من روبروی او روی زمین نشستم و شانه هایش را لمس کردم. در آن لحظه او افتاد در آغوش من. در یک طرف سر او یک زخم بزرگ دهان باز کرده بود و خونریزی شدیدی می کرد."

ابتلای شایسته به فلج اطفال

و به این ترتیب ابتلا کودکان خردسال به بیماری فلج اطفال ادامه یافت.

شایسته گل یک دختر ۱۹ ماهه ای است که به این بیماری مبتلا شده است. بیماری این کودک برای خانواده او بسیار دردناک بوده و پدرش وحید گل که فقط ۲۴ سال دارد از هم اکنون چهره یک مرد پژمرده را دارد.

وحید کارگر کوره های آجرپزی است و در بهترین حالت درآمد او حدود دو دلار در روز است. او طی شش ماه گذشته بیکار بوده و چون نمی تواند پول اجاره خانه را بپردازد اکنون با والدین همسرش که آنها هم مثل او فقیر هستند زندگی می کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption والدین شایسته مخارج زندگی روزانه خود را به زحمت تامین می کنند چه برسد به تامین هزینه درمان دختر خردسالشان

یک شب حدود دو ماه پیش آنها متوجه شدند که دختر خردسالشان که به تازگی راه افتاده بود و با شور و نشاط با عموزاده های خود بازی می کرد، دچار یک تب شدید شده است.

وحید گل در حالیکه گریه می کرد گفت:" فرادی آن شب همسرم سعی می کرد که شایسته را روی پاهایش نگه دارد ولی او هر بار می افتاد. از آن روز به بعد دخترمان هرگز نتوانسته راه برود. او خیلی زود راه افتاد و بچه خیلی چابکی بود، شاید شیطان او را چشم زده باشد."

این خانواده آینده نامعلومی دارد. آنها برای انجام آزمایشات لازم و یا فرستادن شایسته به مراکز بازپروری پول ندارند و تاکنون بنیادهای خیریه وابسته به دولت به آنها هیچ کمکی نکرده اند.

به گفته دکتر علی شاه از زمان ترور فرزانا رحمان تا امروز حداقل ۳۳ کارمند اداره بهداشت که در عرصه مبارزه با فلج اطفال فعالیت می کردند، در ناحیه خیبر پختون خوا به قتل رسیده اند.

دکتر علی شاه می افزاید: "ولی کارمندان ما به فعالیت و تلاش خود ادامه می دهند و این نشانه استقامت و شهامت قابل تحسین این افراد است."

یکی از نمونه های این شهامت قابل تحسین آمنه رحمان است. با وجودیکه خواهر او در برابر چشمانش جان سپرد ولی آمنه تصمیم گرفته که دوباره به برنامه های مبارزه با فلج اطفال بپیوندد. او می گوید:" من به این کار علاقه دارم. اگر بتوانم حتی جان یک نفر را نجات دهم خدا از من راضی خواهد بود. پدر و مادرم هم با من موافقند."

مطالب مرتبط