میمون‌های وارداتی؛ مرگ یا زندگی؟

حق نشر عکس Mehr

اعلام خبر مرگ آرام (مرگ بدون درد با تزریق آمپول) گونه‌ای میمون‌ وارداتی در کلینیک پارک پردیسان، واکنش های مختلفی به همراه داشته است.

رزوس یکی از گونه‌های وحشی میمون است که بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا است.

موافقان این اقدام آن را راهکاری مناسب برای حفاظت و سلامت محیط زیست و حیات وحش ایران عنوان می‌کنند.

اما مخالفان با انتقاد از این عملکرد می‌گویند سازمان محیط زیست بجای راه حل اساسی، ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه را انتخاب کرده است.

ایمان معماریان، دامپزشک کلینیک بازپروری حیات وحش پردیسان از جمله موافقان این برنامه است، او به خبرگزاری مهر گفت میمون‌های رزوس نه تنها "ارزش زیست محیطی ندارند، بلکه گونه‌های مهاجمی هستند که برای طبیعت ایران خطرناک هستند."

"هر سال حدود ۳۰۰ زروس به ایران وارد می‌شود که بسیاری از آنها به دلیل عدم آشنایی نگهداری کنندگانشان تلف می‌شوند."

دکتر معماریان همچنین گفت که براساس تحقیقات انجام شده این میمون‌ها ناقل بیماری‌های مختلف و حتی کشنده‌ای مثل "هرپس بی، ابولا و ماربورگ هستند. ما نمونه‌هایی داشتیم که میمون سل داشته و کسی که از او نگهداری می‌‎کرده هم سل گرفته است."

به گفته کارشناسان نگهداری گونه‌های غیر بومی نظیر میمون و راکون به عنوان حیوان خانگی به محیط زیست آسیب می‌زند.

حق نشر عکس Isna

این جانوران گونه‌های مقاومی هستند که به گونه‌های بومی آسیب می‌زنند.

دکتر معماریان با توجه به نوع گونه و شرایط نگهداری آنها، ساخت مراکز نگهداری توسط سازمان محیط زیست را اقدامی "رویایی و غیر ممکن" می‌داند.

به گفته کارشناسان سازمان محیط زیست، از دیگرنمونه‌هایی که ورود آن به چرخه جانوری، زیست‌بوم ایران را دچار تخریب یا تغییر کرد، راکون در گیلان و فیتوفاگ در دریاچه هامون بود.

محمود مرعشی، کارشناس بیماری‌های حیات وحش سازمان محیط زیست، سال گذشته با اشاره به ورود این دو گونه جانوری گفته بود: "با ورود راکون‌ها به جنگل‌های تالش جمعیت پرندگان مهاجر به شدت کاهش یافت و تخریب گسترده محیط زیست از دیگر عوامل ورود آن به این منطقه بود. ماهی فیتوفاگ در دریاچه هامون منجر به از بین رفتن نی‌ها و در نتیجه خشکی تالاب و مشکلات بعدی آن شد."

به گفته حامیان حیات وحش، ساخت مراکز نگهداری از جانوران غیر بومی و یا بازگرداندن آنها به کشور یا منطقه مبدا می‌تواند راهکار جایگزین برای کشتن حیوانات باشد.