'گردن پیامکی'، محصول آسیب موبایل به ستون فقرات

حق نشر عکس Surgical Technology
Image caption پانزده درجه: ۱۲.۲۴ کیلوگرم، سی درجه: ۱۸ کیلوگرم، چهل و پنج درجه: ۲۲.۲۲ کیلوگرم، شصت درجه: ۲۷.۲۱ کیلوگرم

محققان می گویند که خم کردن سر برای استفاده از تلفن همراه ممکن است به مرور زمان باعث بروز آسیب در گردن، ستون فقرات و نخاع می شود.

آنها شیوع درد و ناراحتی‌های گردن را که نتیجه خم کردن طولانی سر برای استفاده از موبایل و تبلت و وسایل مشابه است، گردن پیامکی (Text neck) لقب داده‌اند.

پژوهشگران در مرکز بازتوانی جراحی نخاع نیویورک، با شبیه سازی کامپیوتری سر و گردن، به تاثیر خم شدن سر بر گردن پرداختند و دریافتند هر چه سر بیشتر به جلو خم شود، فشار بر گردن و شانه بیشتر است.

این بررسی نشان داد که خم کردن سر برای زدن پیامک باعث افزایش فشار بر ماهیچه ها و رباط‌های گردن می‌شود و به مرور زمان درد و مشکلات دیگر ایجاد می کند.

سر انسان به طور طبیعی بین ۴.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم وزن دارد. اما با تغییر زاویه سر و خم کردن آن به سمت جلو این وزن، یا به عبارت دیگر فشاری که به گردن وارد می شود افزایش پیدا می کند.

یکی از شایعترین علل درد گردن فشاری است که به علت وضعیت نامناسب سر و شانه به ماهیچه ها و رباط های گردن وارد می‌شود.

زندگی ساکن و کم تحرک و گذراندن ساعت های طولانی جلوی کامپیوتر هم باعث افزایش شیوع این مشکل شده است.

حق نشر عکس nhs.uk
Image caption جلو دادن چانه معمولا محصول پایین بودن صندلی یا بالا بودن صفحه کامپیوتر یا تلویزیون است. برای اصلاح این وضعیت، چانه را به عقب بکشید، شانه را عقب بدهید و قوس پایین کمر را دوباره برقرار کنید

برای اینکه سر در وضعیت سالم قرار داشته باشد، گوش ها باید در راستای شانه باشند و سینه به جلو و شانه ها به عقب کشیده شده باشند.

با از بین رفتن قوس طبیعی گردن، احتمال پارگی، تخریب و فشار و فرسودگی در ساختارهای گردن زیاد می شود و ممکن است سردرد، گردن درد، دست درد و اختلال حس ایجاد شود.

محققان می‌گویند که این روزها هر فرد به طور متوسط حدود دو تا چهار ساعت در روز (سالی هفتصد تا ۱۴۰۰ ساعت) سر را برای استفاده از موبایل یا وسایل دیگر به جلو خم می کند، از این رو نمی‌توان تاثیر آن را بر روی گردن و شانه‌ها نادیده گرفت.

شاید پرهیز از این کار در زندگی امروزی چندان میسر نباشد، اما آگاهی از اینکه باید تا حد ممکن از خم کردن سر و زیر فشار گذاشتن گردن خودداری شود ممکن است به کاهش عوارض گردن و شانه کمک کند.

سامی مارگو، از انجمن فیزیوتراپی بریتانیا می گوید: "مردم امور زندگی خود را با پیامک پیش می برند اما از این غافل می شوند که باید به خود استراحت هم بدهند."

"وقتی که چانه خود را به سینه می چسبانید تمام ساختار گردن و شانه را زیر فشار قرار می دهید."

"این کار به مرور زمان و در کنار زندگی کم تحرک و ساکن، می تواند عواقب جدی در پی داشته باشد."

توصیه‌های نظام بهداشت و درمان بریتانیا برای قرار دادن بدن در وضعیت سالم

حق نشر عکس nhs.uk
Image caption این وضعیت فشار زیادی به کمر وارد می‌کند. صاف بنشینید.
حق نشر عکس nhs.uk
Image caption نگهداشتن گوشی تلفن به صورت فشار زیادی به گردن، پشت و شانه وارد می کند.
حق نشر عکس nhs.uk
Image caption قوز کردن ناخوادآگاه یکی از عوارض کار طولانی با کامپیوتر و موبایل است
حق نشر عکس nhs.uk
Image caption عقب دادن باسن باعث قوسی بیش از اندازه کمر و کمردرد می‌شود. کفش پاشنه بلند و چاقی یا حاملگی هم این حالت را ایجاد می‌کنند. وضعیت سالم در عکس سمت راست نشان داده شده است
حق نشر عکس nhs.uk
Image caption کمر باید بطور طبیعی قوس داشته باشد و صاف شدن این قوس می تواند محصول نشستن طولانی باشد. کمر صاف باعث خم شدن گردن و شانه به جلو می شود
حق نشر عکس nhs.uk
Image caption انداختن تمام وزن بدن روی یک پا ممکن است در ایستادن طولانی راحت باشد اما باید تا حد ممکن از آن پرهیز کرد و وزن بدن را بطور یکسان روی هر دو پا انداخت
حق نشر عکس nhs.uk
Image caption وقتی راست و در حالت راحت می ایستید، نباید پشت دستهایتان رو به جلو قرار بگیرد. جلوآمدگی شانه‌ها که محصول بد نشستن و بد ایستادن است، به گردن و شانه‌ها و قفسه سینه فشار می آورد
حق نشر عکس nhs.uk
Image caption انداختن پا روی پا ممکن است رحت باشد اما وضعیتی نامناسب است و به کمر فشار وارد می کند
حق نشر عکس nhs.uk
Image caption اگر وقتی با کیف جلوی آینه می ایستید شانه‌های‌ شما در یک خط مستقیم قرار نمی‌گیرد و یکی بالاتر است، یعنی کیف شما وضعیت نامناسبی ایجاد کرده است. انداختن کیف سنگین روی شانه، یا روی آرنج خم باعث فشار به شانه ها و کمر می شود. از حمل کیف بخصوص کیف سنگین حتی الامکان پرهیز کنید. کیف روی دوش بهتر است دو بند داشته باشد تا وزن آن روی هر دو شانه تقسیم شود. در غیر این صورت آن را مرتب جابجا کنید.