BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:03 گرينويچ - دوشنبه 04 سپتامبر 2006 - 13 شهریور 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اعتیاد به بازیهای اینترنتی یک بیماری رو به گسترش
 
اعتیاد به بازیهای اینترنتی
اعتیاد به بازیهای اینترنتی می تواند منجر به اختلالات جدی در روابط اجتماعی شود
روانشناسان می گویند، اعتیاد به بازیهای آنلاین یک اختلال جدی در عملکرد افراد محسوب می شود که می تواند تاثیرات مخربی در روابط اجتماعی آنها بگذارد.

مرکزمشاوره دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد هر روز با تلفن تعداد بسیاری از معتادان بازیهای آنلاین روبرو است که به دلیل ناکامی در این بازی یا هیجانات منفی دستخوش استرس، افسردگی یا خشم شده اند.

به نوشته بوستون گلاب، دکتر "مارزا هخت اورزاک" روانشناس بالینی مرکز مطالعه معتادان کامپیوتری در بیمارستان مک لین در بلمونت می گوید، بازیهای آنلاین می تواند به سرعت افراد را مجذوب خود کند به ویژه که اکنون با استفاده از شبکه ارتباطی گسترده در و بهره گیری از لپ تاپ ها در مکان های مختلف به راحتی می توان این بازیها را در همه جا از کافه و قطار گرفته تا پشت میز اداره پی گرفت.

بازیهایی چون The Sims، Everquest وWorld of Warcraft (دنیای حیله های جنگی) محبوبیت بسیاری در میان بازیهای آنلاین دارند که بازیکنان را با رویاپردازی در باره نقش های مختلفی که در این بازی ایفا می کنند، مجذوب خود می کند.

دکتر اورزاک می گوید هفته ای چندین بیمار تحت عنوان معتاد به بازیهای اینترنتی دارد:"بسیاری ازآن ها معتاد به بازی در نقش های مختلف در بازیهای آنلاین هستند. آن ها چنان به نقش های خود وابسته شده اند که تصور می کنند، درجهان واقعی هم این نقش ها ادامه دارد."

گفته می شود در حدود شش و نیم میلیون نفر در سراسر جهان ماهیانه بطور متوسط پانزده دلار برای حق اشتراک بازیهای آنلاین می پردازند. بسیاری از این افراد برای مدتهای طولانی به بازی در یک جهان تخیلی می پردازند.

دکتر اورزاک می گوید در واقع چهل درصد بازیکنان دائم World of Warcraft که هوادارانش آن را به اختصار WoW می خوانند از نظر بالینی معتاد اینترنتی محسوب می شوند.

جیم فلین سردبیر سابق یک مجله بازیهای کامپیوتری می گوید اعتیاد این بازی چنان است که خود وی نیز بارها از خواب خود برای ادامه دادن به این بازی زده بود.

بازی اینترنتی WoW
یکی از شخصیت های بازی اینترنتی حیله های جنگی

در همین حال جوزف هیچکاک از نیروی هوایی ایالات متحده در پایگاه هوایی فلوریدا معتقد است:" من هیچ شکی ندارم که این بازی می تواند کیفیت روابط اجتماعی افراد، تحصیلات و کارشان را پایین بیاورد."

این سرجوخه بیست و پنج ساله می گوید که سرانجام توانسته است اعتیادش به این بازی را تحت کنترل در آورد زیرا او وهمسرش در انتظار تولد فرزندشان هستند.

اما مفهوم"کنترل" برای هیچکاک با بسیاری از مردم فرق دارد زیرا او ادامه می دهد:
"حالا دیگر روزانه فقط چهار، پنج ساعت از وقتم را صرف این بازی می کنم این نصف زمانی است که قبلا به این کار اختصاص می دادم."

هیچکاک می گوید قبلا وضع بسیار بدتر بوده است، به تلفن جواب نمی داده، کم می خوابیده، غذایش را سریع می خورده، شب ها تا دیر وقت بیدار می مانده وصبح زود از خواب بیدار می شده، فقط برای این که WoW بازی کند.

