پشت چراغ قرمز؛ هوا 'مسموم‌تر' است

حق نشر عکس Thinkstock

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که پشت چراغ قرمز‌ها هوا ۲۹ برابر آلوده‌تر است.

این تحقیق نشان می‌دهد زمان توقف پشت چراغ قرمز فقط دو درصد کل زمان رانندگی است، اما ۲۵ درصد کل آلودگی که سرنشینان در معرض آن قرار می‌گیرند تشکیل می‌دهد.

ترمز زدن برای ایستادن پشت چراغ قرمز و بعد حرکت از حالت متوقف بعد از سبز شدن چراغ، بعلاوه فاصله نزدیک خودروها به همدیگر باعث افزایش تولید آلاینده‌ها از خودرو می شود.

پراشانت کومار محقق ارشد این تحقیق می‌گوید: "آلودگی هوا اخیرا در بین ده خطری که سلامت بشر را در سطح جهانی تهدید می کند قرار گرفته و سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را با سالانه هفت میلیون مورد مرگ مرتبط می داند."

از این بین، ۳.۷ میلیون مرگ به علت آلودگی هوای بیرون خانه و مابقی به علت آلودگی هوای داخل خانه‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

"زمانی که ما در خودرو صرف می کنیم علیرغم تمام تلاش ها در یک دهه گذشته تقریبا ثابت مانده و با اضافه شدن به تعداد خودروهای در حال تردد، ما در رفت و آمد روزمره هر چه بیشتر در معرض آلاینده ها قرار می‌گیریم."

دکتر کومار می گوید که تغییر مسیر روزانه برای اینکه کمتر به چراغ قرمز برخورد کنیم ممکن است برای بسیاری مقدور نباشد اما رانندگان می توانند پشت چراغ قرمز "شیشه ماشین را بسته نگه دارند، دریچه‌های هوای ماشین را ببندند و تا جایی که ممکن است فاصله بیشتری با خودروی جلویی داشته باشند."

"عابرانی که مرتب از چنین تقاطع‌هایی رد می شوند باید راههای جایگزین را در نظر بگیرند که تقاطع و چراغ قرمز کمتری داشته باشد."

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption مهمترین بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا: سکته مغزی ۴۰%، بیماری‌های عروق قلب (ایسکمیک) ۴۰%، بیماری‌های انسدادی مزمن ریوی ۱۱%، سرطان ریه ۶%، عفونت‌های حاد تحتانی دستگاه تنفسی کودکان ۳%

دکتر کومار تنظیم بودن چراغ های قرمز را مهم می‌داند چون زمان توقف پشت چراغ را کاهش می‌دهد.

سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا را مهمترین عامل محیطی مرگ در دنیا دانسته و چهار شهر ایران از جمله اهواز در میان ده شهر آلوده دنیا قرار داده است.

برخی منابع نیز اهواز را آلوده ترین شهر دنیا معرفی کرده‌اند که میزان ذرات معلق در هوای آن حداقل سه برابر پکن و ۱۳ برابر لندن است.

در چند سال گذشته آلودگی هوای خوزستان بویژه اهواز به معضلی جدی بدل شده و پاییز سال گذشته بیش از بیست هزار نفر فقط در طی چند روز به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان ها و مراکز درمانی اهواز مراجعه کردند.

برخی منابع داخلی ایران، آلودگی هوا در شهرهای خوزستان را ۲۵ برابر حد مجاز اعلام کرده‌اند.

در تهران، کاهش استفاده از سرب در بنزین باعث شده هوا بهتر شود، مونو اکسید کربن کاهش زیادی پیدا کرده و گوگرد از ۸۰۰۰ در میلیون به کمتر از دویست رسیده (حد مجاز کمتر از ده است) با این حال حداقل یک سوم روزهای سال هوای تهران در وضعیت ناسالم قرار دارد.