BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:18 گرينويچ - سه شنبه 08 مارس 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
صيد شکارچيان غيرقانونی ببر
 

 
 
ببر آمور
شکار ببر آمور آن را تقريبا تا ورطه انقراض پيش برده است
يک نظرسنجی تازه نشان می دهد که ببر بيش از هر حيوان ديگری نزد انسان محبوبيت دارد، اما تناقض بزرگ قضيه اين است که انسان در عين حال بزرگترين دشمن ببر است.

وضعيت چنان بحرانی است که سنخ کاملا تازه ای از طرفداران محيط زيست ضمن تبری جستن از سنت های صلح طلبانه جنبش سبز، برای نبرد با قاچاقچيان ببر دست به سلاح برده اند.

نابودی زيستگاه ها در اثر آتش سوزی و قطع درختان از عوامل نابودی ببرها با سرعتی تکان دهنده است، اما شکارچيان غيرقانونی تهديدی حتی بزرگتر به حساب می آيند.

يک ببر پس از شکار تقريبا 1500 دلار به فروش می رسد. اما در مراحل بعدی، اجزای بدنش جداگانه عرضه می شود به طوری که درآمد حاصل از آن می تواند به 50 هزار دلار سر بزند. سود حاصل از تجارت ببر بی نهايت زياد و قاچاقچيان، مسلح و شديدا خطرناک هستند.

در واکنش به اين وضع، قشونی از جنگل بانان، شکارچيان و نظاميان سابق چچن، افغان و حتی خمر سرخ، به نمايندگی از طرفداران محيط زيست در جهان پا به کارزار تازه ای گذاشته اند.

'خطر دائمی'

اين نبرد در اوايل دهه 1990 در روسيه و در اثنای هرج و مرج سياسی و اقتصادی ناشی از فروپاشی کمونيسم آغاز شد.

بزرگترين گربه سانان جهان، که عموما ببرهای سيبری خوانده می شوند، اما نام اصلی آنها ببر آمور است، در آن دوره با سرعتی چشمگير يعنی تقريبا 70 ببر در سال کشته می شدند و تنها چند صد عدد از آنها باقی مانده بود.

درحالی که ببر آمور در آستانه انقراض قرار گرفته بود، يک آمريکايی به نام استيو گلستر، بنيانگذار موسسه "وايلدايد" (WildAid) از راه رسيد و کمک های فنی و نقدی ارائه کرد.

آقای گلستر و همکارانش، پس از تاييد وزارت منابع طبيعی روسيه، برنامه "ببر بازرسی" را معرفی کرد.

استيو گلستر ماموران برنامه "ببر بازرسی" را "پليس محيط زيست" توصيف می کند و می گويد برای آنکه قدرت لازم برای انجام ماموريت خود را داشته باشند، "بايد از اختيارات ويژه بازرسان دولت برخوردار می شدند تا بتوانند نشان و سلاح با خود حمل کنند."

استيو گلستر بنيانگذار گروه وايلدايد
آقای گلستر به روسيه کمک کرد پليس مسلح محيط زيست معرفی کند

هرچند "ببر بازرسی" رسما يک برنامه دولتی است، اما تقريبا تمام منابع مالی آن توسط موسسات بين المللی حيات وحش تامين می شود.

از زمان آغاز گشتزنی ماموران اين برنامه، جمعيت ببرها تثبيت شده اما در حال حاضر تنها چند صد عدد از آنها در منطقه باقی مانده است و در صورت عدم حراست، در معرض خطر دائمی قرار خواهند گرفت.

برنامه "ببر بازرسی" اکنون دارای شش گشت مقابله با شکار غيرقانونی در خاور دور روسيه، زيستگاه ببر آمور، است.

آندره يورچنکو، سرهنگ سابق نيروهای ويژه ارتش روسيه، يک واحد مقابله با شکار غيرقانونی را در بندر اسلاويانکا، در 10 مايلی مرز چين، هدايت می کند.

او و تيم سه نفره اش به همراه يک سگ، از ناحيه ای بسيار گسترده به مساحت پنج هزار کيلومتر مربع نگهبانی می کنند.

