http://www.bbcpersian.com

04:05 گرينويچ - چهارشنبه 11 آوريل 2007 - 22 فروردین 1386

پرتاب شاتل آتلانتیس به ماه ژوئن موکول شد

ناسا یک بار دیگر پرتاب شاتل فضایی آتلانتیس را برای تکمیل تعمیرات مخزن سوخت آن که در ماه فوریه در اثر بارش شدید تگرگ آسیب دیده بود عقب انداخته است.

آژانس فضایی آمریکا امیدوار بود تعمیر شاتل به موقع انجام شود تا امکان پرتاب آن در ماه مه فراهم شود.

اما مقام های ناسا اکنون می گویند اولین زمان ممکن برای پرتاب شاتل روز 8 ژوئن خواهد بود.

طوفان تگرگ در ماه فوریه باعث ايجاد فرورفتگی هايی در مخزن سوخت و يک بال شاتل شد. پرتاب اصلا قرار بود روز 15 مارس انجام شود.

آتلانتيس پس از حادثه به آشيانه ای در مرکز فضايی کندی در فلوريدا منتقل شد تا صدمات وارده برطرف شود.

وين هيل مدير برنامه شاتل فضايی در آن زمان گفت: "اين بدترين خسارتی است که ما تاکنون روی عايق مخزن خارجی سوخت در اثر بارش تگرگ ديده ايم."

این درحالی است که از زمان انهدام شاتل فضایی کلمبیا در سال 2003، ناسا نگرانی زیادی در مورد عایق مخزن سوخت و سپر ضدحرارت بدنه شاتل داشته است.

یک قطعه بزرگ عایق جدا شده از مخزن سوخت هنگام پرتاب به زیر بال چپ فضاپیما برخورد و در آن حفره ای ایجاد کرده بود. نفوذ گازهای فوق العاده داغ به همان حفره هنگام بازگشت کلمبیا به زمین باعث انهدام فضاپیما و مرگ هفت خدمه آن شد.

ناسا مخزن سوخت را در تلاشی برای به حداقل رساندن امکان جدا شدن قطعات عایق از آن، مجددا طراحی کرده و با آن سه پرواز موفق انجام داده است.

مدیران ناسا پس از تگرگ ماه فوریه حتی جایگزین کردن مخزن سوخت آتلانتیس را مد نظر قرار دادند اما اکنون مطمئن هستند که مخزن فعلی را می توان تعمیر کرد و از پیشرفت آن راضی هستند.

آتلانتیس در این ماموریت قرار است به ایستگاه بین المللی در مدار زمین برود تا عملیات ساخت ایستگاه را پیگیری کند.

ناوگان شاتل های فضایی در سال 2010 بازنشسته خواهند شد.