ماموریت سفینه روزتا تمدید شد

حق نشر عکس AFP
Image caption تابستان گذشته روزتا به دنباله‌دار پی۶۷ رسید و نوامبر پارسال کاوشگر فضایی "فیله" از بدنه آن جدا شد و پس از هفت ساعت روی دنباله‌دار فرود آمد

ماموریت سفینه روزتا که پس از ۱۰ سال بالاخره سال گذشته موفق شد کاوشگری را با موفقیت بر روی یک دنباله‌دار بنشاند، برای ۹ ماه دیگر تمدید شده است.

مدیران طرح روزتا گفته‌اند این فضاپیما در آخرین بخش ماموریتش که تا سپتامبر ۲۰۱۶ به طول خواهد کشید ممکن است بر روی دنباله‌دار ۶۷پی/چوریوموف-گراسیمنکو بنشیند.

روزتا که هزینه‌های طرح ماموریت آن را از حدود ۲۰ سال پیش کشورهای اروپایی تامین کرده‌اند، نخستین سفینه ساخت بشر است که توانسته از نزدیکترین فاصله به مطالعه یک دنباله‌دار بپردازد.

اهمیت مطالعه دنباله‌دارها در این است که آنها از قطعات و ذرات باقیمانده هنگامه شکل‌گیری منظومه شمسی در حدود چهار و نیم میلیارد سال پیش تشکیل شده‌اند.

پژوهشگران امیدوارند با مطالعه اطلاعاتی که سفینه روزتا و کاوشگرش "فیله" از دنباله‌دار ۶۷پی ارسال می کند، درک بهتری از نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی، سابقه کره زمین و شاید پیدایش موجوداتی چون انسان را به دست آورند.

سفینه روزتا در ماه مارس سال ۲۰۰۴ به فضا پرتاب شد و در حرکت ۱۰ ساله خود به سوی دنباله‌دار چوری، شش میلیارد کیلومتر مسافت را در حاشیه منظومه شمسی پیموده است. این سفینه از مرکز سازمان فضایی اروپا در آلمان هدایت می‌شود.

پروژه پرتاب سفینه روزتا، که بیش از یک و نیم میلیارد دلار هزینه برداشته، از حدود بیست سال پیش آغاز شد و ده سال پیش، سفینه روزتا و کاوشگر همراه آن (فیله) به فضا پرتاب شد.

تابستان گذشته روزتا به دنباله‌دار پی۶۷ رسید و نوامبر پارسال کاوشگر فضایی "فیله" از بدنه آن جدا شد و پس از هفت ساعت روی دنباله‌دار فرود آمد.

اگر چه فرود این کاوشگر با مشکلاتی روبرو شد و موجب شد که در جذب انرژی خورشیدی کافی برای به کار افتادن با دردسر روبرو شود اما ارسال اطلاعاتی که در همان ابتدا و با استفاده از انرژی اولیه موجود در باتری خود به زمین فرستاد، "تحولی" در نظریات مربوط به نحوه پیدایش کره زمین ایجاد کرد.

یک نمونه از این یافته‌ها اطلاعاتی است که نشان می‌دهد برخلاف تصورات پیشین، این دنباله‌دارها نبوده‌اند که آب را برای نخستین بار به زمین آورده‌اند.

فیله بعد ازاتمام باتری برای مدتی طولانی در حالت نیمه خاموش قرار داشت اما اخیرا با نزدیکتر شدن دنباله دار ۶۷پی به خورشید مجددا شروع به کار کرده و با زمین ارتباط برقرار کرده است.

مطالب مرتبط