احتمال نشت آمونیاک نظم ایستگاه بین‌المللی فضایی را به هم ریخت

حق نشر عکس BBC World Service

نگرانی از احتمال نشت گاز آمونیاک باعث شد سرنشینان بخش آمریکایی ایستگاه بین‌المللی فضایی از محل کار خود خارج شوند و به بخش روسی آن بروند.

ناسا اعلام کرده است که احتمالا حسگرها در بخشی از ایستگاه بین‌المللی فضایی دچار مشکل شده‌اند و این استنباط به وجود آمده است که گاز آمونیاک در حال نشت است.

آژانس فضایی روسیه هم تاکید کرده است که در شرایط کنونی، هیچ خطری سرنشینان ایستگاه بین‌المللی فضایی را تهدید نمی‌کند.

این آژانس اضافه کرده است که کارشناسان روسی و آمریکایی برای اطمینان یافتن از امنیت سرنشینان ایستگاه بین‌المللی فضایی به سرعت وارد عمل شده‌اند.

آژیر خطر در ایستگاه بین‌المللی فضایی حدود ساعت ۹ صبح به صدا درآمد و در پی آن، شش سرنشین در بخش آمریکایی آن، بعد از زدن ماسک‌های تنفسی، خود را به بخش روسی ایستگاه رساندند.

جیم کلی که در بخش کنترل ماموریت ناسا در هیوستون مشغول به کار است، گفت: "ما هنوز در حال بررسی هستیم تا مشخص شود دقیقا چه اتفاقی افتاده، ولی هنوز کاملا مطمئن نشده‌ایم که این سانحه، نشت آمونیاک بوده است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سرنشینان ایستگاه بین‌المللی فضایی در حال خالی کردن بار فضاپیمای دراگن بودند که آژیر خطر به صدا درآمد

باب جیکوب، سخنگوی ایستگاه بین‌المللی فضایی هم گفت که "داده‌های عینی و ملموسی که نشان دهد نشت آمونیاک رخ داده، به دست نیامده است."

او گفت که براساس علائم ظاهرشده در سیستم ایستگاه بین‌المللی فضایی "نشت آمونیاک، بدترین سناریو بود. ما هم برای بدترین سناریو آماده شدیم و سرنشینان را به بخش روسی فرستادیم."

در دو مورد دیگر در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ هم ظن آن می‌رفت که در بخش بیرونی ایستگاه بین‌المللی فضایی گاز آمونیاک نشت کرده باشد.

سرنشینان ایستگاه بین‌المللی فضایی در زمان به صدا درآمدن آژیر خطر در حال خالی کردن باری بودند که به تازگی با فضاپیمای دراگن از زمین برایشان فرستاده شده بود.

مطالب مرتبط