بالون‌های اینترنتی گوگل آماده پرتاب است

حق نشر عکس Google
Image caption بالون‌های اینترنتی پس از قرار گرفتن در جو ارتباط اینترنتی را در اختیار ساکنان مناطق دورافتاده قرار می‌دهند

بالون‌های اینترنتی شرکت گوگل آماده پرتاب است تا ارتباط اینترنتی را در دسترس تعداد بیشتری از مردم جهان قرار دهد.

در این مرحله از اجرای طرح پرتاب بالون‌های اینترنتی، تعدادی بالون در لایه استراتوسفر جو زمین بالای بخشی از کشور اندونزی قرار خواهد گرفت و به ساکنان این منطقه امکان خواهد داد از ارتباط اینترنتی برخوردار شوند.

حدود دویست و پنجاه میلیون نفر در هفده هزار جزیره اندونزی زندگی می‌کنند و تخمین زده می‌شود که تنها ۴۲ میلیون تن از آنان می‌توانند به اینترنت وصل شوند.

در "طرح لون" گوگل، مجموعه‌ای از بالون‌ها در ارتفاع شصت هزار پایی (هجده هزار متری) بالای زمین، علایم پرسرعت اینترنتی را مخابره می‌کنند.

هزینه این طرح از عواید تبلیغات تجاری در گوگل تامین می‌شده اما اخیرا مدیریت آن به یک بخش مستقل با نام "اکس" منتقل شده که در اختیار "شرکت آلفابت" متعلق به گوگل است.

هدف نهایی از این طرح قرار دادن ارتباط اینترنتی در دسترس حدود یکصد میلیون نفر از کسانی است که در حال حاضر تحت پوشش ماهواره‌ای برای استفاده از ارتباط اینترنتی لازم قرار ندارند.

طرح لون هنوز در مرحله آزمایشی قرار داد و مشخص نیست که فروش ارتباط اینترنتی به خانوارهای تحت پوشش مجموعه بالون‌ها در چه زمانی آغاز خواهد شد. انتظار می‌رود که ارتباط اینترنتی از طریق سرویس دهندگان در اندونزی فروخته شود. در این کشور، تعداد شماره تلفن همراه به ۳۱۹ میلیون می‌رسد که از تعداد جمعیت هم بیشتر است اما اکثر آنها به دلیل هزینه گزاف یا نبود امکانات فنی، به اینترنت وصل نیستند.

این طرح پیش از این در نیوزیلند، استرالیا و نقاط دورافتاده کالیفرنیا و برزیل آزمایش شده اما وسعت جغرافیایی و گستردگی جزایر اندونزی به مرحله جدید از این طرح اهمیت بیشتری داده است.

مطالب مرتبط