شاراپووا چه دارویی مصرف می‌کرد؟

حق نشر عکس Reuters

ماریا شاراپووا، ستاره روس تنیس زنان اعلام کرده آزمایش دوپینگ او مثبت شده است.

او پذیرفت که در ده سال گذشته به دلیل بیماری از دارویی به نام ملدونیوم (میلدرونیت) استفاده می‌کرده، دارویی که اخیرا در لیست داروهای ممنوعه آژانس جهانی ضد دوپینگ (وادا) قرار گرفته است.

اما ملدونیوم چیست؟

ملدونیوم در سال ۱۹۷۱ در لتونی ساخته شد و یکی از مهمترین اقلام صادراتی لتونی است و در کشورهای همسایه لتونی و کشورهای منطقه بالتیک و اروپای شرقی در بازار موجود است. این دارو را می‌توان از اینترنتی نیز خریداری کرد اما در آمریکا به فروش نمی‌رسد و مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را ندارد.

ملدونیوم در لتونی و روسیه بعنوان داروی ضد ایسکمی استفاده می‌شود. در کسانی که به آنژین صدری مبتلا هستند، یعنی کسانی که دچار گرفتگی یا نارسایی رگ‌های خون‌رسان به ماهیچه قلب هستند، این دارو برای افزایش خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی استفاده می‌شود.

در لتونی و روسیه از ملدونیوم همراه دارویی دیگر به نام لیزینوپریل برای درمان نارسایی قلبی نیز استفاده می‌شود.

علاوه بر این، در کسانی که دچار بیماری‌های سیستم اعصاب مرکزی هستند از این دارو برای بهبود گردش خون مغز استفاده شده و برخی گزارش‌ها حاکی از این است که این دارو باعث بهتر شدن خلق، حرکت، کاهش ضعف عضلانی و سرگیجه و تهوع در این بیماران می‌شود.

ماریا شاراپووا گفته است که پزشک این دارو را به دلیل اینکه او مرتب مریض می‌شده و سابقه دیابت در خانواده‌اش وجود داشته تجویز کرده بوده است.

حق نشر عکس AP

در تحقیقی که در آوریل ۲۰۱۵ درباره تاثیر این دارو در ورزشکاران حرفه‌ای منتشر شد، "افزایش استقامت ورزشکاران، بازیابی توان جسمانی بعد از تمرین، جلوگیری از استرس و ازدیاد فعالیت دستگاه عصبی مرکزی" از جمله تاثیرات این دارو عنوان شده است.

در ماه اکتبر یک گروه ضد دوپینگ در آمریکا در آزمایش ادرار ۸۳۰۰ ورزشکار، ۱۸۲ نمونه مثبت از نظر ملدونیوم یافته بود.

آژانس جهانی ضد دوپینگ چون "شواهدی از استفاده ورزشکاران از این دارو به قصد افزایش توان بدنی" یافته بود، تقریبا پنج ماه پیش تصمیم گرفت این داروی "تعدیل‌کننده متابولیسم" را در زمره داروهای ممنوعه قرار دهد.

آژانس ضد دوپینگ روسیه در همان زمان ورزشکاران این کشور را از این تصمیم مطلع کرده بود. این تصمیم از روز اول سال ۲۰۱۶ به اجرا گذاشته شد.

بجز ماریا شاراپووا، آزمایش دوپینگ اکاترینا بوبرووا، قهرمان روس پاتیناژ المپیک نیز به دلیل استفاده از این دارو مثبت شده است.

شرکت گریندکس که این دارو را در لتونی تولید می‌کند امروز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت دوره درمان با ملدونیوم چهار تا شش هفته است:

"بر حسب شرایط بیمار، دوره درمان با ملدونیوم بین چهار تا شش هفته متغیر است. این دارو را می‌توان سالی دو یا سه بار تکرار کرد."

"فقط پزشکان می‌توانند با پیگیری و ارزیابی شرایط بیمار دارو را برای دوره طولانی‌تری تجویز کنند."

با اینکه گریندکس قبلا اعلام کرده بود که ملدونیوم "می‌تواند ظرفیت فعالیت افراد سالم را در زمانی که زیر فشار جسمی یا ذهنی هستند یا دوره بازتوانی را طی می‌کنند افزایش دهد"، اکنون این شرکت می‌گوید ملدونیوم توان ورزشکاران را افزایش نمی‌دهد و حتی ممکن است اثر عکس نیز داشته باشد:

"ملدونیوم در فعالیت‌های ورزشی تجزیه اسیدهای چرب و تولید انرژی را کاهش می‌دهد."

افزایش فشار خون، بی‌نظمی ضربان قلب و عوارض پوستی از عوارض جانبی ملدونیوم هستند.