مسابقه جنگ سایبری برای نمایش مهارت‌های دیجیتال

حق نشر عکس PA
Image caption هدف از مسابقه‌ای که با حمایت GCHQ برگزار می‌شود، جذب نیروهای جدید از سراسر کشور است

در مسابقه‌ای که توسط مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا (GCHQ) و موسسه ملی مبارزه با جرم و جنایت این کشور (NCA) پشتیبانی می‌شود، از شرکت کنندگان خواسته می‌شود که مهارت‌های خود در عرصه دیجیتال را به نمایش بگذارند.

در این رقابت که مسابقه امنیت سایبری نام دارد، شرکت کنندگان در نبردهای سایبری مختلفی با هم رقابت می‌کنند. در مرحله پنجم مسابقه شرکت کنندگان باید جلوی یک دشمن فرضی بنام Flag Day Associates را بگیرند.

شرکت در این مسابقه تنها برای شهروندان بریتانیا و اتحادیه اروپا که ساکن بریتانیا هستند، امکان‌پذیر است.

یک سخنگوی موسسه ملی مبارزه با جرم و جنایت گفت که انتظار نمی‌رود بی‌اعتمادی عموم به GCHQ بر شمار شرکت کنندگان تأثیر بگذارد.

حاضران در مسابقه از حمله‌ای که در شرف وقوع است مطلع می‌شوند، و سپس از آنها خواسته می‌شود که یافته‌هایشان را به افسران واحد ملی جرایم سایبری موسسه ملی مبارزه با جرم و جنایت گزارش کنند و به تحلیل آنها بپردازند. آدام کرمر، یکی از طراحان مسابقه، می‌گوید: "ما امیدواریم که این مسابقات توانایی کسانی را که مایلند در حوزه تحقیق در مورد جرایم سایبری کار کنند، به بوته آزمایش بگذارد."

کسانی که در مرحله اول بیشترین امتیاز را کسب کنند، به مرحله جنگ‌های سایبری رو در رو راه می‌یابند. این مرحله در چند ماه آینده برگزار می‌شود و در پایان آن اعضای گروه نهایی مسوول شکست دادن دشمن فرضی در دور پایانی مشخص می‌شوند.

دشمن فرضی این مسابقه، اولین بار در پایان مراسم اهدای جوایزی که در ماه مارس (اسفند ۱۳۹۲) برگزار شد، در فیلم ویدیویی معرفی شد. در این ویدیو سه فرد نقاب‌دار دیده می‌شدند. جو هریس، یکی از فینالیست‌های مسابقات در سال ۱۴-۲۰۱۳، جزئیات محرمانه دیگری را از این ویدیو فاش کرد که در آن تاریخ یک حمله سایبری خیالی آشکار می‌شد.

افشاگری‌های اسنودن

Image caption این برای بار اول نیست که GCHQ چنین مسابقه‌ای را برگزار می‌کند

برگزارکنندگان می‌گویند که هدف از این مسابقه "جذب افراد با استعداد به این شغل و آگاه کردن آنها از مشاغل موجود در حوزه امنیت سایبری و فرصت‌های آموزشی موجود است".

اما این رویداد در زمانی برگزار می‌شود که جنجال زیادی بر سر جاسوسان سایبری فعلی بریتانیا به‌راه افتاده است. GCHQ که حامی مالی این رویداد است، بعد از انتشار مجموعه‌ای از اسناد از سوی ادوارد اسنودن، افشاگر آمریکایی، به شدت زیر ذره‌بین قرار گرفته است.

در این اسناد به دخالت این سازمان در روش‌های فراگیر مراقبتی اشاره شده بود. اما استفانی دامان، مدیر اجرایی مسابقه امنیت سایبری، و کوین ویلیامز، از مدیران NCA، فکر نمی‌کنند که بی‌اعتمادی فزاینده عمومی به اقدامات دولت در زمینه امنیت سایبری بعد از افشاگری‌های اخیر بر شمار شرکت کنندگان در مسابقه تأثیر بگذارد.

آقای ویلیامز گفت که بعضی وقت‌ها دیدگاه‌های منفی درباره این سازمان باعث افزایش گرایش به آن می‌شود.

او اضافه کرد: "ما در مسابقه قبلی‌مان با استقبال بسیار خوبی روبرو شدیم. مردم می‌خواهند خودشان حقیقت را کشف کنند."

خانم دامان هم گفت: "آیا واقعا فکر می‌کنیم که اقدامات GCHQ در زندگی بطور روزمره بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد؟ در زندگی روزمره مثلا بیشتر با سیستم بانکی یا فروشگاه سر و کار داریم. در سطحی دیگر هم مهم، داشتن امکان دسترسی به الکتریسیته در خانه قرار دارد. امنیت سایبری اساس خیلی چیزهاست، و GCHQ تنها بخش کوچکی از پازلی به‌مراتب بزرگتر است. من می‌فهمم که چرا بعضی‌ها با این مسأله مشکل دارند، اما فکر می‌کنم با تمرکز کردن روی GCHQ از تصویری به‌مراتب بزرگتر غفلت می‌شود."

مطالب مرتبط