بازی کامپیوتری انقلاب ایران با حضور اسدالله لاجوردی

حق نشر عکس inkstories

بازی کامپیوتری "انقلاب ۱۹۷۹" که موضوع اصلی آن انقلاب اسلامی ایران و وقایع بعد از آن است به بازار آمد.

"انقلاب ۱۹۷۹" را نوید خوانساری، کارگردان ایرانی-کانادایی بازی‌های کامپیوتری ساخته است.

رضا شیرازی، شخصیت اصلی این بازی، عکاس خبری است که ناگهان خود را در میانه وقایع تاریخ‌ساز انقلاب ۱۳۵۷ ایران می‌یابد. او در ادامه بازی، دستگیر و در اوین بازجویی می‌شود. بازجو از او می‌پرسد: "آیا چای می‌خواهی؟" اینجا کسی که فرمان بازی را در دست دارد، می‌تواند تصمیم بگیرد که رضا چه جوابی بدهد و بازی را به چه سمتی ببرد.

کسی که از رضا بازجویی می‌کند، اسدالله لاجوردی است؛ بازجو و دادستان انقلاب در روزهای نخست که به سختگیری با زندانیان مشهور بوده است.

+ بیشتر بدانید: گزارش تلویزیونی برنامه کلیک از بازی انقلاب

رضا، شخصیت اصلی داستان به هیچ‌یک از گروه‌های سیاسی تعلق ندارد. او که در خارج از کشور تحصیل می‌کند، در ابتدای بازی برای تعطیلات به تهران می‌رود، اما کشورش را در وضعیتی کاملا متفاوت نسبت به قبل می‌بیند و از آنجاست که باید در مقاطع مختلف تصمیم بگیرد و ماموریت‌های مختلفی انجام دهد: این که در تظاهرات چه کار کند؟ کجاها پنهان شود؟ در جواب نیروهای نظامی چه بگوید و به چه کسانی اعتماد یا کمک کند؟ این تصمیم‌ها و انتخاب‌ها بر نتیجه نهایی بازی اثر می‌گذارد.

حق نشر عکس inkstories
Image caption اسدالله لاجوردی در نقش بازجو

نوید نگهبان، بازیگر ایرانی فیلم‌های هوملند و تک‌تیرانداز آمریکایی و فرشاد فراهت بازیگر فیلم آرگو در ساخت این بازی حضور دارند.

نوید خوانساری، طراح بازی، در زمان وقوع انقلاب در ایران بود اما مدتی بعد به همراه خانواده‌اش از ایران خارج شد. او پیش‌تر در مصاحبه‌ای با مهرناز فرهمند در برنامه کلیک بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که این بازی را بر اساس تجربه‌های خودش در روزهای نخست بعد از انقلاب و آدم‌هایی که می‌شناسد، طراحی کرده است.

بعضی از رسانه‌های ایران، این بازی را "ضدایرانی" و وقایع آن را تحریف‌شده توصیف کرده‌اند.

آقای خوانساری در مصاحبه‌ای به مجله نیویورکر گفت که روزنامه کیهان به خاطر طراحی این بازی او را به "جاسوسی" متهم کرده است.

قیمت این بازی آنلاین ۱۰ دلار است و از روز پنج آوریل در بازار عرضه شده است. "انقلاب ۱۹۷۹" قرار بود در سال ۲۰۱۳ میلادی ارائه شود، اما برای تامین منابع مالی تکمیل آن به تاخیر افتاد.

قسمت اول این بازی "جمعه سیاه" نام دارد.

مطالب مرتبط