ناخن جویدن 'از خطر آلرژی کم می کند'

حق نشر عکس THINKSTOCK

مطالعه ای علمی حاکیست که کودکانی که انگشت شست خود را می مکند یا ناخن می جوند کمتر با خطر ابتلا به آلرژی روبرو هستند.

نویسندگان این مقاله در نشریه پزشکی اطفال (Pediatrics) می گویند که این توضیح بر "فرضیه نظافت" استوار است که می گوید قرار گرفتن در معرض بعضی میکروب ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

به نظر می رسید که این دو عادت - ناخن جویدن و مکیدن انگشت شست - مانع بعضی آلرژی ها در میان هزار نفر در زلاندنو (نیوزیلند) شد که به طور متناوب در فاصله سنی پنج تا ۳۲ سالگی ارزیابی شده بودند.

اما این عادات بر جلوگیری از آسم یا تب یونجه اثری نداشت.

عادت به مکیدن انگشت شست و جویدن ناخن در سنین پنج، هفت، نه و یازده سالگی ارزیابی و ثبت شد و بعد در سنین ۱۳ و ۳۲ سالگی میزان ابتلا به آلرژی ها در این افراد بررسی شد.

حدود یک سوم این کودکان اغلب انگشت می مکیدند یا ناخن می خوردند، و همین کودکان در سن ۱۳ سالگی آلرژی خیلی کمتری داشتند.

احتمال آلرژی دادن این کودکان به چیزهایی مثل گرد و خاک خانگی یا سگ و گربه خانگی حدود یک سوم کمتر از سایر کودکانی بود که چنین عاداتی نداشتند.

تیم محققان در دانشگاه اوتاگو در شهر دوندین دریافت که این محافظت ظاهرا تا بزرگسالی ادامه می یابد.

پروفسور مالکولم سی‌یرز از اعضای تیم پژوهشی از دانشگاه مک‌مستر در کانادا گفت:‌ "هرچند ما توصیه نمی کنیم که این عادات تشویق شوند، اما به نظر می رسد که این عادات جنبه مثبتی داشته باشند."

هالی شا از موسسه آلرژی بریتانیا گفت:‌ "تحقیقاتی که در سایر کشورها انجام شده هم این نظریه را تقویت می کند که نقش محیط و باکتری های دستگاه گوارش در شکل گیری بالقوه آلرژی های غذایی موثر است."