گرمایش زمین؛ ۴۵ كشور جهان در معرض خشكسالی شديد

اگر به تاریخ بنگریم پایه های بسیاری از تمدنهای بشری را در کنار رودها پیدا میکنیم.تمدن سومریان در کنار دجله و فرات ، تمدن مصر در کنار نیل و تمدن جیرفت در کنار هلیل رود نمونه هایی ازفهرست طولانی تمدن های بشری هستند.

در میان تمدنهای گذشته شماری صدها سال عمر کردند و آثار گرانبهایی از خود به جا گذاشتند اما بر اثر تغییرات آب و هوایی و کمبود آب و خشکسالی رخت از تاریخ بر بستند . از جمله این تمدنها، تمدن دره سند، سرزمینی که از هند تا ایران کشیده شده بود و تمدن سومریان (ابداع کننده خط میخی و اولین چرخ ) میباشند .

بر اساس تحقیقات مت کنفیرست (Matt Konfirst), متخصص زمین شناس و عضو مرکز برد تحقیقات آب و هوای قطبی (BPCRC) در اوهایو، در اثر بروز یک دوره طولانی ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساله خشکسالی تمدن سومریان، به جمع تمدنهای نابود شده پیوست. این یافته ها، به ما یاد آوری میکند که تمدنهای مدرن امروزی نیز با تشدید تغییرات آب و هوا به همان اندازه میتوانند آسیب پذیر باشند.

اما خشکسالی را نمیتوان صرفا پدیده ای ناشی از رخداد های طبیعی دانست , بر اساس چهارمین گزارش هیات بین دولتی تغییر آب وهوا (IPCC) , افزایش دمای کره زمین در طول ۲۵۰ سال گذشته به احتمال بیش از ۹۰ درصد مربوط به فعالیت های بشری بوده است.

همینطور بر طبق گزارش IPCC در سال ۲۰۰۷ گرم شدن آب و هوا، ریسک دو پدیده سیل و خشکسالی را افزایش میدهد. پدیده خشکسالی میتواند هواشناسی،هیدرولوژیکی،کشاورزی و یا زیست محیطی باشد که تمام این موارد را شامل میشود.

شدت و وخامت خشکسالیهای دیده شده دراقصی نقاط دنیا خود نشانگر نقش گرمایش زمین و پیامد های آن در این مناطق بوده است.

ناسا گزارشي پيرامون گرمايش جهانی و خشكسالی در ۳۰ سال آینده منتشر كرده است. در اين گزارش آمده است ۴۵ كشور جهان در معرض خشكسالی شديد هستند و در صورت عدم ذخيره منابع آبی دچار بحران كشاورزی و دامداری ميشوند .

بر اساس اين گزارش در فهرست ۴۵ كشور در معرض خطر ایران در رتبه چهارم قرار گرفته است گزارش ناسا تاکید می‌کند که بعید نیست بین سی تا چهل سال آینده بخش‌های وسیعی از ایران به بیابان مطلق تبدیل شود.

تاثیرات گرمایش زمین و عواقب آن همچون خشکسالی به حدی جدی است که سیل هشدارها در جهت مهار گازهای گلخانه ای برای جلوگیری از پیامدهای ناگوار جاری شده است.

دانشمندان ناسا با مطالعه چندین مدل اقلیمی طی انتشار مقاله ای که در ۱۲ فوریه ۲۰۱۵ در مجله ساینس به چاپ رسیده است،گفته اند که مناطق جنوب غرب و مرکز ایالات متحده امریکا در حال رفتن به سوی خشکسالی شبیه به دهه ۱۹۳۰ میباشد.

خشکسالی۱۹۳۰ به یک فاجعه تبدیل شد و بحرانهای اقتصادی شدیدی برای آمریکا به همراه داشت. ولی اینبار گمان میرود که این خشکسالی ۳۰ تا ۳۵ سال به طول انجامد.

بن کوک (Benjamin Cook) دانشمند آب و هوا در مؤسسه گودارد (Goddard) ناسا و نویسنده ارشد این مطالعه گفته است اگر افزایش گازهای گلخانه ای تا اواسط قرن ۲۱ متوقف نشود ،به احتمال ۸۰ درصد خشکسالی بسیار بزرگی به طول سه دهه بین سالهای ۲۰۵۰ تا ۲۰۹۹ میلادی در مناطق جنوب غرب و مرکز ایالات متحده امریکا دیده خواهد شد.

حق نشر عکس Getty Images

IPCC پیش بینی می‌کند که خاورمیانه و شمال آفریقا به منطقه گرمتر و خشک تر از آنچه تا به حال بوده‌اند تبدیل خواهند شد. این موسسه تخمین میزند که در حدود ۸۰ تا ۱۰۰میلیون نفر ازساکنین این مناطق تا سال ۲۰۵۰ میلادی در معرض تنش شدید آبی قرار خواهند گرفت.

همچنین ناسا و مرکز هوا و فضای آلمان با رصد کردن آب جاری مصرفی بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ میلادی نشان داده اند که رودخانه‌های دجله و فرات ( که بخش های از ترکیه،سوریه،عراق،و غرب ایران را مشروب میکنند) بعد از هند بیش ازهر جای دیگر در حال از دست دادن آب هستند.

عده ای معتقداند که تغییرات آب و هوایی، اقلیمی و پیامدهای ناشی از آن یک مسئله امنیت ملی نیز محسوب میشود و از آنجایی که شرایط آب و هوایی در حال تغییر است عدم توجه به این موضوع میتواند پیامدهای بسیار مخربی به همراه داشته باشد.

به طور مثال,بر اساس گزارش اقلیم شناسان آکادمی ملی علوم آمریکا بین سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ میلادی بخش های وسیعی از سوریه دچار خشکسالی شد و این فاجعه زیست محیطی نهایتا منجر به مهاجرت های اجباری روستا نشینان به مناطق شهری و بی ثباتی اقتصادی و اجتمای شد که در ایجاد نا آرامیها بی تاثیر نبود .

بر اساس گزارشی از مجله ساینس در سال ۲۰۱۳، دانشگاه برکلی (Berkeley) , پژوهشی در مورد رابطه خشونت و گرما در استرالیا، آمریکا، هند، تانزانیا، جنوب آسیا، اروپا و برزیل انجام داده است و نتیجه گرفته است که تغییرات آب و هوا و خشونت رابطه مستقیم دارند.

این پژوهش همچنین نشان داده است که افزایش متوسط دمای بالاتراز ۲ درجه سلسیوس امکان بروز برخوردهای داخلی را ۵۰ در صد افزایش خواهد داد.

هدف از از اعلام نتایج این مطالعات روشن سازی در مورد حساسیت گرمایش زمین و پیامدهای آن است، گرمایشی که با نادیده گرفتن اهمیت آن و عدم تلاش در ایجاد یک همکاری بین المللی، سکونت بر روی این کره خاکی را دچار مشکل می‌کند.