همسر کنونی او در واقع سه سال پیش به دلیل اعتیاد او به بازیهای آنلاین از او طلاق گرفته بود.
پس از آن او مجددا سعی کرد تا دوست دختری برای خود دست و پا کند ولی در این کار چندان موفق نبود.

او می گوید ترجیح می داد تا در خانه بماند وWoWبازی کند تا با دوست دخترش به رستوران برود.

جوزف هیچکاک سرانجام سه ماه بعد مجددا با همسر اولش ازدواج کرد. این بارآن ها صاحب فرزندی می شدند و یک سرگرمی مشترک داشتند: همسرش همWoW بازی می کرد.

ولی در بیشتر موارد اعتیاد به بازیهای آن لاین عواقب مخرب تری دارد. متخصصان اکنون در حال ارائه برنامه های کامل تری برای درمان معتادان بازیهای اینترنتی هستند.

در طول تابستان جاری مرکز خدمات مشاوره اعتیاد اسمیت و جان در آمستردام برنامه ای برای درمان این بیماران با عنوان Detox معرفی کرد. درژوئیه گذشته این مرکز یک اردو برای این معتادان در جنگل های آلمان ترتیب داد تا آن ها را دو هفته از اینترنت و بازیهای کامپیوتری دور نگه دارد.

 در چین در یک مرکز درمان معتادان برای مداوای معتادان به بازیهای اینترنتی از شوک برقی استفاده می کنند
 

دکتر اورزاک می گوید او همیشه از اینکه بصورت آن لاین با بیمارانش در تماس باشد پرهیز داشته است و ترجیح می دهد که" آن ها را رو در رو ببیند." با این همه گاهی هم استثنا قائل می شود:"چند بیمار بیچاره از چین از من تقاضای کمک کردند" زیرا آن ها پس از آنکه در یافتند یک مرکز درمان معتادان به بازیهای اینترنتی در چین از الکتروشوک برای درمان استفاده می کند وحشت زده شده بودند.

اما همه این ها پال سمز مدیر اجرایی"بلیزارد اینترآکتیو" شرکت عرضه کننده این بازی اینترنتی را نگران نمی کند. او می گوید:"ما مانند هر رسانه سرگرمی ساز دیگر هستیم. ما فکر می کنیم بازیهای ما را مردم همان قدردوست دارند که برخی از ترانه ها یا فیلم های محبوب را دوست دارند."

سمزاعتیاد آور بودن این بازیها را رد می کند: "هروئین دیجیتال؟ نه این ها از یک نوع نیستند."

وی همچنین یادآوری می کند که WoW ابزار های کنترل سودمندی دارد:"اگر شما برای زمان کوتاهی از بازی خارج شوید تا مثلا با بچه تان بازی کنید شخصیت خیالی شما در بازی قوی تر خواهد شد. به علاوه این بازی ابزار های لازم برای زمان بندی را در اختیار والدین قرار می دهد تا به کودکان فقط برای مثلا یک ساعت در شب اجازه بازی بدهد."

اگرچه آقای سمز معتقد است مردم باید خودشان مسئولیت رفتار خود را برعهده بگیرند ولی برای آن هایی که نمی توانند از اعتیاد یافتن به این بازیها دست بردارند شاید بهتر باشد وقت ملاقاتی با یک روانشناس بالینی مانند دکتر اورزاک بگیرند.

 
 
صحنه ای از بازی'حمله به ايران'
چگونه يک بازی رايانه ای نگرانی از احتمال بمباران تاسيسات اتمی را تشديد می کند
 
 
ايکس باکستفريحگاه مجازی
بريتانيايی ها ايکس باکس جديد مايکروسافت را چند ساعته خريدند
 
 
کاربر اینترنتاينترنت
مبارزه علیه سوء استفاده از کودکان
 
 
بازیجام اروپايی بازيهای کامپيوتری
در آلمان
 
 
بازی های ويديويی و رايانه ای نظر دهيد:
آيا بازی های خشن ويديويی رفتار را تغيير می دهد؟
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران