خبرنگاران زن و افزایش تهدیدات اینترنتی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان امنیت و همکاری اروپا می گوید تهدید به تجاوز و خشونت جنسی به "جزئی از زندگی روزانه" بعضی از خبرنگاران زن تبدیل شده

بنا به گفته یکی از مقامات بلندپایه سازمان امنیت و همکاری اروپا، میزان تهدیدات اینترتی علیه زنان خبرنگار رو به افزایش است.

آمبرین زمان خبرنگار ترکی است که به خاطر تهیه گزارش از اعتراضات مربوط به پارک گزی استانبول در سال ۲۰۱۳ هدف حمله‌های شدید توییتری قرار گرفت.

به گفته او پیام‌هایی که به او فرستاده شده بود توهین‌آمیز، خشونت‌بار و جنسی بود.

"صدها توییت گرفتم که با زبانی مستهجن مرا به مرگ و تجاوز تهدید می‌کردند."

او می‌گوید بعضی‌ها تهدید می‌کردند که "مرا به زور روی بطری شکسته خواهند نشاند".

او خبرنگار مجله اکونومیست در ترکیه است و برای روزنامه ترک‌زبان "طرف" هم مطلب می‌نویسد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمبرین زمان می‌گوید نخواهد گذاشت صدایش را با ارعاب خفه کنند

خانم زمان بعد از این‌ که در ماه گذشته کشتار مجله شارلی ابدو در پاریس را پوشش داد بار دیگر با حمله‌های انبوه توییتری روبه‌رو شد.

"انگار که بخواهند شما را بدون محاکمه در ملاء عام حلق‌آویز بکنند. باعث شده وقتی از خانه بیرون می‌روم واقعا نگران امنیت فیزیکی خودم باشم."

و او تنها نمونه نیست.

دونیا میاتویچ، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور مربوط به آزادی رسانه‌ها، می‌گوید توهین اینترنتی به خبرنگاران زن "یک پدیده جهانی است که دارد با سرعت زیادی فراگیر می‌شود".

او می‌گوید هدف قرار گرفتن خبرنگاران و وبلاگ‌نویسان زن از طرف مهاجمان ناشناس در شبکه‌های اجتماعی برایش مایه "نگرانی" است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به گفته دونیا میاتویچ توهین اینترنتی یک "روند خطرناک جدید" است

خانم میاتویچ می‌گوید: "حمله‌ها بیشتر متوجه زنان خبرنگاری بوده که موضوعاتی چون جرم، سیاست و مسائل حساس و بعضا دردآور از جمله تابوها و تعصبات حاضر در جوامع ما را پوشش می‌دهند".

"این حمله‌های اینترنتی معمولا کاری با محتوای گزارش‌ها ندارند و هدفشان خوار کردن خبرنگار به عنوان یک زن است."

به گفته این سازمان، تهدید به تجاوز و خشونت جنسی به "جزئی از زندگی روزانه" بعضی از خبرنگاران زن تبدیل شده. این سازمان می‌گوید دیگران هم هدف "مزاحمت شدید جنسی و ارعاب" قرار می‌گیرند.

خانم میاتویچ می‌گوید: "در بعضی از کشورها مثل بریتانیا، ایالات متحده و کشورهای منطقه اسکاندیناوی، این مشکل به رسمیت شناخته می‌شود، اما در کشورهای دیگر کسی به آن اهمیت نمی‌دهد".

به گفته او توهین کردن "یک روند جدید است که باید تا دیر نشده با آن برخورد شود".

جنی آلوِرسیو، مجری کانال ۴ تلویزیون سوئد، تغییر برخوردها را تایید می‌کند.

او در پاسخ ایمیلی که به او فرستادم گفت: "من ۲۰ سال است که به عنوان خبرنگار کار می‌کنم و همیشه هدف صحبت‌های دیگران بوده‌ام – به هر حال تا حدودی بخشی از کارم است".

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تهدید شدن از طرف افراد ناشناس بخشی از خطرات کاری خبرنگاران، مخصوصا خبرنگاران زن، است

اما به گفته او "اتفاقی که چهار یا پنج سال پیش افتاد این بود که ناگهان لحن ها خیلی تهاجمی‌تر و تهدیدآمیزتر شد".

او حتی به مرگ هم تهدید شده.

"وقتی کسی شما را به مرگ تهدید می‌کند زندگیتان متوقف می‌شود. اولین تهدید جدی واقعا وحشتناک بود. شخصی که می‌خواست مرا بکشد می‌گفت تنها دو هفته از عمرم باقی مانده. وصف کردن وحشتی که حس کردم کار راحتی نیست."

با این حال جنی آلوِرسیو و آمبرین زمان هر دو می‌گویند قصد ندارند تسلیم اوباش اینترنتی شوند.

خانم آلوِرسیو می‌گوید: "اولش می‌ترسید ولی بعدا ترستان تبدیل به عصبانیت می‌شود".

"هیچ کس حق ندارد با من این‌گونه برخورد کند. هیچ کس نمی‌تواند جلوی کار کردن مرا بگیرد. اگر کسی بتواند با ترساندن من صدای مرا خفه کند یعنی سازوکار دموکراتیک ما تضعیف شده و من به هیچ عنوان نمی‌خواهم نقشی در این تضعیف شدن بازی کنم."