دو بیمار مبتلا به سندروم تنفسی کوروناویروس نوظهور در کره جنوبی جان باختند

حق نشر عکس Reuters
Image caption کره جنوبی اقدامات ویژه‌ای را برای جلوگیری از شیوع سندروم تنفسی کوروناویروس نوظهور به اجرا گذاشته است

دو بیمار مبتلا به سندروم تنفسی کوروناویروس نوظهور در کره جنوبی جان خود را از دست داده‌اند.

روز سه شنبه، ۱۲ خرداد (۲ ژوئن)، مقامات وزارت بهداری کره جنوبی ضمن تایید هفت مورد جدید ابتلا به سندروم تنفسی کوروناویروس نوظهور گزارش کردند که دو تن از مبتلایان به این بیماری درگذشته‌اند.

طی دو هفته اخیر، ابتلای بیست و پنج تن به این بیماری در کره جنوبی مورد تایید قرار گرفته و وزارت بهداری کره جنوبی تا کنون بیش از هفتصد تن را به خاطر احتمال آلودگی به ویروس این بیماری در قرنطینه نسبی قرار داده است.

وزارت بهداری کره جنوبی گفته است که یک زن ۵۸ ساله مبتلا به این بیماری در روز دوشنبه درگذشت و یک مرد هفتاد و یک ساله نیز که با کمک دستگاه تنفس مصنوعی زنده مانده بود شامگاه گذشته جان خود را از دست داد.

در حال حاضر، کره جنوبی پس از عربستان سعودی و امارات عربی متحده متحمل بیشترین تلفات ناشی از این بیماری شده است.

رسانه‌های کره جنوبی دولت را به خاطر ناتوانی در تشخیص نخستین مورد ابتلا به این بیماری در هفته‌های اخیر به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند و معاون نخست وزیر این کشور گفته است که این واقعه به حیثیت دولت آسیب رسانده است. برخی از منتقدان خواستار انتشار اطلاعات دقیق و کامل در مورد شیوع این بیماری هستند.

حق نشر عکس EPA
Image caption منتقدان دولت خواستار دسترسی به اطلاعات کامل در مورد وضعیت مبتلایان شده‌اند

سازمان بهداشت جهانی، شمار مبتلایان در جهان را ۱۱۵۴ نفر و تعداد تلفات را ۴۳۴ نفر گزارش کرده اما گفته است که در حال حاضر، وضع محدودیت مسافرت به کره جنوبی لزومی ندارد. با اینهمه، دولت کره جنوبی اقدامات ویژه‌ای را در مبادی ورودی این کشور به اجرا گذاشته و به خصوص مانع از خروج افرادی می‌شود که ممکن است به این ویروس آلوده شده باشند.

همچنین شرکت خودروسازی هیوندای از کارکنان خود خواسته است از سفرهای غیرضروری به خارج خودداری ورزند و به خصوص به منطقه خاورمیانه سفر نکنند.

هفت کودکستان و دو مدرسه ابتدایی واقع در نزدیکی یکی از بیمارستان‌های کره جنوبی به مدت یک هفته تعطیل شده‌اند. اولین تلفات ناشی از ابتلا به سندروم تنفسی کوروناویروس نوظهور در این بیمارستان گزارش شده بود.

هفته گذشته، منابع چینی هم نخستین مورد از مرگ در اثر ابتلا به سندروم تنفسی کوروناویروس نوظهور در این کشور را گزارش کردند و گفتند که فرد مورد نظر، یک مرد کره‌ای بود که با نادیده گرفتن دستور قرنطینه به هنگ‌کنگ و از آنجا به سرزمین اصلی چین سفر کرده بود.

سندروم تنفسی کوروناویروس نوظهور یک بیماری ویروسی است که برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ از عربستان سعودی گزارش شد. به گفته سازمان بهداشت جهانی تقریبا ۳۶ درصد موارد گزارش شده این بیماری به مرگ منتهی شده است.

این بیماری در ابتدا سندروم تنفسی خاورمیانه نامیده می‌شد اما سازمان بهداشت جهانی توصیه کرد نام فعلی برای آن بکار رود.