حمل سلاح غيرقانونی، قطع درختان جنگل يا شکار غيرقانونی ساير حيوانات وحشی بخش عمده تخلفات را تشکيل می دهد.

به دام انداختن شکارچيان غيرقانونی حين عمل شکار ببر حادثه ای بسيار نادر است. حتی اگر کسی به هنگام حمل پوست ببر ديده شود، به سختی بتوان ثابت کرد که او عملا ببر را کشته است.

فساد مالی و رشوه خواری همه گير است و در گذشته ای نه چندان دور، گشت آندره يک پوست ببر را از يکی از اعضای پارلمان محلی مصادره کرد.

شکی نبود که ببر به ضرب گلوله کشته شده است، اما راهی برای اثبات آن وجود نداشت و اين مقام به عنوان عضو پارلمان از پيگرد قضايی مصون بود. او تنها 50 دلار جريمه و پوست ببر از او مصادره شد، اما وی همچنان به عنوان نماينده منتخب مشغول خدمت است.

تجارت جهانی

آندره يورچنکو، که می داند شکارچيان محلی تنها حلقه کوچکی در زنجيره بلند يک شبکه چند ميليون دلاری در سطح جهان هستند، تصميم گرفت از پوست مصادره شده به عنوان طعمه ای برای يک سوداگر متخلف استفاده کند.

آندره يورچنکو با پوست ببر مصادره شده
آقای يورچنکو برای جلوگيری از رشوه خواری کارمندانش از جيب خود به آنها اضافه حقوق می پردازد

يک دستگاه راديويی برای رديابی ببر در سر آن تعبيه شد و تيم آندره توانست پوست را تعقيب و نحوه خروج آن از روسيه را ردگيری کند.

اين عمليات سری توسط چندين دوربين مخفی متعلق به برنامه مستند "قاچاق ببر" - توليد بی بی سی - فيلمبرداری شد.

استيو گلستر و همکارانش اکنون برنامه حفاظت مسلحانه از محيط زيست را به جنوب شرقی آسيا تعميم داده اند. در تايلند، دولت اين کشور برای تاييد عمليات "وايلدايد" از خود شتابی نشان نداد تا اينکه يک جنگلبان و يک شکارچی غيرقانونی در يک پارک ملی در حادثه ای ناگوار به ضرب گلوله کشته شدند.

هرچند اين تراژدی باعث شد دولت تايلند مساله را جدی بگيرد، اما گشت ها هنوز با بی تفاوتی و بی اعتنايی روبرو هستند. حتی اگر شکارچيان متخلف با موفقيت محاکمه و محکوم شوند، جريمه ها ناچيز است و تاثير بازدارنده ندارد.

سال گذشته، اتومبيل يک سوداگر محلی و سابقه دار حيوانات وحشی در نزديکی مرز تايلند و لائوس متوقف شد. در صندوق عقب اتومبيل يک ببر که با بی رحمی دو نيم شده بود تا در صندوق جا بگيرد کشف شد. اما او عليرغم تکرار در ارتکاب جرم تنها 150 دلار جريمه شد.

در ميانمار يا برمه سابق، سوداگران علنا استخوان، دندان، جمجمه و حتی آلت تناسلی ببر را عرضه می کنند.

در فيلم مستند "قاچاق ببر" همچنين به طور مخفيانه از سوداگرانی که 80 دست پوست پلنگ در اختيار داشتند فيلمبرداری شد. و هرچند آنها پوست ببر همراه نداشتند اما پيشنهاد کردند در ازای دريافت 2500 دلار، يعنی 30 برابر قيمت پوست پلنگ، آن را فراهم و عرضه کنند.

برای استيو گلستر اين پديده تعبيری تيره دارد.

او می گويد: "پوست ببر خيلی گران است چون در حال حاضر اصولا ناياب است. يافتن آن مشکل است و به همين دليل است که ببرهای زيادی در جنگل باقی نمانده است."

 
 
توله ببرهای هندوچينیانقراض انبوه
دانشمندان می گويند زمين وارد ششمين دوره انقراض انبوه شده است
 
 
گوريلمحيط زيست
تلاش برای نجات گوريل مناطق پست شرقی از خطر انقراض
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران