وزیر بهداشت ایران: در مورد کرونا نگرانی نیست، فقط مراقب باشید

حق نشر عکس tasnimnews
Image caption وزیر بهداشت گفته است در مورد شیوع کرونا در ایرانی نگرانی وجود ندارد

وزیر بهداشت ایران اطمینان داده که موردی از ابتلای به کرونا در ایران دیده نشده اما خواسته است به ملاحظات بهداشتی در این زمینه توجه شود.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران که به عربستان سفر کرده، گفته است که تا کنون هیچیک از حجاج ایرانی به بیماری کرونا مبتلا نشده و هدف از توصیه‌های بهداشتی اخیر در این مورد افزایش مراقبت حجاج و خانواده های آنان بوده است.

پیش از این بعضی از مقامات بهداشتی ایران در مصاحبه‌هایی نسبت به امکان ابتلای حجاج به این بیماری هشدار داده بودند اما آقای قاضی‌زاده گفته است که منظور از این مصاحبه‌ها "بیشتر جنبه هشداری بوده و نباید کاری کرد که مردم بترسند."

آقای هاشمی افزوده است که بیماری کرونا در عربستان ریشه کن نشده اما نه در گذشته و نه در سال جاری، موردی از این بیماری در میان حجاج ایرانی گزارش نشده است.

به گفته وزیر بهداشت، مدیران کاروان‌های حج توصیه‌های لازم بهداشتی را به زائران کرده‌اند و در تمام پروازها یک نفر از تیم پزشکی حج و زیارت برای راهنمایی آنان حضور داشته است.

وی افزوده است که به منظور مقابله با موارد احتمالی ابتلای به این بیماری، خدمات اورژانس در فرودگاه مستقر شده است. وی تاکید کرده است که "مردم مطمئن باشند جای هیچ نگرانی نیست و فقط باید توصیه‌های پزشکی را جدی بگیرند و مراقب باشند."

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر بهداشت گفته است که خدمات بهداشتی لازم در فرودگاه‌ها وجود دارد

روز شنبه این هفته، گزارش شد که آقای هاشمی ابراز نگرانی کرده که ممکن است زائران زخمی ایرانی که در بیمارستان‌های عربستان بستری هستند در معرض آلودگی به ویروس کرونا قرار گیرند. روز پنجشنبه گذشته، اردحام جمعیت در جریان اجرای بخشی از مناسک حج باعث کشته و زخمی شدن شماری از زائران از جمله زائران ایرانی شد و تعدادی از زخمی‌های ایرانی این حادثه در بیمارستان‌های سعودی بستری شده‌اند.

در روزهای اخیر، برخی از استقبال کنندگان حاجیان ایرانی و بعضی از ماموران انتظامی با ماسک در فرودگاه حضور داشتند و این موضوع ظاهرا باعث نگرانی در مورد ورود مبتلایان به کرونا به ایران و شیوع این بیماری شده بود.

ویروس کرونا با ویروس‌های عادی نظیر سرماخوردگی معمولی هم‌خانواده است و در ابتدا با تب و سرفه شبیه آنفلوانزا شروع می‌شود، اما می‌تواند به تنگی نفس و ذات‌الریه منجر گردد. پزشکان گفته‌اند علایم این بیماری می‌تواند تا ۱۴ روز بعد از آلوده شدن به ویروس بروز کند.

نخستین مورد از ابتلای به این بیماری در سال ٢٠١٢ از عربستان گزارش شد و تا کنون مواردی از آن در بیش از بیست کشور مشاهده شده است. تصور می‌شود که شتر واسطه انتقال این ویروس به انسان‌ بوده و به همین دلیل، پیشنهاد شده است که برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری از تماس با شیر یا ادرار شتر خودداری گردد و گوشت شتر هم قبل از مصرف کاملا پخته شود.

بهترین راه برای مقابله با این بیماری رعایت اصول بهداشتی از جمله شستشوی دست‌ها و همچنین پوشاندن بینی و دهان به هنگام سرفه و عطسه است.