سازمان ملل: برنامه‌های کشوری برای جلوگیری از گرم شدن هوای زمین مثبت اما ناکافی است

حق نشر عکس Thinkstock

سازمان ملل ارزیابی خود را از برنامه‌های ملی ۱۴۶ کشور دنیا برای مقابله با گرم شدن هوای زمین منتشر کرد.

کارشناسان معتقدند برای پرهیز از عواقب "فاجعه‌بار" و "خطرناک" گرم شدن هوای زمین، افزایش دما نباید بیشتر از دو درجه سانتی‌گراد شود.

به گفته مقامات سازمان ملل، برنامه‌های این ۱۴۶ کشور در شکل فعلی نمی‌تواند این هدف را برآورده کند.

به این ترتیب انتشار دی اکسید کربن همچنان افزایش خواهد یافت اما سرعت این افزایش به نسبت دو دهه گذشته کمتر خواهد بود.

با این حال سازمان ملل این برنامه های کشوری را "قدمی بزرگ" ارزیابی کرده که محدود کردن افزایش دمای زمین را به کمتر از دو درجه، همچنان قابل حصول می کند.

سازمان ملل این برنامه‌های ملی را سنگ بنای یک عهدنامه جهانی برای کنترل گرم شدن هوای زمین می‌داند که موضوع اجلاس جهانی سازمان ملل در پاریس است. این اجلاس از نهم تا بیستم آذر برگزار می شود.

سازمان ملل می‌گوید برنامه‌های این ۱۴۶ کشور در مجموع حدود ۸۶ درصد دی اکسید کربنی را که در دنیا منتشر می‌شود در بر می‌گیرد، چهار برابر پروتکل کیوتو، نخستین عهدنامه جهانی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای.

با وجود اینکه ارزیابی سازمان ملل از برنامه‌های ملی به وضوح توام با رضایت است اما این نکته از نظر دور نمانده که با اجرای این برنامه ها، دمای کره زمین ۲.۷ درجه بیشتر از دوران پیش-صنعتی (نیمه قرن هجدهم) خواهد شد.

کریستیانا فیگرس رییس سیاست‌‌گذاری اقلیمی سازمان ملل می‌گوید:

"این برنامه‌های کشوری می‌توانند افزایش دما را تا سال ۲۱۰۰ به ۲.۷ درجه محدود کنند که به هیچ وجه کافی نیست اما بسیار کمتر از چهار یا پنج درجه یا حتی بیشتر است که بسیاری پیش از این تخمین زده بودند."

کارشناسان معتقدند ۲.۷ درجه پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در قیاس با ۳.۱ درجه‌ای است که سال گذشته تخمین زده شده بود.

در گزارش مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی (IPCC) که سال گذشته منتشر شد، کارشناسان سازمان ملل هشدار داده بودند که با ادامه روند فعلی تا سال ۲۱۰۰، دمای زمین ۳.۷ تا ۴.۸ درجه سانتیگراد افزایش خواهد داشت و سطح آب دریاها ۲۶ تا ۸۲ سانتی‌متر بالا خواهد آمد.

کارشناسان می‌گویند انتشار دی اکسید کربن و گازهای گلخانه‌ای باید تا سال ۲۱۰۰ به صفر برسد اما با روند فعلی جو زمین در آن زمان دو تا سه برابر میزان فعلی از گازهای گلخانه‌ای انباشته خواهد بود.