'سبز علامت غذای سالم و قرمز علامت غذای ناسالم است'

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption تغییر سبک زندگی و اصلاح تغذیه از مهمترین اولویت‌های بهداشتی ایران است

دکتر رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و داروی ایران می‌گوید درج علامت راهنمای تغذیه‌ای به تدریج از امسال روی بسته‌های مواد غذایی آغاز شده و این علائم تا سال آینده روی تمام بسته‌های غذایی حک خواهند شد.

به گفته دکتر دیناروند در این راهنما سبز علامت غذای سالم و قرمز علامت غذای ناسالم است:

"در جدولی که به رنگ‌های مختلف درآمده، حد مجاز نمک، شکر و دیگر افزودنی‌ها و همین‌طور حد مصرف‌شده این مواد در آن محصول غذایی ذکر شده و به مردم این امکان را می‌دهیم تا دست به انتخاب صحیح بزنند."

بیماری های غیر واگیر مانند بیماری های قلبی، دیابت، انواع سرطان‌ها و نارسایی تنفسی مهمترین عامل اصلی مرگ و میر در ایران به شمار می روند.

این بیماری ها ۸۵ درصد از علل مرگ و میر را در ایران به خود اختصاص داده‌اند و آمار آنها رو به افزایش است.

مهمترین راه پیشگیری از بیماری های غیرواگیر اصلاح شیوه زندگی و تغذیه است؛ از این رو وزارت بهداشت ایران توجه خود را به پیشگیری از آنها معطوف کرده است.

"مهمترین اولویتهای امروز تغذیه در کشور توجه به میزان کالری دریافتی و جلوگیری از بروز چاقی است و در همین خصوص استفاده کمتر از کربوهیدراتها، چربی ها، نمک، قند و شکر می تواند موثر باشد."

بر اساس آمارهای رسمی شیوع اضافه وزن و چاقی در ایران بین پنجاه تا شصت و پنج درصد جمعیت است.

دکتر دیناروند "به مردم اطمینان داد" که اسیدچرب ترانس روغن‌ها که اکنون "پنج درصد در روغن مصرفی خانوار را تشکیل می دهد تا سال ۹۶ به زیر دو درصد برسد."

این چربی‌ها زمینه افزایش چربی خون و انسداد رگهای قلب را فراهم می کنند و از طرفی دیگر باعث افزایش وزن می شوند که خود زمینه ساز بیماری‌هایی مثل دیابت است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید در دنیا بطور متوسط هر نفر روزی ده گرم نمک مصرف می‌کند و این مقدار باید به نصف کاهش پیدا کند. در ایران نیاز مصرف نمک دو تا سه برابر حد مورد نیاز است.

مصرف زیاد نمک زمینه‌ساز افزایش فشار خون است که خطر بیماری‌های قلب و سکته مغزی را به همراه دارد.

به گفته دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت "نیمی درصد از ایرانی‌ها در سن ۵۰ سالگی به فشار خون مبتلا می‌شوند.

این در حالی است که نزدیک به یک سوم ایرانی ها "مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی" هستند.