هاری 'سالانه ده‌ها هزار قربانی می‌گیرد'

گزارشی که "اتحاد جهانی علیه هاری" منتشر کرده نشان می‌دهد سالانه حدود ۵۹ هزار نفر در جهان با ابتلا به این بیماری عفونی در اثر گازگرفتگی سگ جان خود را از دست می‌دهند.

تهیه‌کنندگان این گزارش می‌گویند باید اقدامات بیشتری برای واکیسنه کردن سگ‌ها، به ویژه در کشورهای فقیر انجام شود و واکسن لازم برای قربانیان گازگرفتگی هم باید آسان‌تر و بیشتر در دسترس باشد.

هاری نوعی عفونت ویروسی است که تقریبا در تمام موارد قابل پیشگیری است.

ویروس هاری می‌تواند تمام پستانداران را مبتلا کند، اما بر اساس گزارش تازه در ۹۹ درصد موارد، سگ‌های خانگی عامل مرگ و میر انسانی هستند.

______________________________________________________

هاری در ایران

در نقشه‌های گزارش "اتحاد جهانی علیه هاری" ایران جزو کشورهایی معرفی شده که مرگ و میر ناشی از هاری در آن سالانه بین ۲۰ تا ۹۰ نفر است. در این گزارش سرانه ابتلا به هاری در یکصدهزار نفر جمعیت در ایران بین ۰,۰۳۸ تا ۰,۱۹ عنوان شده است. آمار و ارقام ارائه‌شده از سوی مقام‌های بهداشتی ایران نشان می‌دهد تعداد ابتلا و مرگ و میر ناشی از هاری انگشت‌شمار است و به گفته آنها این بیماری در ایران تقریبا ریشه‌کن شده است. به گفته رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، سالانه میلیاردها ریال صرف پیشگیری از بیماری هاری در ایران می‌شود و "کمتر بیماری واگیر در کشور وجود دارد که به اندازه این بیماری برای آن هزینه شود".

______________________________________________________

بیشتر کشورهای توسعه‌یافته جهان، بیماری هاری را در میان سگ‌ها ریشه‌کن کرده‌اند.

اما این بیماری هنوز در کشورهای در حال توسعه در میان سگ‌های خانگی وجود دارد.

گزارش "اتحاد جهانی علیه هاری" می‌گوید روزانه حدود ۱۶۰ نفر در اثر این بیماری جان می‌دهند که اکثریت قریب به اتفاق این موارد در آسیا (۶۰ درصد) و آفریقا (۳۶ درصد) رخ می‌دهد.

هند به تنهایی ۳۵ درصد از مرگ ومیر ناشی از هاری را به خود اختصاص داده که بیشتر از هر کشور دیگری است.

گزارش تازه موثرترین و به‌صرفه‌ترین شیوه مبارزه با هاری را واکسینه کردن سگ‌ها می‌داند.

مطالب مرتبط