ملکه بریتانیا نخستین توییت خود را فرستاد

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا حق نشر عکس Getty
Image caption ملکه بریتانیا یکی از دستکش هایش را درآورد و اولین توییت خود را فرستاد

"باعث افتخار من است که نمایشگاه 'عصر اطلاعات' را در ScienceMuseum@ افتتاح کردم و امیدوارم که مردم از بازدید آن لذت ببرند" ملکه الیزابت.

این اولین توییتی بود که روز جمعه ۲۴ اکتبر ۲۰۱۴ الیزابت دوم، ملکه بریتانیا از صفحه BritishMonarchy@ در شبکه اجتماعی توییتر، ارسال کرد. این نمایشگاه که سه سال برای آن برنامه ریزی شده، یکی از بلندپروازانه ترین پروژه هایی است که موزه علوم لندن اجرا کرده است.

نمایشگاه، بازدیدکننده را به سفری در تاریخ ارتباطات می برد؛ از تلگراف گرفته تا تلفن های هوشمند.

از جمله اشیایی که به معرض دیده عموم گذاشته شده، کابل تلگرافی است که برای اولین بار اروپا و آمریکای شمالی را به هم متصل کرد، همچنین اولین تجهیزات پخش برنامه رادیویی بی بی سی در سال ۱۹۲۲ و رایانه مخترع وب، تیم برنرز لی، که اولین وبسایت را میزبانی می کرد.

در این نمایشگاه بازدیدکنندگان می توانند رویدادهایی دوسویه (اینتراکتیو) را نیز تجربه کنند، مثلا یک شبکه موبایل دهه ۱۹۸۰ را بازسازی کنند، یا ببینند که وقتی روی یک لینک کلیک می شود در شبکه وب دقیقا چه اتفاقی می افتد، یا اینکه هدفونی را به تلفن خانه دهه ۱۹۵۰ متصل کنند و به صدای اپراتور گوش دهند.

به گفته تیلی بلایت، مسئول این گالری، از جمله هدفهای نمایشگاه این است که بازدیدکنندگان بدانند انقلاب دیجیتال تنها انقلاب در این زمینه نبوده، بلکه آخرین رویداد در مجموعه ای از تحولات بوده است که با آمدن تلگراف برقی در دهه ۱۸۳۰ میلادی آغاز شد.

حق نشر عکس PA
Image caption رایانه نکست (NeXT) که برای میزبانی نخستین وبسایت، توسط مخترع شبکه جهانی وب مورد استفاده قرار گرفت، از جمله اشیایی است که به نمایش گذاشته شده است.