سفینه 'روزتا' پس از ده سال به ستاره دنباله‌دار رسید

حق نشر عکس AFP
Image caption روزتا نخستین سفینه ساخت بشر است که از نزدیک خصوصیات یک ستاره دنباله‌دار را بررسی می‌کند

سفینه فضایی "روزتا" پس از یک سفر طولانی، گردش گرداگرد یک ستاره دنباله‌دار را آغاز کرده است.

روز چهارشنبه، ۱۵ مرداد (۶ اوت)، سفینه فضایی روزتا که توسط کشورهای اروپایی ساخته و به فضا پرتاب شده است، پس از ده سال و پنج ماه و چهار روز سرانجام به مقصد خود، یعنی ستاره دنباله‌دار موسوم به ۶۷ پی/چوریوموف-گراسیمنکو رسید. این ستاره دنباله‌دار اختصارا به دنباله‌دار "چوری" شهرت دارد.

ماموریت این سفینه، گردش حول دنباله‌دار چوری و بررسی وضعیت آن است.

این دنباله‌دار با سرعت ۱۳۵ هزار کیلومتر به طرف خورشید حرکت می‌کند و در حال حاضر در فاصله ۵۵۰ میلیون کیلومتری زمین در حرکت است. به دلیل بعد مسافت، رسیدن علایم ارسالی روزتا به زمین، حدود نیم ساعت طول می‌کشد.

فاصله کنونی روزتا با هسته این ستاره دنباله‌دار ۱۰۰ کیلومتر است، ولی طی هفته‌های آینده، به‌تدریج به ۳۰ کیلومتر کاهش می‌یابد و روز یازدهم نوامبر، کاوشگر ویژه‌ای را (به نام کاوشگر فیلی) به سطح هسته دنباله‌دار می‌فرستد.

دنباله‌دارها یک هسته مرکزی دارند که شامل مواد منجمد و دنباله‌ای از ذرات گرد و غبار و گاز است. هسته مرکزی دنباله‌دار چوری به اندازه قله کوه مون‌بلان و طول دنباله آن یک میلیون کیلومتر است.

حق نشر عکس AFP
Image caption پژوهشگران انتظار دارند اطلاعات روزتا و کاوشگر فیلی به شناخت منشا منظومه شمسی کمک کند

قوه جاذبه این ستاره دنباله‌دار بسیار کم است و به همین علت نیز لازم است کاوشگر فیلی که روی سطح لغزنده آن فرود می‌آید، خود را با نوعی چنگک انفجاری به آن متصل کند.

اطلاعاتی که روزتا از اطراف و کاوشگر فیلی از سطح این ستاره دنباله‌دار می‌فرستند به پژوهشگران کمک خواهد کرد تا برای نخستین‌بار از خصوصیات یک ستاره دنباله‌دار در مسیر حرکت آن به سوی خورشید آگاهی کامل‌تری بیابند.

تصاویری که روزتا در ساعات اول آغاز ماموریت نهایی خود به زمین ارسال کرده است، نشان می‌دهد که فرود کاوشگر فیلی بر سطح دنباله‌دار احتمالا دشوارتر از آن خواهد بود که پژوهشگران انتظار داشتند.

دنباله‌دارها از قطعات و ذرات باقیمانده از زمان تشکیل منظومه شمسی در حدود چهار و نیم میلیارد سال پیش تشکیل شده‌اند. پژوهشگران امیدوارند با مطالعه اطلاعاتی که سفینه روزتا ارسال خواهد کرد، درک بهتری از نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی و سابقه کره زمین به دست آورند.

دنباله‌دار چوری سرانجام از فاصله ۱۸۵ میلیون کیلومتری خورشید عبور خواهد کرد و سپس به فضای خارج از منظومه شمسی می‌رود.

سفینه روزتا در ماه مارس سال ۲۰۰۴ به فضا پرتاب شد و در حرکت ده‌ساله خود به سوی دنباله‌دار چوری، شش میلیارد کیلومتر مسافت را در حاشیه منظومه شمسی پیموده است. این سفینه از مرکز سازمان فضایی اروپا در آلمان هدایت می‌شود.