اطلاعات شبکه‌های اجتماعی 'ممکن است به زیان شما باشد'

حق نشر عکس BBC World Service

یک مدیر ارشد یک شرکت بزرگ فناوری هشدار می‌دهد که از اطلاعات منتشر شده در شبکه های اجتماعی ممکن است سالها بعد علیه شما استفاده شود.

این فرد در مصاحبه با بی بی سی گفت شبکه های اجتماعی فواید فراوانی دارند اما مردم هنوز هم پیامدهای کامل زندگی تحت یک "نظارت دایمی" را درک نکرده اند. این مدیر ارشد شرکت فناوری که ترجیح داد نامش فاش نشود افزود:"اکنون شرایط طوری است که واقعا نمی توان مطمئن بود آیا می توانیم زندگی و حریم خصوصی خود را حفظ کنیم یا نه."

این فرد که برای یکی از بزرگترین شرکت های فناوری در جهان کار می کند مسئله بیمه سلامتی را مثال زد که اطلاعات منتشر شده توسط کاربران شبکه های اجتماعی می تواند از نظر مالی به ضرر آنها تمام شود.

او در توضیح این مورد گفت:" مثلا شما یک بیمه سلامتی دارید که در آن گفته اید سیگار نمی کشید و این قرارداد را فرضا ۱۰ سال پیش امضا کرده اید. در سن هفتاد سالگی وقتی که به شدت مریض شوید، اگر شرکت بیمه بتواند روی شبکه های اجتماعی حتی یک عکس از شما پیدا کند که در حال سیگار کشیدن هستید و یا حتی یک سیگار در دستتان گرفتید، ممکن است قرار داد بیمه شما فسخ شود."

عرصه دیگری که ممکن است خطر ساز باشد جمع آوری اطلاعات از ارتباط اشیا و وسایل خانگی افراد است که ممکن است در آینده به اینترنت وصل شوند. از روی اطلاعاتی که بین این وسایل خانگی رد و بدل می شود و بعد به شکلی روی اینترنت خواهد رفت، ممکن است "عادات و نحوه رفتار" شما را شناخته و از آن علیه شما استفاده کنند.

از او در مورد توصیه هایش برای مردم پرسیدیم و او در پاسخ گفت:"در مورد روشهای جمع آوری اطلاعات شخصی مردم توسط حکومت ها، شرکت های تجاری و شبکه های اجتماعی و اینکه حریم خصوصی و اطلاعات شخصی دقیقا به چه معنایی است، باید یک بحث جدی و گسترده ای صورت بگیرد."

او افزود:"از اطلاعات شما ممکن است علیه شما استفاده کنند. به نظر من شرایط فعلی دقیقا همین است. خطر اصلی این است که مردم یک زمانی ممکن است چنان بترسند که دیگر از ارتباطات جدید استفاده نکنند. اما نقاط مثبت این فناوری ها بسیار زیاد است و ما باید به مردم کمک کنیم که به آن اعتماد کنند."

پذیرش مسئولیت

یک کارشناسان ارشد امنیت فضای مجازی که سابقا برای دولت بریتانیا کار می کرد، گفت که هزینه های جرایم اینترنتی خیلی دست کم گرفته می شود.

این فرد نیز که ترجیح داد نام او فاش نشود افزود:"براساس آمارهای دولت بریتانیا هر سال حدود ۵۶ میلیارد پوند به دلیل کلاهبرداری و اشتباه در حسابرسی از دست می رود. اگر خصوصی از مقامات مسئول بپرسید در پاسخ خواهند گفت که هر چه در این زمینه تحقیقات بیشتری صورت می گیرد معلوم می شود که ابعاد کلاهبرداری و تخلف ها بزرگتر است."

او گفت:"فقط از طریق مبارزه و ریشه کن کردن کلاهبرداری روی شبکه اینترنت می توان تمام کسری موازنه بودجه بریتانیا را برای دو سال تامین کرد و دیگر به ریاضت اقتصادی و کاستن از هزینه های عمومی نیازی نخواهد بود. یا با پولی که از طریق جلوگیری از جرایم اینترنتی به دست می آید به هر خانوار بریتانیایی می توان دو هزارو پانصد پوند پول نقد داد."

اما دولت و بانکها هیچ انگیزه و مشوقی برای مبارزه با این وضعیت ندارند.

این کارشناس امنیت اینترنت می گوید:"حکومتی که حاضر نیست به ابعاد گسترده این معضل اعتراف کند چگونه قادر خواهد بود منابع و امکانات را به درستی اختصاص دهد؟ اگر کلاهبرداریهایی را که از طریق کارت های بانک انجام می شود به آمارهای رسمی مربوط به این نوع کلاهبرداریها بیافزاییم در آنصورت تعداد این جرایم در سال از حدود شش میلیون به یازده میلیون مورد خواهد رسید."

"و این به آن معناست که نیروی پلیس منابع و امکانات خود را به شکل درستی برای مبارزه با جرایم سازماندهی نکرده و در عین حال نشان می دهد که به شهروندان نیز در این زمینه نقش فعالی داده نشده است. در نهایت بانک ها و موسسات بیمه با افزایش نرخ خدمات و کمیسیون هایی که از مردم می گیرند ضررهای خود را جبران می کنند اما مصرف کننده باید بهای آن را بپردازد."

این کارشناس در عین حال از تمام مردم خواست که اگر از روشهای بانکی آنلاین استقاده می کنند مسئولیت اقدامات و اعمال خود را بپذیرند. او افزود که در حال حاضر اگر مردم کارت بانکی خود را گم کنند نگران می شوند ولی اگر حساب بانکی کسی را هک کنند مشکلی پیش نمی آید چون بانک ضرر ناشی از آن را خواهد پرداخت.

او در پایان گفت:" مثل آشغال ریختن در خیابان است، خیلی ها اینطور عادت کرده اند که گویا مشکلی ایجاد نمی کند چون بعدا مامور نظافت می آید و آشغالها را جمع خواهد کرد."

مطالب مرتبط