BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:49 گرينويچ - پنج شنبه 06 اکتبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
آرتور سی کلارک هنوز به آينده می نگرد
 

 
 
آرتور سی کلارک در سال 1953 (بی بی سی)
کلارک می گويد آينده شگفتی های زيادی در چنته دارد
شصت سال پيش در چنين ماهی بود که مجله پرطرفدار "وايرلس ورلد" (Wirless World) مقاله ای تحت عنوان "رله فرازمينی: آيا ايستگاه های راکتی می توانند جهان را تحت پوشش راديويی قرار دهند؟" چاپ کرد.

نويسنده آن مقاله جوانی به نام آرتور سی کلارک بود.

امروزه "ايستگاه های راکتی" مورد نظر آقای کلارک، 87 ساله، همان ماهواره ها هستند.

فرسايش ساليان و عواقب ابتلا به فلج اطفال در کودکی امروز سِر آرتور را به صندلی چرخدار محدود و کمی فراموشکار کرده. اما او به عنوان يک بينش ور مثل هميشه ذهنی درخشان دارد و به زمانی در آينده می نگرد که ساير پيش بينی های او جامه عمل پوشيده باشد.

او مطمئن است روزی فراخواهد رسيد که فضاگردی همچون جهانگردی پديده ای عادی خواهد شد.

به نظر او اينکه انسان برای بيش از 30 سال به ماه بازنگشته تنها يک "افت" موقتی است.

همانطور که او در يک برنامه مستند در کانال چهار راديوی بی بی سی اشاره کرد "وقتی کريستف کلمب آمريکا را کشف کرد تا چند دهه بعد ديگر کسی به آمريکا برنگشت."

وی ابراز اطمينان می کند که انسان به مريخ و نهايتا به ساير منظومه های شمسی سفر خواهد کرد؛ ابتدا با اعزام روبات های کاوشگر و سپس اعزام انسان در حالت "حيات معلق" يا با انتقال افکار و آگاهی اش به روبات ها.

فکر 'احمقانه'

کلارک در مزرعه ای در ماينهد در سامرست بزرگ شد. خاطراتش از آن دوران رفته رفته کمرنگ شده است. اما برادر جوانترش، فرد، که هنوز در اين ناحيه زندگی می کند آن دوران را به خوبی به ياد دارد.

او می گويد آرتور عادت داشت ساعت ناهار از مدرسه "جيم" شود و دنبال نسخه های مجلات علمی-تخيلی مثل "داستان های حيرت انگيز" (Astounding Stories) بگردد.

به علاوه او هميشه در کتابفروشی محل پرسه می زد و کتاب های علمی-تخيلی مثل "جنگ دنياها" اثر "اچ جی ولز" را ورق می زد و آنقدر کتاب ها را می خواند تا پاره شوند.

در مزرعه، کلارک دائم درحال آزمايش بود و برای خودش موشک های کوچک درست می کرد. او حتی يکی از همکلاسی هايش را راضی کرد موشکی را به هواپيمای او ببندد که بعد از جهشی فشفه وار در طول مزرعه سقوط کرد و در آتش سوخت.

َAnik F2, Arianspace
به لطف ماهواره ها دنيا کوچک شده است

کلارک تنها 16 سال داشت که "انجمن ميان-سياره ای بريتانيا" در ليورپول تاسيس شد و او به زودی عضو فعال آن شد.

امکان استفاده از راکت برای مخابره امواج راديويی از موضوع های غالب مباحثات گروه بود اما اين کلارک بود که در سال 1945 آن مقاله بديع را نوشت.

وی در آن مقاله پيشنهاد کرد که ايستگاه ها در آنچه بعدا به "مدار کلارک" معروف شد قرار گيرند؛ ناحيه ای به ارتفاع 36 هزار کيلومتر بر فراز خط استوا که در آن ايستگاه ها با همان سرعت گردش (محوری) زمين در فضا بگردند به طوری که محل استقرار آنها در فضا نسبت به زمين ثابت بماند.

