آسپیرین شاید 'بهترین' دارو برای امراض قلبی نباشد

حق نشر عکس SPL

براساس راهنمای جدیدی که موسسه ارتقاء سلامت و مراقبت بریتانیا منتشر کرده، پزشکان برای یک بی‌نظمی (آریتمی) شایع ضربان قلب موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی(AF) نباید به آسپیرین اکتفا کنند چون داروهای رقیق‌کننده خون مثل وارفارین در پیشگیری از سکته مغزی موثرتر هستند.

کارشناسان می گویند که در بریتانیا اکثر پزشکان تجویز این دارو را از مدت ها پیش شروع کرده اند. با این همه توصیه های جدید مرجع درمانی انگلستان مسلما روی وضعیت صدها هزار بیمار تاثیر خواهد گذاشت.

پیشگیری از سکته مغزی

فیبریلاسیون دهلیزی (AF)، شایعترین بی نظمی ضربان قلب است و حدود یک درصد از مردم بریتانیا یعنی ۸۰۰ هزار نفر به آن مبتلا هستند.

در این حالت، براثر انقباض بسیار سریع عضلات دهلیزها، قلب نمی تواند کار خود را به خوبی انجام دهد و ممکن است لخته های خون تشکیل شود که به نوبه خود خطر سکته مغزی را افزایش می دهد.

از سالها پیش برای کمک به بیمارانی که مشکلات قلبی دارند از آسپیرین استفاده می شده و اعتقاد اکثر پزشکان این بود که مصرف این دارو می تواند احتمال سکته مغزی را کاهش دهد.

اما پژوهش های متعددی که در سالهای اخیر انجام شده نشان داده است که تاثیر آسپیرین در مقایسه با سایر داروها ناچیز است.

در دستورالعملی که موسسه ارتقاء سلامت و مراقبت بریتانیا (نایس) منتشر کرده، این موضوع مد نظر قرار گرفته است. از سال ۲۰۰۶ که این دستورالعمل برای اواین بار منتشر شد، این اولین باری است که بخش مربوط به مراقبت های لازم برای بیماران قلبی روزآمد شده است.

توصیه این نهاد برای جایگزین کردن آسپیرین با داروهای رقیق‌کننده خون نظیر وارفارین، قاعدتا باید از وقوع هزاران سکته مغزی پیشگیری کند. به گفته موسسه ارتقاء سلامت و مراقبت بریتانیا، داروهای رقیق‌کننده خون جدیدتر که برخلاف وارفارین به نظارت دائم پزشک نیاز ندارند، شاید برای مصرف عموم مناسبت‌تر باشند.

متخصصان تاکید می کنند که در صورت توقف مصرف آسپیرین این کار باید تدریجی و حتما زیر نظر پزشک انجام شود.

پروفسور وایسبرگ از مسئولان بنیاد قلب بریتانیا می گوید: "سکته مغزی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی هم بسیار شایع و هم قابل پیشگیری هستند به شرط آنکه غیرعادی بودن ضربان قلب تشخیص داده شود و به شرط انکه داروهای موثر برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز شود."

حق نشر عکس PA
Image caption قطع ناگهانی مصرف آسپیرین می تواند خطرناک باشد

" تجدید نظر جدید در توصیه‌های مرجع پزشکی انگلستان در واقع یافته های جدید علمی را منعکس کرده که نشان می دهند وارفارین و سایر داروهای جدید رقیق‌کننده خون در پیشگیری از سکته مغزی از آسپیرین موثرتر هستند."

"این نتیجه گیری به این معنا نیست که آسپیرین در پیشگیری از سکته مغزی و قلبی و بیماری‌های دیگر موثر نیست. بیمارانی که در مورد ادامه دادن و یا قطع کردن مصرف آسپیرین تردید دارند باید با پزشک معالج خود در این مورد صحبت کنند."

پروفسور پیتر الوود متخصص بیماری های قلبی در دانشگاه کاردیف هشدار می دهد که قطع ناگهانی مصرف آسپیرین می تواند خطرناک باشد. او تاکید کرد:"اگر قرار است مصرف آسپیرین را متوقف کنید حتما این کار را تدریجی و زیرنظر پزشک انجام دهید."