مغزدانه‌ها 'مانع مرگ زودرس می شوند'

مطالعه ای در هلند نشان می دهد که خوردن نیم مشت مغزدانه (گردو، فندق، بادام، بادام زمینی، بادام هندی) در روز خطر مرگ زودهنگام را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

مطالعات قبلی ارتباط میان سلامت قلب و عروق با مصرف مغزدانه‌ها را نشان داده بود، اما مطالعه تازه اولین مورد بررسی ارتباط مغزدانه‌ها و بیماری‌ها است.

محققان دانشگاه ماستریخت دریافتند که خطر مرگ در جریان یک دوره ده ساله در کسانی که روزانه حداقل ده گرم مغزدانه می خوردند ۲۳ درصد کمتر از سایرین بود.

در سال ۱۹۸۶ بیش از ۱۲۰ هزار مرد و زن هلندی ۵۵ تا ۶۹ ساله اطلاعات مربوط به تغذیه و سبک زندگی خود را ارائه کردند و ده سال بعد آمار مرگ در آنها بررسی شد.

خطر مرگ زودرس به دلیل عواملی مثل سرطان، دیابت، بیماری های تنفسی و دژنراسیون سیستم عصبی در میان کسانی که مغزدانه مصرف می کردند کمتر بود.

میزان کاهش خطر مرگ در اثر همه بیماری ها به طور متوسط ۲۳ درصد کمتر بود، به علاوه:

  • خطر مرگ ناشی از دژنراسیون عصبی ۳۹ درصد کمتر
  • مرگ ناشی از بیماری تنفسی ۳۰ درصد
  • و خطر مرگ ناشی از بیماری دیابت ۴۵ درصد پایین تر بود.

پروفسور پیت ون دن برانت که مطالعه را سرپرستی کرده گفت:‌ "خیلی قابل توجه بود که درصد خیلی پایین تر مرگ و میر در اثر مصرف به طور متوسط ۱۵ گرم مغزدانه یا بادام زمینی مشاهده شد."

نتایج این مطالعه در نشریه بین المللی اپیدمیولوژی منتشر شده است.

پروفسور ون دن برانت به بی بی سی گفت محققان این موضوع را که مصرف کنندگان مغزدانه‌ها، میوه و سبزی بیشتری هم مصرف می کردند در محاسبات خود وارد کردند.

به علاوه آنها دریافتند زنانی که مغزدانه‌های بیشتری می خوردند اغلب لاغرتر بودند.

مطالب مرتبط