کشف شبیه ترین سیاره خارجی به زمین

تصویر ساختگی از یک سیاره دور افتاده در کهکشان راه شیری حق نشر عکس David
Image caption تصویر ساختگی از یک سیاره دور افتاده در کهکشان راه شیری

اخترشناسان می گویند که هشت سیاره تازه را در اطراف ستارگان دور دست شناسایی کرده اند و در میان آنها به خصوص یک سیاره هست که عنوان "شبیه ترین سیاره خارجی به زمین" را به خود اختصاص می دهد.

همه این هشت سیاره را رصدخانه فضایی کپلر ناسا شناسایی کرده و به این ترتیب شمار سیاراتی که توسط کپلر حول سایر خورشیدهای کهکشان شیری پیدا می شود از مرز ۱۰۰۰ گذشته.

از این هشت سیاره تازه سه تا در ناحیه موسوم به "قابل سکونت" اطراف ستارگان قرار دارند - که یکی از آنها به خصوص مثل زمین سنگی و کمی گرمتر است.

این یافته در نشست سالانه انجمن نجوم آمریکا اعلام شد.

آسمان قرمز

این سه سیاره بالقوه قابل سکونت به "تالار مشاهیر" کپلر می پیوندند که اکنون شامل هشت سیاره با چشم انداز بسیار جالب است.

محققان می گویند که یکی از آنها به نام کپلر ۴۳۸بی احتمالا حتی بیش از کپلر ۱۸۶اف - که قبلا بیش از همه شبیه به زمین به نظر می رسید - به سیاره ما شباهت دارد.

این سیاره جدید فقط ۱۲ درصد از زمین بزرگتر است و دمای آن بیش از هر سیاره خارجی که تاکنون کشف شده به زمین می خورد. حرارتی که این سیاره از خورشیدش می گیرد احتمالا ۴۰ درصد بیش از زمین است.

دکتر داگ کالدول از موسسه ستی (جستجوی موجودات هوشمند فرازمینی) در کالیفرنیا گفت که ستاره مرکزی این سیاره از خورشید خنک تر است بنابراین آسمان این سیاره قرمزتر از آسمان زمین به نظر می رسد.

اما بشر هرگز چشمش به این سیاره نخواهد افتاد چون ۴۷۵ سال نوری از ما فاصله دارد و نمی دانیم که از چه موادی تشکیل شده.

محققان می گویند که در مورد سیارات تازه فقط می توانند بگویند که احتمالا سنگی هستند و میزان انرژی ای که از خورشید می گیرند چقدر است.

کپلر که در فضا پشت سر زمین حرکت می کند با سنجش میزان نور تابیده از ستارگان - و تغییرهای جزیی در این نور - وجود سیارات در اطراف آنها را استنباط می کند. وقتی سیاره از برابر ستاره می گذرد - از نقطه نظر ما - نورش افت می کند.

بعد این سیارات با تلسکوپ های بزرگ زمینی رصد و داده های بیشتری درباره آنها جمع آوری می شود که مورد تحلیل تیم بزرگی از پژوهشگران قرار می گیرد.

آنها بزرگی این سیارات و نزدیکی آنها به ستاره مرکزی را اندازه می گیرند.

با این حال افت متناوب نور ستاره همیشه ناشی از وجود سیاره ای در اطرافش نیست.

در خبری دیگر دانشمندان کپلر این هفته مجموعه ای از بیش از ۵۰۰ سیاره "بالقوه" را که توسط این رصدخانه شناسایی شده معرفی کردند.

فرگال مولالی از مسئولان کپلر گفت که بعضی از اینها با رصدهای بیشتر مردود خواهند شد.

حق نشر عکس Other
Image caption این مطالعات با استفاده از رصدخانه فضایی کپلر انجام می شود

مطالب مرتبط