آن مقاله 12 سال پيش از آنکه حتی نخستين ماهواره بدوی، "اسپاتنيک" روسی، در مدار قرار داده شد انتشار يافت و چنانکه کلارک به ياد می آورد به نظر بسياری فکری احمقانه بود.

آقای کلارک می گويد: "بعدا از يکی از مسئولان مجله شنيدم که رئيسش مقاله را پس داده و از او خواسته به نويسنده ديوانه اش بگويد که ديگر مزاحم نشود."

"اما دستيار سردبير آن را پس گرفته و خوانده و گفته: 'می دانی، فکر نمی کنم اين ايده خيلی هم جنون آميز باشد'؛ بايد چاپش کنيم."

"سردبير می گويد باشه چاپش می کنيم اما اگر ثابت شد ايده ای ديوانه وار است بيرونت می کنم."

به گفته کلارک حالا خيلی به چاپ آن افتخار می کنند.

شگفتزدگی

هرچند آن پيش بينی کاملا دقيق نبود اما کلارک هنوز به آن می بالد و می گويد: "بعضی اوقات وقتی آنچه را از ماهواره ها ساطع می شود می بينم، به دکتر فرانکنشتاين فقيد احساس نزديکی می کنم."

آسانسور فضايی
کلارک می گويد آسانسور فضايی رفته رفته به واقعيت نزديک می شود

فرانکنشتاين در اصطلاح به مخلوقی که از کنترل خارج شده و آفريننده را نابود می کند اطلاق می شود.

بسياری از آينده نگری های کلارک هنوز تحقق نيافته اما بعضی از آنها به واقعيت نزديک تر شده است.

برای مثال آسانسوری که زمين را به ايستگاهی در مدار متصل کند به توليد موادی بستگی خواهد داشت که در زمان انتشار اين ايده در سال 1979 در رمان "شالوده های بهشت" غيرقابل تصور بود.

اما کشف اخير در زمينه "ريزلوله های کربنی" (Carbon Nanotubes) دست کم به لحاظ نظری از استحکام لازم برای ساختن چنين آسانسوری برخوردارند و به زودی رقابت برای پيش بردن اين تکنولوژی آغاز می شود.

اما کلارک اذعان می کند که برخی اختراعات حتی او را غافلگير کرده است.

او می گويد: "ريزتراشه را در نظر بگيريد. واقعا چيزی را عوض نکرده اما قابليت دسترسی به همه چيز را شديدا افزايش داده. من به خواب هم نمی ديدم که روزی بيايد که هرکسی روی ميزش يکی از اين ابزارها (کامپيوتر) داشته باشد."

'چراغ راهنما'

به همين دليل است که او انتظار دارد در آينده به خصوص در زمينه سفر به فضا اتفاقات غيرمنتظره ای بيافتند.

کلارک و کوپر (بی بی سی)
کلارک در کنار هدر کوپر مجری بی بی سی

"قياسی که من اغلب به کار می برم اين است: اگر ماهی ها هوشمند بودند استدلال می کردند که چرا نرويم روی خشکی زندگی کنيم، بعضی ماهی های باهوشتر ايده های تازه زيادی درباره فوايد زندگی در خشکی مطرح می کردند اما هرگز نمی توانستند حدس بزنند که روی خشکی چيزی به مفيدی آتش هست و به نظر من در فضا هم چيزهايی به مفيدی آتش پيدا خواهد شد."

توجه کلارک به جزئيات و دقت علمی اش، داستان های علمی-تخيلی او را نزد مهندسان و فضادوستان محبوب کرده است. با اين حال جنبه پنهان ديگری در اين شخص هست که در داستان های تخيلی ترش ظاهر می شود.

او می گويد به مذهب بی علاقه و بی اعتماد است اما اين بدان معنی نيست که او نسبت به عجايب کيهان احساس بهت و حيرت ندارد.

کلارک دوست دارد از پانديت نهرو، اولين نخست وزير هند نقل قول کند که :"سياست و مذهب کهنه شده اند؛ اکنون زمان دانش و معنويت است."

او می گويد: "اين گفته چراغ راهنمای من است."

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران