http://www.bbcpersian.com

17:40 گرينويچ - جمعه 10 مارس 2006

محمود عنايت
گزارشگر بخش فارسی بی بی سی در نمايشگاه سبيت - هانوفر آلمان

پارکی از آینده در نمايشگاه 'سبيت'

'پارک آینده' (Future Parc) نامی است که بر روی یکی از سالن های نمایشگاه 'سبیت' گذاشته شده است.

در این سالن شرکتهای تحقیقاتی کوچک، آخرین دستاوردهای خود را در زمینه های مختلف به نمایش گذاشته اند.

فرق اصلی شرکتهای حاضر در این سالن با دیگر شرکت کنندگان نمایشگاه آزمایشی بودن دستاوردهای آنها است که امیدوارند در آینده نزدیک با حمایت دولت ها و شرکت های بزرگتر به تولید انبوه برسانند.

با راه رفتن در این سالن می توان تصویری از زندگی و وسایل احتمالی که در آینده نه چندان دور با خود حمل خواهیم کرد را ترسیم کرد و یا شاهد به واقعیت پیوستن ایده هايی بود که تا به حال فقط در فیلمرهای تخیلی آنها را دیده ایم.

گزارش تصويری خبرنگار بی بی سی از سبيت

از بین بردن مداخله فیزیکی و فراهم آوردن اطلاعات بیشتر در بسیاری از کارهای روزمره اساس بیشتر تحقیقات شرکت های حاضر در این سالن را تشکیل می دهد.

دستها برای کارهای مفیدتر

اگر نگه داشتن دوربین برای مدت طولانی خسته کننده است و یا دنبال کردن موضوع فیلم برداری کار سختی است، بجای استفاده از دستها برای نگه داشتن دوربین فیلم برداری، با برروی چشم گذاشتن يک عینک می توان تمامی صحنه مورد نظر را ضبط کرد.

تفاوت اصلی این عینک با عینکهای دیگر، دقت بالای دوربینی است که بر روی آن نصب شده است. این عینک با دقت بسیار بالایی خط دید چشم را تشخیص داده و صحنه را همان گونه که شخص می بیند، ضبط می کند و امکان فیلم برداری با دقت بالا از موضاعات متحرک را فراهم می کند.

اندازه این عینک در حال حاضر بزرگ بوده ولی شرکت طراح آن امیدوار است با جلب حمایت مالی، اندازه این عینک را برای بازار مصرف کنندگان عادی کوچک تر کند.

دسترسی به اطلاعات همیشه، همه جا

جدای از اینکه تلاش زیادی برای کوچکتر کردن تلفن و کامپیوترهای همراه انجام می گیرد تا حمل آنها آسانتر شود، شرکتهای بسیاری تلاش دارند دسترسی به اینترنت را با استفاده از اشیایی که مردم به صورت عادی حمل می کنند، فراهم کنند: ساعت، عینک خودروها، موتورسیکلت و ...

یکی از شرکتهای حاضر در سالن "پارک آینده" عینکی را طراحی کرده که لنزهای آن به عنوان صفحه نمایشگر هم عمل می کنند و با وصل شدن به اینترنت بی سیم، فرد استفاده کننده می تواند با دادن دستوری صوتی به جستجوی اطلاعات برروی اینترنت بپردازد، عینکی بسیار شبیه به چشمان شخصيت فيلم "ترمیناتور".

شرکت دیگری با قرار دادن صفحه نمایشگر بر روی داشبورد موتورسیکلت، این امکان را برای موتور سوار فراهم می کند که فقط با استفاده از دکمه های موجود بر روی دسته های موتورسیکلت از تمامی امکانات موجود برروی "رايانه همراه جیبی" (PDA) خود استفاده کند.

'کت جیمز باند'

از ديگر فن آوری های عرضه شده در سبيت، کتی است که موقعیت جغرافیایی شخص استفاده کننده را با دقت بسیار زیادی به صورت زنده به مرکزی مخابره و امکان ردیابی لحظه به لحظه وی را فراهم می کند. این کت همچنين به پخش کننده موسيقی MP3 و تلفن همراه مجهز است که میکروفن و گوشی آن در داخل کت جاسازی شده اند.

ظاهر این کت ها بسیار معمولی بوده و شرکت سازنده آن تا به حال مدل های مردانه، زنانه و بچه گانه مختلفی را طراحی کرده است.

بر روی این کت ها دکمه ای طراحی شده که در مواقع اضطراری، فشار دادن آن موجب می شود موقعیت فرد به مرکزی از پیش تعیین شده اعلام شود.

به غیر از استفاده های نظامی - امنیتی از این کت ها، شرکت طراح آنها امیدوار است افراد بیمار و مسن مشتری عمده این کت ها شوند.