بحران ابولا: زنگ خطر برای مسافران یک پرواز در آمریکا

امبر وینسون حق نشر عکس APS
Image caption خانم وینسون یک روز قبل از آنکه احساس مریضی کند با هواپیما سفر کرده بود

مقام های بهداشتی در آمریکا در جستجوی ۱۳۲ نفری هستند که یک روز قبل از معلوم شدن ابتلای یک پرستار تگزاسی به ابولا،‌ در هواپیما با او همسفر بوده اند.

این پرستار ۲۹ ساله به نام امبر وینسون دومین کسی است که در داخل خاک آمریکا به ویروس ابولا آلوده می شود. او سه شنبه بیمار شد.

همزمان با این تحول باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است که خطر شیوع ابولا در آمریکا خیلی کم است.

او پس از نشستی با مشاورانش در کاخ سفید گفت که خطر ابتلای آمریکایی ها به این بیماری "خیلی خیلی کم" است اما باید راهی برای کمک بیشتر به کشورهای غرب آفریقا پیدا کرد.

امبر وینسون هم مثل نینا فم، ۲۶ ساله، جزو تیم معالج توماس اریک دانکن بود که روز هشتم اکتبر در دالاس درگذشت.

مقام های اتحادیه پرستاران آمریکا گفته است که افراد تیم معالج آقای دانکن از لباس های محافظتی کامل برخوردار نبودند و بخش هایی از پوست آنها در معرض آلودگی بود.

همزمان مدیر برنامه ماموریت سازمان ملل در امور ابولا می گوید که جهان در رقابت برای مهار این ویروس که جان بیش از چهار هزار نفر را در غرب آفریقا گرفته عقب افتاده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (سی دی سی) روز چهارشنبه گفت خواهان مصاحبه با مسافران پرواز شماره ۱۱۴۳ روز ۱۳ اکتبر خطوط هوایی فرانتیر از کلیولند در ایالت اوهایو به شهر دالاس در ایالت تگزاس است.

سی دی سی گفت این اقدام به دلیل نزدیکی زمان آن پرواز که غروب انجام شد و بروز اولین نشانه های بیماری در این پرستار در صبح روز بعد لازم است.

توماس فریدن مدیر سی دی سی در یک کنفرانس خبری گفت که هر دو پرستار تگزاسی در مراحل اولیه بستری شدن آقای دانکن در بیمارستان پرسبیتریان تگزاس که "مایعات زیادی از بدنش ترشح می شد" از او نگهداری می کردند.

دکتر فریدن گفت که خانم وینسون روز دهم اکتبر به کلیولند پرواز کرد که علیرغم "تماس های زیاد" او با آقای دانکن بود و افزود:‌ "او برای بروز نشانه های ابولا تحت نظر بود و بنابراین نباید با هواپیمای مسافربری پرواز می کرد."

سی دی سی می گوید که وقتی خانم وینسون روز دوشنبه از اوهایو برگشت نشانه ای از بیماری در او دیده نمی شد.

کارشناسان بهداشتی می گویند افراد تا زمانی که هنوز علائم بیماری در آنها ظاهر نشده ویروس را منتقل نخواهند کرد.

دکتر فریدن گفت: "از این لحظه به بعد اطمینان حاصل خواهیم کرد هیچ فرد دیگری که برای آلودگی احتمالی تحت نظر است به جز در شرایط کنترل شده - مثلا با هواپیمای خصوصی یا آمبولانس - سفر نمی کند."

خانم وینسون صبح روز ۱۴ اکتبر تب کرد و ظرف ۹۰ دقیقه قرنطینه شد. تشخیص بیماری در او صبح چهارشنبه اعلام شد.

یکی از این دو پرستار قرار است برای درمان به بیمارستان اموری در آتلانتا منتقل شود. این جایی است که دو مددیار پزشکی آمریکایی بعد از آلودگی به ویروس در آفریقا در آن معالجه و خوب شدند.

آقای دانکن که اولین کسی بود که بیماری اش در آمریکا شناسایی شد پس از سفر به تگزاس از لیبریا به بیمارستان مراجعه کرد.

'با شدت خیلی بیشتر'

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بعد از ظهر چهارشنبه با لغو سفری سیاسی، در یک نشست فوری در مورد واکنش به ابولا با بعضی اعضای کابینه و مشاورانش شرکت کرد.

او گفت که دولتش "با شدت خیلی بیشتر" به موارد تازه ابولا واکنش نشان خواهد داد.

او پس از ملاقات با گروهی از مشاوران ارشد کاخ سفید که در رسیدگی به ابولا نقش داشته اند به خبرنگاران گفت که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها "یک تیم ضربت را در اسرع وقت پس از شناسایی موارد تازه" اعزام خواهد کرد که ترجیحا ظرف ۲۴ ساعت خواهد بود.

او در مورد دومین ابتلا به ابولا در خاک آمریکا گفت: "ما این مساله را در بالاترین سطوح دولت خیلی جدی می گیریم و قادر خواهیم بود این وضعیت به خصوص را مدیریت کنیم، اما باید نگاهمان به آینده باشد."

سازمان بهداشت جهانی می گوید که تاکنون ۴۴۴۷ نفر در اثر شیوع ابولا درگذشته اند که عمدتا در غرب آفریقا - سیرالئون، لیبریا و گینه - بوده.

حق نشر عکس AP
Image caption بیمارستان پرسبیتریان تگزاس که این دو پرستار در آن کار می کنند

مطالب مرتبط