سازمان بهداشت جهانی نحوه مبارزه با ابولا را ارزیابی می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption هنوز برای ابولا واکسن و درمان قطعی در دسترس نیست

سازمان بهداشت جهانی در یک جلسه اضطراری در ژنو تلاش‌های جاری برای مبارزه با شیوع بیماری ابولا را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

این سازمان به خاطر آنچه که عدم سرعت لازم در واکنش به بروز بیماری ابولا در کشورهای مختلف هدف انتقاداتی بوده است.

در حال حاضر، سه کشور گینه، سیرالئون و لیبریا همچنان با گسترش این بیماری دست به گریبان هستند و اقداماتی که برای متوقف کردن این روند در جریان بوده به نتیجه نهایی نرسیده است.

اجلاس امروز چهارشنبه (۲۲ اکتبر) به بررسی اقدامات صورت گرفته برای تشخیص مبتلایان به ابولا در مبادی ورودی کشورهای مختلف اختصاص دارد و شرکت‌کنندگان در آن در مورد لزوم مقررات سختگیرانه‌تر مسافرت به منظور جلوگیری از انتقال بیماری تبادل نظر خواهند کرد.

ابولا یک بیماری ویروسی بسیار خطرناک است و اکثر مبتلایان به آن جان خود را از دست می‌دهند.

برای این بیماری درمان قطعی و جهت پیشگیری از آن، واکسن موثری در دست نیست اما تحقیقاتی در کشورهای مختلف در این زمینه‌ها جریان دارد. یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است که چند نوع دارو در حال حاضر در دست آزمایش است و ابراز امیدواری کرد که این آزمایش‌ها به نتیجه برسد.

حق نشر عکس EPA
Image caption رئیس فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر اقدامات پیشگیرانه برخی کشورها را مورد انتقاد قرار داده است

قرار است روز چهارشنبه اولین محموله واکسن تجربی ابولا برای بررسی سازمان بهداشت جهانی به سوئیس برسد اما انتظار نمی‌رود این واکسن تا چندین ماه یا حتی چند سال آینده نیز برای استفاده عمومی تایید و تولید انبوه شود.

پیشتر، مقامات سازمان بهداشت جهانی گفته بودند که مقداری پلاسما که از خون بیماران بهبود یافته تهیه شده برای استفاده در درمان مبتلایان به زودی به لیبریا ارسال خواهد شد.

در همانحال، رئیس فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر محدودیت‌هایی را که برخی کشورها به منظور مقابله با گسترش ابولا به اجرا گذاشته اند "غیرعقلانی" توصیف کرده است.

وی گفته است که اقداماتی مانند بستن مرزها، لغو پروازهای بین‌المللی و در انزوا قرار دادن کشورهای دیگر مبنای منطقی ندارد و تنها باعث افزایش نگرانی عمومی می‌شود در حالیکه راه حل مناسب برای جلوگیری از گسترش این بیماری، قرنطینه کردن و درمان کسانی است که به عامل ابتلای به ابولا آلوده شده‌اند.

مطالب مرتبط