ارتباط کاوشگر فیله با زمین دوباره برقرار شد

حق نشر عکس AFP

کاوشگر اتحادیه اروپا که روی یک دنباله‌دار فرود آمده بود، حالا دوباره ارتباط رادیویی‌اش را با فضاپیمای روزتا که در مدار آن دنباله‌دار می گردد برقرار کرده است و مشغول فرستادن اطلاعات است.

برقراری ارتباط این کاوشگر که فیله نام دارد از این جهت مهم است که پیشتر درباره باتری‌های این کاوشگر نگرانی‌هایی وجود داشت.

از روی عکس‌هایی که این کاوشگر مخابره کرده، به نظر می‌رسد که زیر سایه یک صخره فرود آمده و همین امر شارژ باتری‌های خورشیدی آن را مشکل می‌کند.

اگر نتواند نور لازم برای شارژ باتری‌هایش را به دست آورد، احتمالا تا روز شنبه فیله از کار می‌افتد.

دانشمندان منتظر هستند تا این کاوشگر سطح این دنباله‌دار را بکند و از خاک آن نمونه برداری کند.

کوه یخی که در این دنباله‌دار است، مهمترین چیزی است که دانشمندان می‌خواهند درباره این دنباله‌دار بدانند که امیدوارند با آن بتوانند از کم و کیف پیدایش منظومه شمسی آگاه شوند.

محققان با این داده ها خواهند توانست چند نظریه درباره نحوه تشکیل منظومه شمسی و سرمنشاء حیات را محک بزنند.

یک نظریه حاکیست که دنباله دارها مسئول انتقال آب به سیارات هستند. نظریه دیگر می گوید که این سنگ های آسمانی ممکن است مواد شیمیایی لازم برای کمک به شروع حیات را مثل بذری در زمین کاشته باشند.

کاوشگر فیله، بعد از جمع آوری اطلاعات آنها را به فضاپیمای روزتا مخابره می‌کند و از آنجا این اطلاعات به زمین می‌رسند.

از آنجا که دانشمندان نگران تمام شدن باتری های این کاوشگر هستند، خاکبرداری را زودتر شروع کردند.

مهندسان سازمان فضایی اتحادیه اروپا می‌خواهند با تغییر جهت این کاوشگر آن را بیشتر در معرض نور خورشید قرار بدهند تا بتوانند به شارژ باتری‌های آن کمک کنند.

دانشمندان می‌گویند اگر حتی نتایج خاک برداری به آنها نرسد، باز هم به ۸۰ درصد از اهداف خود برای فرستادن این کاوشگر دست یافته‌اند.

فضاپیمای روزتا و کاوشگرش در سال ۲۰۰۴ میلادی به فضا پرتاب شد.