'رزبری پای' کوچک و کوچک‌تر می‌شود

کامپیوتر رزبری پای وقتی در فوریه ۲۰۱۲ رونمایی شد، هدفش تنها قرار دادن ابزاری کوچک و قابل برنامه‌ریزی در دست جوانان بود ولی به مرور زمان به موفق‌ترین رایانه خانگی بریتانیا تبدیل شد. رزبری پای حالا قرار است کوچک‌تر و ارزان‌تر بشود.

رزبری پای زیرو (Raspberry Pi Zero) جدیدترین مدل این ابزار است. به اندازه مدل بزرگ‌ترش سریع نیست (هرچند از رزبری پای نخستین سریع‌تر است) و درگاه‌هایش هم کم‌تر است، ولی چیزی که جذابش می‌کند قیمت بسیار کم آن است.

قیمت رزبری پای زیرو، که مثل اسلافش در ولز تولید می‌شود، ۴ پوند یا ۵ دلار خواهد بود. و کسانی که مشترک مگپای، مجله رزبری پای، باشند همراه مجله خود یک عدد پای زیرو دریافت خواهند کرد. احتمالا این اولین بار است یک رایانه را مجانی به کسی می‌دهند.

حق نشر عکس Raspberry Pi

ابن آپتون، مغز متفکر این پروژه، می‌گوید "ما هنوز با افرادی برخورد می‌کنیم که قیمت برایشان یک عامل بازدارنده است." به گفته او پایین آوردن هزینه سخت‌افزار یکی از اهداف اصلی پروژه بوده، و حالا انتظارش این است که افراد بیشتری جذب کارهای رایانه‌ای شوند."

ولی به نظر می‌رسد احتمال این‌که این ابزار به عنوان جزئی اضافی در پروژه‌های رایانه‌ای کاربران فعلی به کار گرفته شود بیشتر است. آپتون حدس می‌زند به درد "چیزهای اینترنتی" یا پخش‌کننده‌های چندرسانه‌ای یا پروژه‌های رباتیک، یعنی جایی که وسایل کوچک به کار می‌آیند، بخورد.

رزبری پای، در دوران حیاتش، بیشتر از طرف علاقه‌مندان میانسال مورد توجه قرار گرفته تا هدف ابتدایی این پروژه یعنی بچه‌های مدرسه‌ای. وضع رزبری زیرو هم احتمالا در ابتدا همین خواهد بود، هرچند که شاید باشگاه‌های رایانه‌ای مدرسه‌ها به استفاده از آن در پروژه‌های خود علاقه نشان دهند.

فروش هفت میلیون رزبری پای تا به امروز، که ۲۷۰ هزار تای آن فقط در ماه اکتبر به فروش رفته، بدون شک آن را به یک موفقیت تجاری تبدیل می‌کند. چالش اصلی برای گردانندگان این پروژه این است که فراموش نکنند هدف اصلی علاقه‌مند کردن بچه‌ها به کارهای رایانه‌ای است و نه کسب سود حداکثری.

امید می‌رود که سپردن امور مالی به ابن آپتون و انتصاب فیلیپ کالیگان به عنوان مدیر اجرایی به رفع ابهام از ماموریت این بنیاد خیریه کمک کند.

در عین حال ابزارهای رایانه‌ای دیگری هم از طرف رقیبانی چون آردوینو و بیگل بلک به بازار عرضه شده که هدفشان علاقه‌مند کردن جوانان به برنامه‌نویسی است. البته رزبری پای زیرو توانسته از دستگاه ماکروبیت بی‌بی‌سی که قرار است در ابتدای سال آینده در اختیار همه دانش‌آموزان سال اول دبیرستان قرار بگیرد جلو بزند.

رزبری پای ابزار مناسبی بود که در زمانی مناسب به بازار عرضه شد و توانست بر امواج اشتیاق موجود برای ارتقای دانش رایانه‌ای سوار شود. ولی حالا که زمین بازی خیلی شلوغ شده چاره‌ای جز نوآوری، آن هم با حفظ اشتیاق مدرسه‌ها، معلم‌ها و بچه‌ها به زیر و بم رزبری پای ندارد.