BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 23:58 گرينويچ - جمعه 08 اکتبر 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تکثر زيستی: موج ششم انقراض
 

 
 
توله ببرهای هندوچينی
يک چهارم پستانداران به نوعی با خطر انقراض روبرو هستند
کليه مخلوقاتی که اين کره خاکی را با آنها شريک هستيم، هرچقدر هم در نظر ما پست و حقير جلوه کنند، به نحوی دارای اهميت هستند. ما و آنها، همگی بخشی از شبکه حيات هستيم.

پديده انقراض، از همان ابتدای زمان، معمولا با گام هايی که دانشمندان آهنگ طبيعی می نامند روی داده است. امروز سرعت فرآيند انقراض اما بسيار بيشتر است.

بسياری از دانشمندان معتقدند که زمين هم اکنون ششمين موج بزرگ انقراض، يعنی ششمين دوره ای از تاريخ زمين که با انقراض انبوه موجودات همراه است، را تجربه می کند.

ما آدميزادگان در دوره های قبلی انقراض هنوز وجود نداشتيم، اما حضور سنگين ما اين بار روند انقراض را به عالم نسيان فرو می برد.

ما در نيم قرن گذشته جمعيت خود را دو برابر کرده ايم و ناگفته پيداست که اين وضع جا را بر ساير موجودات تنگ کرده است.

ما انسان ها برای کشت و پرورش غذا برای خودمان، درحال تجاوز به آخرين حريم ساير موجودات هستيم. از آنها سوءاستفاده می کنيم، آنها را مثل کالا معامله می کنيم و چنان زير فشار گذاشته ايم که تا لبه پرتگاه انقراض پيش رفته اند.

گزينه ها اغلب دشوار است: حفظ يک گونه زيستی يا تغذيه جماعتی از آدم ها؛ جذب دلار جهانگردان يا حفظ لانه لاک پشت ها.

پنج دوره انقراض انبوه
کريتيشس: در حدود 65 ميليون سال قبل
ترياسيک: در حدود 208 ميليون سال قبل
پرميان: در حدود 245 ميليون سال قبل
ديوونيان: در حدود 360 ميليون سال قبل
وردوويشن: در حدود 438 ميليون سال قبل

در سال 2003 فهرست قرمز اتحاديه جهانی حفاظت از محيط زيست (WCU) حاکی بود که بيش از 12 هزار گونه (از ميان 40 هزار گونه ارزيابی شده) به نوعی با خطر انقراض مواجه هستند که از جمله يک هشتم پرندگان، 13 درصد گياهان گلدار جهان و ربع کليه پستانداران را شامل می شود.

اين ارقام تصويری نسبی از اوضاع به دست می دهد. براساس تحقيقات علمی، 75/1 ميليون گونه زيستی در جهان هست اما برخی کارشناسان اين رقم را 13 يا 14 ميليون می دانند که البته تا زمانی که فهرست بندی نشده باشد تعداد واقعی گونه ها مشخص نخواهد شد.

غارت جهان طبيعی به دست بشر به سوزاندن کتابخانه های اروپا در قرون وسطی، حتی پيش از آنکه کسی دردسر فهرست برداری از محتويات آنها را به خود بدهد، تشبيه می شود.

بسياری از گونه ها با تصفيه آب، تبديل نيتروژن به ترکيب های باثبات و قابل جذب توسط بدن، بازيافت مغذی ها و فضولات و گرده افشانی محصولات کشاورزی به ادامه حيات ما آدم ها کمک می کنند.

گياهان و باکتری ها از طريق فتوسنتز باعث توليد اکسيژنی که آن را تنفس می کنيم می شوند. درختان دی اکسيد کربن، عمده ترين گاز گلخانه ای که حاصل فعاليت های انسانی است را جذب می کنند.

پانداها و ميکروب ها

چند سال قبل زمانی که توليد ناخالص سالانه جهانی تقريبا 18 تريليون (18 هزار ميليارد) دلار بود، پژوهشگران آمريکايی ارزش کالاها و خدماتی را که منابع طبيعی زمين تقديم اقتصاد جهانی کرده است 33 ميليارد دلار برآورد کردند.

پاندا
بشر به بقای پاندای چين توجه ويژه ای نشان داده است

حلزون های مخروطی نواحی استوايی حاوی نوعی ماده سمی هستند که چشم انداز روشنی برای معالجه برخی انواع سرطان ها و اختلالات قلبی فراهم می کند.

با اين حال اکنون سالانه ميليون ها حلزون مخروطی برای فروش پوسته شان صيد می شود و زيستگاه آنها تحت فشار است.

لرد می، رئيس آکادمی ملی علوم بريتانيا گفته است: "اغلب تلاش های حفاظت از محيط زيست صرف پرندگان و پستاندارانی مانند پاندا - جانوری که احتمالا به هر تقدير رو به انقراض می رفت- می شود."

"با اين حال می توان به جرات گفت که اين موجودات کوچک هستند که جهان را می گردانند، چيزهايی مثل ميکروب های موجود در خاک. اما اين ها ناشناخته ترين گونه های زيستی هستند."

با اين حال ما چنان به تار و پود شکننده حيات چنگ می زنيم که گويی می توان آن را تکه تکه و هر تکه را جداگانه استفاده کرد.

ميوه های مغزدار آمازون در برزيل يک محصول پرسود به حساب می آيند، اما آزمايشی برای توليد آنها در مزارع به شکست انجاميد، زيرا هرچند درختان در جنگل خوب به بار می نشينند در انزوا بی حاصلند.

پروانه
بنابه گزارش ها 71 درصد گونه های مختلف پروانه ها در بريتانيا درحال نابودی هستند

ما سرگرم نابودی گونه های منفرد در آمازون نيستم، بلکه کل جنگل های آمازون را يکجا نابود می کنيم. پژوهشگران آمريکايی تخمين می زنند که در سال 2020 تنها کمتر از 5 درصد جنگل های آمازون دست نخورده خواهد بود.

براساس يک برآورد، ظرف مدت 15 سال آينده در حدود يک پنجم کل جنگل های آفريقای مرکزی نابود خواهد شد و جنگل های اندونزی نيز با سرعت درحال عقب نشينی هستند.

با اين حال يک گونه زيستی به نام انسان هست که در جهت خلاف انقراض پيش می رود: در سال 1953 تقريبا 5/2 ميليارد انسان روی زمين وجود داشت، اما حالا 6 ميليارد انسان هست.

تضمين اين مساله که ساير گونه ها فضای لازم برای بقای خود را حفظ می کنند يک موضوع احساساتی نيست: ادامه حيات ما به آن بستگی دارد.

ما کاری نداريم استيون اسپيلبرگ در فيلم "پارک ژوراسيک" چه می گويد. واقعيت اين است که وقتی موجودی منقرض شد برای هميشه رفته است. تار و پود حيات درحال گسيختن است.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران