بوئینگ برای توسعه سیستم انتقال فضانوردان انتخاب شد

CST-100 حق نشر عکس nasa
Image caption این سیستم ظاهری کم و بیش شبیه به سیستم آپولو دارد اما بسیار مدرن تر است

سازمان فضانوردی آمریکا، ناسا، می گوید که شرکت بوئینگ برنده مناقصه ساخت یک سیستم تازه برای انتقال فضانوردان به مدار زمین شده است.

بوئینگ با پیشی گرفتن از دو شرکت دیگر برنده بزرگترین سهم از بودجه ناسا برای کمک به تکمیل پروژه ساخت سیستم موسوم به سی اس تی- ۱‍۰۰ شد.

این کپسول که در تگزاس طراحی می شود باید سال ۲۰۱۷ برای انتقال هفت فضانورد به ایستگاه بین المللی فضایی (آی اس اس) حاضر باشد.

از زمان بازنشستگی ناوگان شاتل ها در سال ۲۰۱۱، آمریکا برای انتقال فضانوردانش به ایستگاه فضایی بر موشک های روسی تکیه کرده است.

از آن زمان تاکنون کپسول های قابل اعتماد سویوز روسیه تنها راه انتقال فضانورد به ایستگاه و از آنجا به زمین بوده است.

اما اختلافات بر سر اقدامات روسیه در اوکراین این گزینه را بیش از پیش برای واشنگتن غیرقابل هضم کرده. به علاوه هزینه ۷۰ میلیون دلاری که مسکو برای انتقال هر فضانورد طلب می کند برای آمریکا گزاف به نظر می رسد.

دولت اوباما در سال ۲۰۱۰ به ناسا ماموریت داد بذر پیدایش یک صنعت خصوصی برای انتقال فضانورد در آمریکا را بکارد.

ناسا از آن زمان تاکنون تقریبا ۱.۵ میلیارد دلار پروژه اعطا کرده است که بیشتر آن به بوئینگ، اسپیس اکس کالیفرنیا و یک شرکت سوم به نام اس ان سی در کلورادو رسیده است.

اکنون مرحله نهایی توسعه برنامه انتقال فضانورد به بوئینگ واگذار شده. این شرکت قراردادی به ارزش ۴.۲ میلیارد دلار برای توسعه و آزمایش نهایی سی اس تی-۱۰۰ دریافت کرده است.

یک قرارداد ۲.۶ میلیارد دلاری هم به اسپیس اکس برای توسعه بخش های دیگر اعطا می شود.

سی اس تی-۱۰۰ برای پرتاب به مدار با موشک اطلس وی از کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا طراحی شده. بازگشت به زمین با یک سپر حرارتی و چتر انجام خواهد شد.

در ظاهر شباهت هایی میان این سیستم و آپولو که چند دهه قبل فضانوردان را به ماه برد وجود دارد اما فناوری سفینه جدید ساخت بوئینگ بسیار روزآمد است.

مطالب مرتبط