تماس با کاوشگر فیله بار دیگر قطع شد

حق نشر عکس AP
Image caption عکس های اولیه فیله نشان داد که در سایه فرود آمده است و به همین دلیل پس از تخلیه باتری هایش از کار افتاد تا اینکه دوباره در معرض نور قرار گرفت

کاوشگر فیله که در نقطه ای نامعلوم بر سطح دنباله دار ۶۷پی نشسته و اخیرا ظاهرا پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید زنده شده بود، بار دیگر در خاموشی فرورفته است.

این کاوشگر در ابعاد یک یخچال خانگی، در ماه نوامبر بر دنباله دار ۶۷پی فرود آمد و آخرین باری که با زمین تماس گرفت ۹ ژوئیه بود.

اما مسئولان پروژه اروپایی روزتا می گویند که تلاش ها برای تماس با کاوشگر از آن زمان تاکنون ناکام مانده است.

فیله بخشی از فضاپیمای روزتا بود که سال گذشته از سفینه مادر جدا شد و بر دنباله دار فرود آمد.

این اولین است که فضاپیمایی بر یک دنباله دار می نشیند. فیله ابتدا از سطح دنباله دار جهش کرد و در نقطه ای کنار یک صخره زیر سایه فرود آمد که باعث شد صفحات خورشیدی اش نور نگیرد. تماس با فیله مدت کوتاهی بعد از فرود قطع شد.

در ماه ژوئن و با نزدیک شدن دنباله دار به خورشید و تغییر موقعیت آن، کاوشگر از طریق روزتا با زمین تماس گرفت.

اما تازه ترین داده ها نشان می دهد که کاوشگر احتمالا به دلیل گازهای متصاعد شده از سطح دنباله دار، بار دیگر جابجا شده باشد.

به گفته استفان اولامک مدیر پروژه فیله در مرکز هوافضای آلمان، شدت تابش نور آفتاب بر صفحات خورشیدی کاوشگر از ژوئن تا ژوئیه تغییر کرد، اما این نمی تواند فقط به دلیل تغییر فصلی باشد.

اعضای تیم روزتا گفتند که آنتن های فیله ممکن است مسدود شده باشد و به نظر می رسد یکی از فرستنده های آن از کار افتاده باشد.

دنباله‌دار ۶۷پی توده ای چهار کیلومتری از جنس یخ و غبار با سطحی لغزنده است و با سرعت زیاد در مداری دور خورشید حرکت می کند.

ماموریت روزتا/فیله که بیش از یک و نیم میلیارد دلار هزینه داشته، یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین طرح‌های فضایی است که از حدود بیست سال پیش آغاز شد.

روزتا در ماه مارس سال ۲۰۰۴ به فضا پرتاب شد و در حرکت ده‌ساله خود به سوی دنباله‌دار، شش میلیارد کیلومتر مسافت را در حاشیه منظومه شمسی پیمود.

روزتا در ماه اوت به نزدیک دنباله‌دار رسید و بعد از دو ماه محل مناسب برای فرود کاوشگر فیله را انتخاب کرد.

حق نشر عکس esa

مطالب مرتبط