نتیجه تحقیق تازه: یخ کردن بینی احتمال سرماخوردگی را بیشتر می‌کند

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption تحقیق پژوهشگران دانشگاه ییل نشان می‌دهد که واژه سرماخوردگی بی‌مسمی نیست و سرما بر دستگاه ایمنی تاثیر می‌گذارد

محققان آمریکایی می‌گویند که راینو ویروس، ویروسی که شایعترین عامل سرماخوردگی است، در بینی یخ‌کرده راحت‌تر و بیشتر تکثیر می‌شود.

تحقیق دانشمندان دانشگاه ییل نشان می‌دهد که راینو ویروس، در دمای ۳۳ درجه بسیار بهتر از دمای طبیعی بدن یعنی ۳۷ درجه رشد و تکثیر پیدا می کند.

علت این است که سرد بودن هوا، واکنش ضد ویروس دستگاه ایمنی را تضعیف می کند و راینو ویروس شانس بیشتری برای تکثیر در بینی می یابد.

دکتر آکیکو ایواساکی، یکی از پژوهشگران این تحقیق به بی‌بی‌سی گفت: "پنجاه سال است که می دانیم این ویروس در بینی بیشتر تکثیر پیدا می کند، اما سازوگار آن هیچگاه به دقت توضیح داده نشده است."

حق نشر عکس SPL
Image caption راینو ویروس، یکی از کوچکترین ویروس‌های دنیاست

به گفته خانم ایواساکی، سردی بینی باعث تضعیف سیستم ایمنی شده و به ویروس فرصت رشد و تکثیر می دهد.

به گفته او، "هر چه دما کمتر باشد، واکنش ذاتی دستگاه ایمنی به ویروس کمتر است" که این امر توضیح می دهد چرا این ویروس در فصل‌های سرد بیشتر از فصل های گرم ایجاد بیماری می کند.

با این حال خانم ایواساکی تاکید کرد که توضیح کامل این پدیده "بسیار پیچیده‌تر" است و به عوامل دیگر از جمله رفتارهای فردی در ماه های گرم و سرد هم بستگی دارد.

خانم ایواساکی گفت برای اینکه کمتر دچار سرماخوردگی شوید، "می توانید همیشه در آب و هوای گرم و حاره ای زندگی کنید یا مانع از رسیدن هوای بسیار سرد به درون بینی خود شوید."

جاناتان بل، استاد ویروس شناسی دانشگاه ناتینگهام می‌گوید: "می دانیم که دمای سلول هایی که داخل بینی را می پوشانند، از دیگر جاهای بدن که در معرض سرما قرار می گیرند، کمتر است."

"این می تواند توضیح دهد که چرا راینو ویروس برخلاف ویروس آنفلوآنزا بیشتر باعث سرماخوردگی می شود نه عفونت ریه."

"گرم بودن دمای ریه برای راینو ویروس مناسب نیست و این ویروس هوای بینی را ترجیح می دهد."

محققان می‌گویند که این پژوهش به خوبی نشان می‌دهد که تغییرات دما بر عملکرد دستگاه ایمنی تاثیر می‌گذارد و می‌تواند توضیح دهدکه چرا برخی بیماری‌ها مثل آسم کودکان در هوای سرد بیشتر بروز می‌کنند.