مدال نوبل جیمز واتسون ۴.۸ میلیون دلار فروخته شد

حق نشر عکس Getty

جایزه نوبل جیمز واتسون دانشمند آمریکایی که به خاطر کشف ساختمان دی ان ای دریافت کرده بود در یک حراجی به بهای چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دلار فروخته شده است.

جایزه نوبل پزشکی ۱۹۶۲ به جیمز واتسون، موریس ویلکینز و فرانسیس کریک اهدا شد. هر کدام از این سه دانشمند یک مدال طلا دریافت کردند.

این اولین مدال نوبل است که از طرف یک دریافت کننده نوبل که هنوز زنده است حراج می شود.

آقای واتسون گفت که او این مدال را به خاطر آن می فروشد که پس از اظهاراتش در سال ۲۰۰۷ درباره نژاد شدیدا از سوی جامعه علمی سرزنش شده بود.

او در آن سال در مصاحبه ای با ساندی تایمز نژاد را به هوش مربوط دانسته بود دایر بر اینکه سطح هوشی در آفریقا پایین تر است، که به خاطر آن مورد انتقادهای زیادی قرار گرفت.

او همان زمان از اظهاراتش چنین عذر خواهی کرد:‌ "من از همه کسانی که از حرف های من چنین برداشت کرده اند که آفریقا به عنوان یک قاره به نوعی از لحاظ ژنتیکی در سطحی پایین تر است به طور نامشروط عذرخواهی می کنم. منظور من این نبوده. مهمتر از نظر من اینکه چنین اعتقادی هیچ مبنای علمی ندارد."

آقای واتسون اخیرا در مصاحبه ای با فایننشیال تایمز گفت که از زمان آن مصاحبه احساس می کند که دیگر به رسمیت شناخته نمی شود.

کشف ساختمان دی ان ای - ملکولی که حاوی دستور ساخت اجزای موجودات زنده است - توسط واتسون و کریک با استفاده از داده هایی تجربی که موریس ویلکینز و روزیلاند فرانکلین جمع آوری کرده بودند انجام شد.

آقای واتسون که از مبلغ به فروش رفته مدال نوبل ابراز خوشحالی کرده می گوید بخشی از درآمد فروش مدال به دانشگاه شیکاگو، کالج کلر در دانشگاه کمبریج، آزمایشگاه کولد اسپرینگ هاربر، صندوق لند لانگ آیلند و سایر موسسات خیریه اهدا خواهد شد.

بعضی از اینها مراکزی است که او در آنها تحصیل و کار کرده و می گوید در شکوفایی او نقش داشته اند.

فرانسیس کریک در سال ۲۰۰۴ درگذشت و مدال نوبل او سال گذشته به بهای ۲.۲ میلیون دلار فروخته شد.

مطالب مرتبط