BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:10 گرينويچ - چهارشنبه 10 دسامبر 2003
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نظريه عمومی درباره علل انقراض دايناسورها درست نيست؟
 

 
.
آيا دايناسورها در حريقی هولناک راهی ديار عدم شدند؟
 

گروهی از دانشمندان بريتانيايی بر اين اعتقادند که بر خلاف نظريه ای رايج، دايناسورها در آتش سوزی نابود نشده اند.

بر اساس اين نظريه آن چه شرايط انقراض دايناسورها را فراهم کرد، برخورد يک سنگ آسمانی در مرکز منطقه چيکسولوب در مکزيک بود که با ايجاد حرارت زياد در سطح زمين منجر به يک حريق جهانی در 65 ميليون سال قبل شد.

اما گروهی از دانشمندان بريتانيايی پس از انجام مطالعاتی تازه اعلام کرده اند که ميزان کربن موجود در سنگ های آن دوره بسيار کمتر از آن است که بتواند شاهدی بر رخداد يک آتش سوزی گسترده باشد.

اين محققان جزئيات مطالعه خود را در نشريه "زمين شناسی" (Geology) منتشر کرده اند.

نظريه حريق جهانی در واقع محصول مجموعه ای از پژوهشهاست. حتی يکی از اين پژوهشها مدعی بود آثار دوده در نمونه سنگهای مربوط به زمان اصابت سنگ آسمانی به زمين که از اطراف جهان جمع آوری شده بود، ديده شده است.

انسداد نور خورشيد

گمان می رود حريق جهانی مذکور نه تنها باعث ويرانی شده، بلکه تراکم دود حاصل از آن احتمالا با سد کردن نور خورشيد باعث سرد شدن زمين و توقف فرآيند فوتوسنتر در گياهان شده است.

لايه جا مانده از برخورد سنگ آسمانی حاوی عنصر نادر ايريديوم است
لايه جا مانده از برخورد سنگ آسمانی حاوی عنصر نادر ايريديوم است
 

به اين ترتيب حتی گياهانی که طعمه آتش نشدند، در اثر نرسيدن نور خورشيد تلف شدند.

اما "کلر بلچر"، از دانشگاه رويال هالووی شعبه دانشگاه لندن در اگهام، با انجام تحقيقات تازه ای اين نظريه را به چالش گرفته است.

او شش نقطه در غرب آمريکای شمالی ر،ا که قدمت آنها به دوره برخورد سنگ آسمانی به مکزيک بازمی گردد، مطالعه کرده است.

هر يک از اين نقاط به پايان دوران کريتيشس (Cretaceous) و زمانی که سنگ آسمانی به زمين برخورد کرد مربوط می شود.

در تمامی اين نقاط همچنين دورانی از زمين شناسی به ثبت رسيده است که در واقع پايان دوره کريتيشس (Cretaceous) و آغاز دوره ترشياری (Tertiary) محسوب می شود.

لايه مرزی ميان دوره های کريتيشس و ترشياری به "کی-تی" معروف است.

پيدايش لايه کی تی با عصر انقراض دايناسورها مصادف است و تصور می شود در اين دوره يک جرم عظيم آسمانی به زمين برخورد کرده باشد.

صخره های رسوبی اين لايه حاوی مقادير زيادی عنصر ايريديوم است که غالبا در شهاب سنگ ها يافت می شود.

آثار کربن

خانم بلچر و همکاران او در اين لايه ها به جستجوی آثار زغال پرداختند، اما تنها مقادير اندکی يافتند.

.
ممکن است تغييرات ديگری در محيط زيست به انقراض آنها دامن زده باشد
 

خانم بلچر به بی بی سی گفت: "اين مساله مهم است چون اکثر محققان، محدوده کی-تی را براساس ميزان انرژی آزاد شده از آن تعريف می کنند. اغلب گفته می شود که درجه حرارت زمين (در آن دوره) به هزار درجه سانتيگراد رسيده است."

او در ادامه گفت: "اما 40 درصد گونه ها از عواقب اين برخورد جان به در بردند. يک پستاندار کوچک چگونه می تواند از حرارتی معادل هزار درجه سانتيگراد جان به در ببرد؟"

اين گروه از پژوهشگران نتيجه گيری کرده اند که اين منطقه از آمريکای شمالی، که در مجاورت محل برخورد سنگ آسمانی قرار دارد، برخلاف نظر برخی کارشناسان نمی توانسته گرفتار آتش سوزی شده باشد.

البته خانم بلچر و همکاران او اذعان می کنند که سنگهای دوره "کی-تی" حاوی کربن است، اما استدلال می کنند که پيدايش دوده می تواند دلايل ديگری داشته باشد.

برای مثال، ممکن است برخورد سنگ آسمانی باعث بخار شدن هيدروکربن های موجود در سنگهای منطقه چيکسولوب و در نتيجه ايجاد دوده شده باشد. يا امکان دارد توده آتشی که در اثر برخورد سيارک به آسمان برخاست، باعث انتشار دوده در جو و در نتيجه نشستن آن در سراسر زمين شده باشد.

خانم پروفسور وندی ولباخ از دانشگاه دی پل شيکاگو در آمريکا، که در تحقيقات 13 سال قبل خود اين رسوبات کربن را به آتش سوزی های طبيعی ناشی از برخورد سيارک به زمين نسبت داده بود، گفت در مورد نتايج مطالعه بلچر نگرانی هايی دارد.

وی گفت: "مطمئن نيستم که آنها فرق ميان زغال سنگ و زغال را تشخيص داده باشند. صخره هايی که آنها مطالعه کردند مملو از زغال سنگ است."

وی افزود: "اگر در تشخيص اين موضوع کوچک ترين ترديدی وجود داشته باشد، نتايج آنها صحت نخواهد داشت.

وی اشاره کرد که دانسته های او در مقايسه با خانم بلچر و همکارانش احتمالا کمتر است، اما افزود شيوه اين گروه برای شناسايی زغال به روشنی توضيح داده نشده است.

کوين پاپ، دانشمند ارشد موسسه تحقيقاتی "ژئو اکو آرک" در آکواسکو Aquasco آمريکا گفت: "اين مطالعه خيلی مهيج است. اگر درست باشد، ممکن است ما را به درک علل انقراض دايناسورها نزديک تر کند. اما من در رد نظريه آتش سوزی خيلی شتاب به خرج نخواهم داد. اين نظريه هنوز نيازمند بررسی است."

وی افزود: "مشکل نظريه حريق جهانی اين است که بر شبيه سازی رايانه ای و استدلال های نظری بنا شده است."

کوين پاپ گفت وی طرفدار نظريه ای است که می گويد برخورد سنگ آسمانی باعث آزاد شدن ذرات سولفات از صخره های محل برخورد و انتشار آن در جو شد. اين ذرات سپس در کنش و واکنش با بخار آب، به تشکيل ابرهای اسيد سولفوريک منجر می شود.

پراکندگی اين ابرها در سراسر زمين مانع رسيدن نور خورشيد به سطح کره و ايجاد سرمای شديد شد که توقف فرآيند فوتوسنتر را در پی داشت.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران