رئیس جمهوری چین از اعمال 'حاکمیت اینترنتی' دفاع کرد

حق نشر عکس AP
Image caption شی محدودیت در دنیای مجازی را مانند محدودیت در دنیای واقعی لازم دانسته است

رئیس جمهوری خلق چین از اعمال محدودیت دولتی بر استفاده از اینترنت دفاع کرده و خواستار تدوین قوانین بین‌المللی برای این منظور شده است.

روز چهارشنبه، ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر)، شی جین‌پینگ، دبیرکل حزب کمونیست و رئیس جمهوری خلق چین، در یک کنفرانس دولتی پیرامون فعالیت در فضای سایبری گفت که "هر ملتی" در اعمال حق حاکمیت ملی خود، باید بتواند به طور مستقل در مورد نحوه استفاده از ارتباط اینترنتی تصمیم‌گیری کند که او آن را "حاکمیت اینترنتی" توصیف کرد.

این نشست سالانه با حضور کارشناسان و مدیران شرکت‌های اینرنتی داخلی و خارجی برگزار شده و آقای شی در سخنان افتتاحیه خود تاکید کرده که جامعه جهانی باید "به حق هر کشوری در اداره فضای سایبری خود احترام بگذارد." وی پیشنهاد کرد که یک نظام مدیریتی بین‌المللی برای نظارت بر اینترنت ایجاد شود که در آن "تمایل و منافع تمامی کشورها" منظور شده باشد.

ظاهرا منظور رئیس جمهوری چین نوعی آئین‌نامه بین‌المللی است که در آن حق دولت‌ها برای محدود کردن دسترسی به اینترنت به رسمیت شناخته شود و نتواند مورد خرده‌گیری قرار گیرد.

این دومین نشست از این قبیل است که توسط دولت چین برگزار می‌شود. اولین نشست در سال گذشته با ریشخند فعالان حقوق بشر و آزادی ارتباطات مواجه شد که نسبت به صداقت حکومت کمونیستی آن کشور در "حمایت از حقوق ملت‌ها" ابراز تردید کردند.

نشست سالانه بررسی فضای سایبری توسط نهاد دولتی موسوم به "اداره فضای سایبری چین" در شهر ووژن در استان ژجیانگ در جنوب شرق چین برگزار شده که آقای شن زمانی سمت دبیرکلی شعبه محلی حزب کمونیست چین را در آن برعهده داشت. این نهاد گفته بود که حدود دوهزار تن از دست‌اندرکاران برجسته بخش ارتباطات و مقامات ارشد چند کشور جهان در این کنفرانس شرکت می‌کنند. دمیتری مدودف، نخست وزیر از شرکت کنندگان در این نشست است.

حق نشر عکس AP
Image caption به گفته فریدام هاوس، محدودیت اینترنتی در چین حتی از ایران و سوریه هم بیشتر است

رئیس جمهوری چین در توصیف "حاکمیت اینترنتی" گفت که "مانند دنیای واقعی، در دنیای مجازی هم باید آزادی و نظم همراه هم باشد" و افزود: "باید به کاربران اجازه بدهیم تا نظرات خود را ابراز دارند، اما همزمان باید براساس قوانین مصوب خود، نظم خوبی هم در فضای مجازی برقرار کنیم تا به این وسیله از حقوق و منافع مشروع همه کاربران حمایت شود."

هدف حزب حاکم کمونیست در چین گسترش استفاده از اینترنت برای مصارف تجاری و اقتصادی و در عین حال، منع کاربرد این شبکه جهت تبادل نظرات سیاسی مغایر دیدگاه حزبی و حکومتی است.

در این کشور، مطالب سیاسی که دولت آنها را نامناسب بداند سانسور می‌شود و از دسترسی آزادانه کاربران به برخی وبسایت‌ها و خدمات اینرتنتی مهم جهان، از جمله فیسبوک، اینستاگرام، توئیتر و گوگل جلوگیری به عمل می‌آید.

در ماه اکتبر سال جاری، موسسه فریدام هاوس، که یک موسسه پژوهشی آمریکایی است پس از بررسی ۶۵ کشور جهان نتیجه گرفت که حکومت چین بیشترین محدودیت را بر استفاده از اینترنت اعمال می‌کند و از این جهت، حتی از سوریه و ایران نیز سختگیرتر است.

مطالب مرتبط