رنگ اصلی اتاق خواب ون گوگ بازسازی شد

حق نشر عکس THE ART INSTITUTE OF CHICAGO
Image caption بازنمایی نشان می دهد درها و دیوارها نیلی و بنفش بوده اند

دانشمندان هر سه نسخه نقاشی معروف ونسان ون گوگ، اتاق خواب آرل، را به صورت دیجیتال بازسازی کرده و نشان داده اند که رنگهای اصلی نقاشی چه بوده است.

ون گوگ با استفاده از رنگ هایی تقریبا مشابه سه بار بین ۱۸۸۸ تا ۱۸۸۹ این سوژه را نقاشی کرده، اما گذر زمان و اثر نور رنگ ها را محو کرده یا تغییر داده است.

محققان با استفاده از شیوه های مختلف، به صورت دیجیتال رنگ آبی کمرنگ دیوارها و در اتاق را به نیلی و بنفش، رنگ اصلی تغییر دادند.

این بازسازی کامپیوتری بخشی از نمایشگاه بزرگ و مهمی است که در انستیتو هنر شیکاگو برگزار شده؛ جایی که برای دومین بار هر سه نسخه این نقاشی ون گوگ در آن به نمایش گذاشته شده است.

حق نشر عکس THE ART INSTITUTE OF CHICAGO
Image caption درها و دیواری نقاشی پس از گذشت سالها، اکنون کاملا آبی به نظر می رسند

دکتر فرانچسکا کاسادیو متخصص ارشد ترمیم آثار هنری می گوید: "برای مشخص کردن رنگ های محو شده، علم بسیار مهم است، اما ما به تفسیرهای مختلف ترمیم کنندگان آثار هنری و مورخانی وابسته ایم که واقعا کار دست هنرمند را می شناسند."

به گفته دکتر کاسادیو این بازنمایی در نهایت "یک بازسازی تقریبی است."

یکی از سه نقاشی ون گوگ از اتاق خواب آرل در موسسه هنر شیکاگو نگهداری می شود، یکی دیگر در موزه ون گوگ در آمستردام و دیگری در موزه دورسی در پاریس.

محققان انستیتوی هنر شیکاگو از نامه هایی که ون گوگ به برادرش تئو و هنرمندان دیگر نوشته بود می دانستند که رنگ های فعلی رنگ های اصلی نیستند.

Image caption ون گوگ می خواسته با زرد و بنفش احساس آرامش و آسایش را القا کند

به گفته دکتر کاسادیو، در این نامه ها ون گوگ "با جزئیات به رنگهای تابلو اشاره می کند، اثاثیه زرد، روتختی قرمز، دیوارها نیلی و درها بنفش. در حالیکه درها اکنون آبی کمرنگ هستند."

محققان یک ذره از رنگ تابلو را زیر میکروسکوپ مطالعه و بقایای رنگ اصلی را مشاهده کردند، قرمز کارمین یا قرمز کشینل که از حشره خاصی به همین نام گرفته می شود؛ این رنگدانه صورتی زنده با گذشت زمان به سرعت کم رنگ می شود، اما به گفته دکتر کاسادیو، معلوم است که ترکیب "صورتی و آبی بنفش می شود."

"بقیه تابلو را محققان با اشعه ایکس بررسی کردند که به آنها امکان داد رنگدانه ها را حتی در سطح اتم مطالعه کنند و رنگ اصلی را تخمین بزنند."

تمام این اطلاعات با استفاده از یک الگوریتم، به بازنمایی نهایی رنگ اصلی نقاشی ها منتهی شد.

حق نشر عکس .

"وقتی تابلوها را پس از بازنمایی می بینید حسی را که ون گوگ می خواسته منتقل کند احساس می کنید، حس آسایش و آرامش، ترکیب رنگ ها باید به ذهن آرامش بدهد یا آن را به تخیل وا دارد."

"وقتی این بنفش بازسازی شد، توازن بین رنگ های مکمل را برقرار کرد، زرد و بنفش، که فضایی کاملا متفاوت به نقاشی می دهد."

با اینکه این بازنمایی نشان می دهد که رنگ اصلی دیوارها نیلی و بنفش است متخصصان ترمیم آثار هنری می دانند که دیوارهای اتاق خوب ون گوگ کاملا سفیدکاری شده بودند.