عکس های 'وداع' فضاپیمای کاسینی با قمر کیوان

حق نشر عکس nasa
Image caption ممکن است چند دهه طول بکشد تا بشر دوباره عکس هایی با این کیفیت از دیون بگیرد - سایه حلقه های کیوان روی اتمسفر سیاره در زمینه دیده می شود

فضاپیمای کاسینی که مشغول تحقیق درباره کیوان و اقمار آن بوده است برای آخرین بار تعدادی عکس نمای نزدیک از دیونی، چهارمین قمر بزرگ این سیاره گرفته است؛ مناظری که احتمالا بشر در چند دهه آینده، قادر به ثبت مجدد آنها نخواهد بود.

این فضاپیما روز دوشنبه از فاصله ۵۰۰ کیلومتری سطح پر از حفره دیونی گذشت. این پنجمین بازدید فضاپیما از دیونی طی ۱۱ سال مطالعه کیوان بود.

کاسینی یک رشته رصد دیگر انجام خواهد داد و نهایتا در سال ۲۰۱۷ در حرکتی که باعث نابودی آن خواهد شد در اتمسفر کیوان شیرجه خواهد رفت.

کارولاین پورکو مسئول تیم عکسبرداری فضاپیما گفت: "لحظه ای پر از احساسات برای من و سایر اعضای تیم است. چون با نگاه به این عکس های نفیس از سطح دیونی و هلال آن می دانیم تا مدت های مدید دیگر قادر به دیدن این قمر دور افتاده نخواهیم بود."

"کاسینی تا لحظه آخر، ارمغان های فوق العاده دیگری ارسال کرد. بخت ما بلند بوده است."

نزدیک ترین گذر از کنار دیونی در سال ۲۰۱۱ بود، زمانی که کاسینی از فاصله ۱۰۰ کیلومتری آن رد شد. این فضاپیما ماموریت مشترک آژانس های فضایی آمریکا، اروپا و ایتالیاست.

قطر دیونی، چهارمین قمر بزرگ کیوان که مجموعا ۶۲ ماه دارد، ۱۱۲۲ کیلومتر است. سطح بیرونی آن یخی و درون آن سنگی است.

کاسینی یک اتمسفر اکسیژنی بسیار رقیق در این کره کوچک ردیابی کرده است و همچنین شواهدی دیده از اینکه این قمر هنوز ممکن است از لحاظ زمین شناسی فعال باشد. به نظر می رسد که بخش هایی از سطح آن در اثر فرآیندهای درونی درحال تغییر بوده است.

سال آینده کاسینی یک رشته مانورهایی را شروع خواهد کرد تا در مدارهایی بر فراز حلقه های کیوان قرار گیرد و بعد از میان آنها بگذرد.

بعد در سال ۲۰۱۷، زمانی که سوخت کاوشگر تقریبا تمام شده، اتاق فرمان در زمین دستور شیرجه فضاپیما در اتمسفر کیوان را صادر می کند.

با سقوط به سمت کیوان، فضاپیما به شدت داغ و ذوب خواهد شد و در نهایت در اثر فشار فوق العاده له خواهد شد.

با این کار مسئولان ماموریت می خواهند اطمینان حاصل کنند که هیچ قطعه ای از فضاپیما در آینده بر انسلادوس و تایتان نیافتد.

این دو قمر کیوان به عنوان نامزدهای احتمالی برای یافتن آثار حیات شناسایی شده اند و دانشمندان نمی خواهند به میکروب های زمینی که هنوز ممکن است به سطح فضاپیما چسبیده باشد آلوده شوند؛ هرچند احتمال چنین اتفاقی بی نهایت کم است.

کاسینی در ماه های آینده یک رشته پروازهای نهایی از کنار شماری از اقمار کیوان انجام خواهد داد.

در حال حاضر هیچ ماموریتی برای بازدید از منظومه کیوان در دست برنامه ریزی نیست.

اما سفرهای پرماجرایی برای مشتری در افق دیده می شود. کاوشگر جونو ناسا سال آینده به این غول گازی می رسد و بعد اروپا در دهه ۲۰۳۰ ماهواره جوس را در مدار این سیاره قرار خواهد داد.

حق نشر عکس nasa
Image caption عکس کاسینی از دیون درحالی که حلقه های کیوان در پشت آن پیداست
حق نشر عکس nasa
Image caption کاسینی موقع گرفتن این عکس ۹۷۰ کیلومتر از سطح فاصله داشت

مطالب مرتبط