اولین پیام بشر به موجودات فضایی چه باید باشد؟

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption دانشمندان بیش از سی سال است در فضا دنبال نشانه‌های حیات می‌گردند

دانشمندان می‌گویند وقت آن رسیده بشر فعالانه تلاش کند با موجودات هوشمند فضایی ارتباط برقرار کند – البته به شرط آن‌که عموم مردم موافق باشند.

محققان مؤسسه جستجو برای موجودات هوشمند فضایی در نشست انجمن پیشبرد علم آمریکا در سن‌ خوزه ضمن طرح این پیشنهاد گفته‌اند باید به محتوای پیامی که ساکنان زمین می‌خواهند به فضا بفرستند فکر کرد.

این محققان بیش از سی سال است با تلسکوپ‌های رادیویی دنبال پیام یا نشانه‌ای از موجودات فضایی می‌گردند. تلاشی که البته تا کنون بی‌نتیجه بوده.

سث شاستک، مدیر مؤسسه جستجو برای موجودات هوشمند فضایی، معقتد است وقت آن رسیده که جستجو گسترده‌تر شود. می‌گوید: "بعضی از ما در مؤسسه طرفدار نگرش 'فعالانه'ایم. معتقدیم به‌جای گوش دادن صرف، باید چیزهایی هم به سوی ستاره‌های نزدیک پخش کنیم، بلکه کسی را بیدار کند، یا احیانا پاسخی بگیریم."

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption دکتر شاستک از مؤسسه جستجو برای موجودات هوشمند فضایی می‌گوید وقت آن رسیده جستجو برای موجودات هوشمند در کیهان را گسترش دهیم

اما گروهی دیگر می‌گویند این‌که همه را از وجودمان باخبر کنیم، ممکن است خطرناک باشد.

خود آقای شاستک به این امر معترف است: "خیلی‌ها با نگرش فعالانه مخالف‌اند چون خطرناک است. مثل این است که وسط جنگل فریاد بزنی. وقتی نمی‌دانی دور و برت چه خبر است، بهتر است سروصدا نکنی. کسی دلش نمی‌خواهد روی سنگ قبرش بنویسند 'کسی که باعث شد موجودات فضایی زمین را نابود کنند'."

از دیگر موضوعاتی که در نشست محققان طرح شد این بود که اگر قرار باشد برای موجودات فضایی پیام بفرستیم، باید چه بفرستیم؟

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption بعضی دانشمندان هشدار داده‌اند که موجودات فضایی پیشرفته ممکن است سیاره ما را نابود کنند

بعضی‌ها معتقد بودند باید نسخه‌ای تروتمیز از تاریخ بشر بفرستیم، دستاوردها را پررنگ کنیم و قسمت‌های منفی را دربیاوریم – مثل مصاحبه کاری، یا اولین قرار با کسی که ازش خوش‌مان آمده. اما دکتر شاستک با این نظر مخالف است. می‌گوید تنها راه علاقمند کردن موجودات فضایی این است که خودمان باشیم.

می‌گوید: "نظر من این است که اینترنت را بفرستیم – همه‌اش را – چون اگر اطلاعات زیاد باشد ممکن است چیزی دستگیرشان بشود."

بی‌بی‌سی‌ هم روی فیس‌بوک از مخاطبان‌اش خواست اگر پیشنهادی برای پیام به موجودات فضایی دارند، بگویند. بعضی از پیام‌ها را این‌جا آورده‌ایم:

حق نشر عکس AFP
Image caption جلو نیاین. ما میمون‌هایی هستیم که از آتش استفاده می‌کنن. به نفع‌تونه توی فضا پخش نشیم
حق نشر عکس Thinkstock
Image caption پیغام زمین که معلومه چیه: کمک!
حق نشر عکس AFP
Image caption اگه اومدنی شدین به بطری مشروب هم بیارین
Image caption مثال (استیون) هاوکینگ رو یادتونه – که اگه موجودهای فضایی بیان زمین، مثل موقعی می‌شه که (کریستف) کلمب رفت آمریکا. که اگه یادتون باشه خیلی عاقبت خوشی برای بومی‌ها نداشت
حق نشر عکس AFP
Image caption اگه اومدین زمین، بیخود طرف واشنگتن نیاین. این‌جا از موجودات هوشمند خبری نیست
حق نشر عکس AFP
Image caption حتما به زمین سر بزنید. این‌جا موهیتو داریم، گینس داریم، ساحل داریم. جا نداشتین پیش من هم می‌تونین بمونین. قدم‌تون روی چشم

Image caption بیخود نیاین. این‌جا موجودی که عقل داشته باشه نداریم

نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید باید برای موجودات فضایی پیام فرستاد؟ چه پیامی؟

مطالب مرتبط