سازمان بهداشت جهانی: موارد ابتلا به ابولا هر چهار هفته، دو برابر می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان بهداشت جهانی می‌گوید نزدیک به ۴۵۰۰ نفر از زمان شیوع ابولا جان خود را از دست داده‌اند

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید فعالیت خود برای مقابله با ابولا و توقف شیوع آن را روی پانزده کشور متمرکز کرده است.

دکتر ایزابل نوتال از سازمان بهداشت جهانی می‌گوید دلیل انتخاب این ۱۵ کشور این بوده که با لیبریا، سیرالئون و گینه، کشورهایی که شیوع ابولا در آن بیشتر بوده، مرز مشترک دارند یا ارتباطات گسترده تجاری داشته‌اند.

خانم نوتال در یک کنفرانس خبری گفت که موارد ابتلا به ابولا هر چهار هفته، دو برابر می‌شود و برای متوقف کردن این روند، ماه‌ها زمان لازم است.

در همین حال وزیران بهداشت اتحادیه اروپا در بروکسل توافق کردند تا مساله کنترل بهداشتی مسافران ورودی از کشورهای ابولاخیز را به فوریت بررسی کنند.

فرانسه گفته است که مسافران ورودی از گینه را تحت یک رشته کنترل‌های بهداشتی قرار خواهد داد.

در همین حال مقام‌های اسپانیایی می‌گویند که مسافران پرواز هواپیمایی فرانسه در فرودگاه بین‌المللی مادرید را در قرنطینه نگه داشته‌اند.

دلیل این اقدام مقام‌های اسپانیایی این بوده که یکی از مسافران این هواپیما، به داشتن نشانه‌های ابتلا به ابولا مظنون بوده است.

یک مقام اسپانیایی گفت که این هواپیما از پاریس در فرودگاه مادرید نشست و به محوطه ویژه‌ای هدایت شد و مسافران این هواپیما هنوز درون آن هستند. گفته شده که ۱۸۳ مسافر در این هواپیما حضور دارند.

'شیوع ابولا در غرب محتمل نیست'

سازمان بهداشت جهانی گفته است که با توجه به قوت سیستم بهداشتی کشورهای غربی، شیوع گسترده این بیماری در آمریکا و سایر کشورهای غربی محتمل نیست.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا هم گفته است که خطر ابتلای آمریکاییان به این ویروس "به شدت پائین" است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید نزدیک به ۴۵۰۰ نفر از زمان شیوع ابولا جان خود را از دست داده‌اند. بیشتر این افراد ساکن غرب آفریقا بودند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط