وزیر بهداشت ایران: سلامت را به بخشی سودآور برای سرمایه‌گذاران خصوصی تبدیل می‌کنیم

حق نشر عکس ISNA

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران، گفته است که می‌خواهد با بالا بردن تعرفه‌های خدمات پزشکی، حوزه بهداشت و سلامت را "به بخشی سودآور و مورد علاقه سرمایه‌گذاران غیردولتی" تبدیل کند.

آقای قاضی‌زاده هاشمی گفته است: "حوزه سلامت در همه جای دنیا در کنار خدماتش، یک بخش کاملا اقتصادی است که متاسفانه این بخش در کشور ما سال‌ها است که با مدیران غیراقتصادی و پزشک مدیریت شده و اکنون فرصت مناسبی است که از ظرفیت های موجود بهره بگیریم و وزارتخانه را از این قالب خارج کنیم."

او ضمن اعلام این مطلب خبر داده است که شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران، مپنا، برای ساخت بیمارستان‌های زنجیره‌ای سرمایه‌گذاری می‌کند. این خبر در پی امضای تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت بهداشت و شرکت مپنا اعلام می‌شود.

حسن قاضی‌زاده هاشمی از آغاز مسئولیتش در وزارت بهداشت طرح‌ها و سیاست‌هایی را برای اصلاح نظام بهداشت و درمان ایران آغاز کرده است.

پایین آوردن هزینه‌های درمانی با عنوان "طرح تحول نظام سلامت" و طرح مبارزه با دریافت خارج از قاعده توسط پزشکان و بیمارستان‌ها بخشی از سیاست‌های اصلاحی وزیر بهداشت بوده است. بخشی از این سیاست با "واقعی کردن" تعرفه‌های خدمات پزشکی انجام می‌گیرد.

وزیر بهداشت ایران گفته است که می‌خواهد "فضای بسته" این وزارتخانه را تغییر دهد.

آقای قاضی‌زاده هاشمی تاکید کرده که باید این تغییرات بدون صدمه زدن به ارائه خدمات پزشکی به مردم انجام بگیرند.

در گزارشی که به تازگی از طرف موسسه پژوهشی لگاتوم مستقر در لندن منتشر شده حوزه بهداشت و سلامت ایران در میان ۱۴۲ کشور مورد بررسی‌، در جایگاه ۶۷ ارزیابی شده است. امید به زندگی در ایران از متوسط جهانی بالاتر است و نرخ مرگ و میر نوزادان حدود ۴۰درصد زیر نرخ جهانی است.

مطالب مرتبط