نتایج مثبت اولیه از مرحله نخست آزمایش انسانی واکسن ابولا

حق نشر عکس NIAD
Image caption یک زن 39 ساله اولین داوطلبی است که واکسن ابولا روی او آزمایش شده است.

اولین آزمایش واکسن ابولا روی انسان نشان داده که استفاده از این دارو بی خطر است و ممکن است به مقابله سیستم دفاعی بدن با این ویروس کمک کند.

دانشمندان نتیجه این آزمایش را که بر روی ۲۰ داوطلب در آمریکا انجام شده مثبت خوانده اند.

در سال جاری بیش از ۵۵۰۰ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری در غرب آفریقا کشته شدند. این واکسن توسط شرکت داروسازی گلاکسو اسمیت کلاین تولید شده است.

این پژوهش که نتایج آن در در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است نشان می‌دهد که هیچ‌یک از افراد واکسینه به عوارض جانبی مهمی مبتلا نشده‌اند و بدن همه آنها پادتن تولید کرده‌ است.

دکتر آنتونی فوسه از موسسه ملی بهداشت بریتانیا به بی‌بی‌سی گفته است: "در رابطه با ایمنی و توانایی تولید واکنش ایمنی مناسب می‌توانیم این آزمایش را یک موفقیت بی‌حد و حصر بخوانیم. اگرچه در مرحله ابتدایی بخش اول این آزمایش بوده است."

در جریان این پژوهش داوطلب‌ها به دو گروه تقسیم شدند، گروهی دوز پایین واکسن و دیگری دوزی بالا از آن را دریافت کرده است.

نتیجه این آزمایش نشان داد که واکنش پادتن در میان افرادی که مقدار زیاد را دریافت‌ کرده‌اند، قوی‌تر بوده است.

محققان دریافته‌اند که هفت نفر از داوطلبان با دوز بالای واکسن و دو نفر از آنها با دوز پایین واکسن واکنشی دفاعی لنفوسیت تی(T-cell) داشته‌اند که ممکن است در مقابله با ابولا نقش مهمی را ایفا کند.

این واکسن با استفاده از نوعی ویروس سرماخوردگی شامپانزه‌ها تولید شده که با مهندسی ژنتیک، قابلیت حمل پروتئین ابولای غیر عفونی را یافته است.

قرار است چهار آزمایش دیگر هم روی این واکسن تجربی انجام شود.

واکسن آمریکایی دارای دو ظرفیت است که با هدف محافظت در مقابل گونه‌‌های ابولای زئیری و سودانی تولید شده است. ویروس ابولای زئیری موجب شیوع فعلی ابولا در هفته‌های اخیر بود.

آزمایش‌های مربوط به واکسن‌های یک‌گانه درمقابله با ابولای زئیری در آکسفورد، سوئیس و مالی هم در حال انجام است.

درصورتی که این آزمایش‌ها به نتیجه مثبتی بیانجامد واکسن های یگانه نیز به هزاران نفر از کارکنان بهداشتی در غرب آفریقا تزریق خواهد شد.

دکتر فوسه می‌گوید: "این مرحله بزرگ دوم و سوم آزمایش در غرب آفریقا خواهد بود که نشان می دهد این واکسن خوب عمل می‌کند و بی خطر است یا نه."

به گفته او "درصورتی که از حالا تا شش ماه آینده شیوع ابولا همچنان به همین شکل ادامه یابد و واکسن موثر واقع شود، می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در اپیدمی فعلی داشته باشد".

البته دکتر فوسه اضافه می‌کند هدف بلند مدت تولید واکسنی است که بتواند در مقابل شیوع‌ بیماری در آینده ایمنی ایجاد کند.

در صورت عملکرد مثبت واکسن، مشخص نیست که تا چه مدت بدن فرد را مصون نگه دارد.

توافق بر سر خسارت

چنین سوال‌هایی معمولاً در مراحل اولیه آزمایش‌های انسانی پاسخ خود را می یابند.

اما نیاز انسانی به یافتن راهی برای مهار ابولا به تسریع کل روند آزمایش با سرعتی بی‌سابقه‌ منجر شده است.

در سرمقاله مجله پزشکی نیوانگلند، دکتر دانیل باوش می‌گوید درحالی که آزمایش سوال‌های زیادی را بی‌جواب گذاشته است، واکسن ابولا 'یک گام' به هدف نزدیک تر شده است.

این واکسن را شرکت گلاکسو اسمیت کلاین، غول داروسازی بریتانیا تولید کرده است و می‌گوید که می‌تواندتا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی ماهانه یک میلیون دوز از آن را تولید کند.

چنین هدفی نیازمند هزینه‌ مالی گزافی است. این شرکت به دنبال توافق‌ بر سر خسارت‌ است تا درمورد مشکلات احتمالی از قبیل عوارض جانبی پیش‌بینی نشده که در آینده پدیدار می‌شود، به کار گرفته شود.

در همین باره، اندرو ویتی، مدیر اجرایی شرکت گلاکسو به بی‌بی‌سی گفته است: "ما منتظر حل این مشکل نمی مانیم اما مشخص است که خطرهایی وجود دارد که نباید از یک شرکت انتظار داشت مسئولیت‌شان را برعهده بگیرد."

مطالب مرتبط